Czytelnia: podróże po sztuce i kulturze z księżycowym ciastkiem w ręku

Czytelnia październik

Październik za nami. Tak naprawdę chyba tylko dzięki Czytelni udaje mi się złapać uciekające w błyskawicznym tempie miesiące. Aby umilić Wam jesienne popołudnia, pędzę do Was z porcją świetnych artykułów, które znalazłam w sieci w październiku. Chodźcie, bo jest mnóstwo inspirujących tematów!


Rzeźbiarz staromiejski

Zapraszam Was dziś na fascynującą wyprawę po sztuce, historii i ludzkiej życzliwości. Ekipa Okna na Warszawę trzy lata temu miała okazję poznać warszawskiego rzeźbiarza Zbigniewa Maleszewskiego. Przypadkowe spotkanie okazało się cudowną możliwością poznania nietuzinkowego człowieka i artysty. Dobrze, że Okno chwyta takie okazje!


Moon Cake, czyli niezwykłe ciastka księżycowe…

Każdy wpis na blogu Życie i podróże to wyjątkowa lekcja kultury. Jeden z ostatnich moich ulubionych wpisów na tej stronie opowiada o ciastkach księżycowych, które są przebojem odbywającego się w październiku w Wietnamie Festiwalu Księżycowego, czyli Święta Środka Jesieni. Z tej opowieści dowiecie się, czym tak naprawdę są te ciastka, jaka jest ich symbolika oraz na czym polega rytuał ich spożywania. Nie dziwię się, że te 1000 kalorii nikogo nie odstrasza.


Kochać? Biegać? Kraść? czyli 10 powodów dla których bohaterowie filmów chodzą do muzeów

Skoro już jesteśmy przy podróżach, chodźmy ze Zwierzem Popkulturalnym do muzeum. A właściwie hurtem – do muzeów. Z wpisu Zwierza dowiecie się, dlaczego i po co filmowcy zabierają do muzeów bohaterów swoich scenariuszy. Odpowiedź może mocno Was zaskoczyć, bo wcale nie jest taka oczywista i nie wiąże się z artystycznymi inspiracjami. Więcej nie zdradzę – sami sprawdźcie.


Jestem „staroczesny” – wywiad z Markiem Niedźwieckim

Takie rozmowy lubię. Michalina Bieńko z Kultura do góry nogami przepytała Marka Niedźwieckiego na okoliczność jesieni, muzyki i przywilejów staroczesności. A wyszła z tego świetna rozmowa, którą czyta się jednym tchem. W takim towarzystwie nawet jesień jakoś łatwiej polubić (a na pewno zaakceptować). Jeśli chcecie więcej Niedźwiedzia – koniecznie sięgnijcie po książkę „Nie wierzę w życie pozaradiowe”.


Muzyka z winyli – słuchać czy nie słuchać?

Na koniec kontynuujemy wątek muzyczny, a przy okazji zostajemy z fajnym pomysłem na spędzanie jesiennych wieczorów. Na blogu Winylover znajdziecie mnóstwo artykułów na temat płyt winylowych i całej kultury wokół nich. Bo chyba nie ma drugiego takiego nośnika, który dodaje dźwiękowym zapisom czaru i uroku. Jeśli przeczytacie ten tekst, dowiecie się, czy warto „bawić się” w winyle.

***

Taki miałam dla Was zestaw październikowych kulturalnych inspiracji. Dajcie znać, które teksty zainteresowały Was najbardziej. A jeśli sami trafiliście na jakieś fajne teksty, koniecznie podeślijcie!

Zobacz również

 • Dzięki za polecajki 🙂 poczytam i pooglądam 🙂

  • To ja dziękuję że tu wracasz! 🙂

 • Laura LR

  z checia skorzystam 🙂

 • Sylwia Antkowicz

  Duzo ciekawych propozycji. Ta o muzeach kusi mnie najbardziej.

 • A ja mniej na temat choć jednak… 😉 Takie ciepłe i przytulne jest to zdjęcie tytułowe 🙂 Teraz wskakuje na Winylove, bo choć sama nie słucham, bo nie mam na czym to ciekawi mnie właśnie kultura słuchania płyt winylowych.

  • Ja też nie posiadam takiego sprzętu, ale gdy czytam Winylovera utwierdzam się w przekonaniu, że ten stan nie potrwa długo 😉

 • z chęcią zapoznam się z Twoimi propozycjami!

  • Mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich coś dla siebie 🙂

 • Same ciekawe teksty! Lecę poczytać rozmowę z Markiem Niedźwieckim i tekst o winylach, bo tych będę mieć za niedługo pełny salon.

  • Zazdroszczę tych winyli! Ja niestety póki co tylko sobie o nich czytam, ale coś czuję, że w najbliższym czasie może się to zmienić 🙂

 • Dla każdego coś dobrego. 😉

  • Taką właśnie mam nadzieję 🙂

 • Baardzo kulturalny październik z tego wyszedł. Winyle.ostatnio w modzie, chociaż mój brat już od wielu.lat slucha. Piękne.zdjecie.

  • Oj tak, bardzo kulturalny ten październik. Winyle są cudowne – blog Winylovera sprawił, że mocno rozważam wejście w ten temat od strony praktycznej 🙂

 • Ciekawe propozycje 🙂