Czytelnia: jazzowe książki, wspomnienie o Janowskiej, lekcja netykiety i ucieczka z Azji

Kulturalny Listopad

Kulturalny listopad obfitował w wiele wydarzeń. To miesiąc, w którym odeszła Alina Janowska, odbył się we Wrocławiu festiwal Jazztopad, a media żyły finałem programu „Azja Express”. Coraz bliżej są też Święta, co czuć już na każdym kroku. Dlatego listopadowa Czytelnia to miks różnorodnych tematów. Mam nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie.


Jazzbooki na Jazztopad

Odbywający się we Wrocławiu festiwal Jazztopad już za nami, ale na książki o jazzie moim zdaniem zawsze jest dobry czas. Oczytany Facet wybrał aż 15 książek opowiadających o postaciach związanych z tym gatunkiem muzyki. Jeśli lubicie jazz, zapoznajcie się z tą listą – na pewno znajdziecie na niej coś dla siebie. Jest tam cudowna Ella Fitzgerald, Miles, Bille Holiday i mnóstwo fascynujących historii z jazzem w tle.


Alina Janowska nie żyje

13 listopada w wieku 94 lat zmarła wspaniała aktorka Alina Janowska. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, pojawiło się na jej temat mnóstwo wzmianek w gazetach i na portalach internetowych, a niezbyt wiele dłuższych, naprawdę ciekawych artykułów. Na szczęście przypadkiem trafiłam na wyjątek. Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny napisał wspomnienie, czytając które autentycznie się wzruszyłam. Są w nim opowieści Aliny Janowskiej o młodości, wojnie oraz o podejściu do życia i ludzi. Koniecznie przeczytajcie – taką Janowską warto zapamiętać.


Misja z pustakami

Właśnie zakończyła się kolejna edycja popularnego telewizyjnego show „Azja express”. Michał Zaczyński w akcje ogromnej odwagi postanowił obejrzeć jeden z odcinków tego programu i napisał o nim tekst. Zrobił to w charakterystycznym dla siebie, błyskotliwym stylu i nie zapomniał oczywiście wspomnieć o modzie, która była w tym programie reprezentowana zarówno przez uczestników, jak i sponsora. Sprawił, że jeszcze bardziej nie oglądałam tego programu, niż wcześniej.


Na ty, czy na pan, czyli jak zwracać się do innych w internecie

Uwielbiam blog Aleksandry Pakuły z poradami dotyczącymi szeroko pojętego savoir-vivre’u. Tym razem chciałabym polecić Waszej uwadze bardzo ciekawy tekst dotyczący netykiety. Aleksandra przywołała w nim dość głośny socialowy kryzys marki T-mobile, która uparcie zwracała się do jednego ze swoich klientów na „ty”, choć on sobie tego nie życzył. Jeśli macie czasem wątpliwości, jak to z tymi zwrotami grzecznościowymi w sieci bywa, obowiązkowo przeczytajcie ten artykuł.


Zrób swój własny kalendarz adwentowy – karty z cyframi do druku

Na koniec zostawiam Was w świątecznym klimacie – w końcu mamy już grudzień! Na blogu The Natural Minimalism znajdziecie przepiękny kalendarz adwentowy, który możecie samodzielnie wydrukować w domu i zrobić z jego pomocą piękną dekorację. Najfajniejsze jest w nim to, że można go dowolnie zaaranżować i dodać do niego takie elementy, jakie lubicie. Więc do dzieła!

***

Tak wyglądał według mnie czytelniany kulturalny listopad. Bardzo jestem ciekawa, czy któryś z tych artykułów zainteresował Was w sposób szczególny. Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz również

 • Aleksandra Załęska

  Wpis o Azja Express jest genialny 🙂 Całkowicie zgadzam się z autorem! Oglądałam kilka odcinków pierwszej edycji i wiedziałam, że drugi sezon nie może być dobry

  • Ja nie dałam rady żadnego całego odcinka. Niedawno podczas prasowania leciał sobie ten program w tle. Po 15 minutach wyłączyłam. Więc podziwiam Ciebie że wytrwałaś 🙂

 • Podróże z Mamą i Tatą

  Kalendarze adwentowe to bardzo gorący temat na przełomie listopada i grudnia. Chętnie zajrzę na ten polecony przez Ciebie!

  • Koniecznie sprawdź! Moim zdaniem jest cudny 🙂

 • Agnieszka Trolese

  haha ciekawe z tym zwracaniem się do siebie na TY lub Pan/Pani. Ja w ogóle nie mam z tym problemu, ale rzeczywiście są osoby, które wręcz domagają się, by mówiono do nich w odpowiedniej formie 😉

  • To prawda. U niektórych jest pewien rodzaj wyczulenia na tym punkcie. Teraz wiadomo, jak się z takimi osobami obchodzić 😉

 • Dziękuję za zestawienie 🙂

 • Uwielbiam Twoją czytelnię. Cudna i tym razem, same perełki. Każdemu z tych tekstów przyznaje zwycięski amulet. 😀 Przepraszam – Amulet.
  P.S. Jak wyżej, Misja z pustakami skradła moje serce. 🙂

  • Bardzo Ci dziękuję! Co do tekstu Michała Zaczyńskiego – napisał to, co wielu znas myśli o takiej rozrywce. Niezwykle celnie i błyskotliwie 🙂

 • 1journey1life 2people

  Świetne podsumowanie listopada. Azja Express… achh, ja obejrzałam wszystkie odcinki, ale nie mam dobrego zdania o programie. Dzięki za wpis!

 • Aniu, serdecznie dziękuję za polecenie mojego tekstu i wszystkie miłe słowa 🙂 Cieszę się też, że dzięki Tobie mogłam przeczytać ten cudowny tekst o Alinie Janowskiej – słowa „No i jeszcze: lubię ludzi.” wyjątkowo wiele znaczą w dzisiejszych czasach.

  • To ja Ci dziękuję za świetny tekst, który rozwiał mnóstwo wątpliwości 🙂 a pani Alina – prawdziwa klasa!

 • Ewa Wróblewska

  Ciekawe zestawienie. Dzieki

 • Danuta Brzezińska

  Mi nawet umknęło, że Alina Janowska nie zyje:-) Szukam tekstu

  • Wystarczy kliknąć w tytuł. Tekst jest świetny – bardzo go polecam.

 • Szaman Shamansky

  Fajne podsumowanie 🙂 Jak się w nim znaleźć? 😀

  • Haha dziękuję 🙂 W sumie nie ma recepty 😉

 • Ewa

  Wszystko bardzo ciekawie opisane, ale szczególnie zatrzymałam się na temacie netykiety. Ostatnio sporo o tym czytam, bo uważam za ważne w dzisiejszych czasach…

 • Ciekawe podsumowanie. Ja jednak mam też problem ze zwracaniem się na TY

 • Nie wiem jakim cudem ominęłam ten wpis o netykiecie, bo tego bloga również śledzę z zaciekawieniem. Dzięki za przypomnienie! 😀