Miesiąc temu Czytelnia miała urlop, a tak naprawdę musiała ustąpić miejsca blogerskiemu kulturalnemu podsumowaniu roku. Czas na powrót tego cyklu. A skoro tak – mam dla Was porcję pięciu świetnych tekstów, na które trafiłam w sieci w styczniu. Dzięki nim dotkniemy różnych obszarów kultury. Zapraszam!
Gdynia też ma swoje murale! Po śródmieściu szlakiem street artu
Uwielbiam street art i dzieła sztuki, które świetnie wpisują się w tkankę miasta. Często dodają kolorytu i wyrazu blokowiskom, które bez nich byłyby szare i nudne. W Gdyni byłam dość dawno temu, przy okazji Open’era i kompletnie nie miałam okazji przyjrzeć się bliżej miastu. Dlatego z tym większą przyjemnością zapraszam Was na wycieczkę szlakiem murali. Przewodnikiem będzie Zosia z bloga Podróże po kulturze.
Jan Młynarski: Śpiewam od dawna, ale koledzy mnie ośmielili. „Stary, weź to nagraj!” – powiedzieli
Z ogromną radością obserwuję trend powrotu do kultury przedwojennej, która była ostatnimi czasy trochę zapomniana i przykurzona. Mamy kilka naprawdę dobrych zespołów, które celebrują ówczesne tradycje muzyczne i idzie im to świetnie. Od kilku tygodni nieustannie zachwycam się płytą „Noc w wielkim mieście” Jana Młynarskiego i Marcina Maseckiego. Polecam Waszej uwadze nie tylko ten krążek, ale też bardzo ciekawą rozmowę o przywoływaniu ducha dawnych czasów we współczesnym wydaniu.
8 wspaniałych pisarzy wegetarian
W styczniu obchodziliśmy Dzień Wegetarian. Zaskoczył mnie fakt, że pojawiało tego dnia w mediach sporo informacji na ten temat (nawet w serwisach z wiadomościami). Wśród nich trafiłam na bardzo ciekawe zestawienie pisarzy, który byli lub są wegetarianami. O Tołstoju wiedziałam, ale Kawka, Singer czy Zola byli dla mnie zaskoczeniem. Resztę sami sprawdźcie.
Aglomeracje, przedmieścia i prowincja: literacka mapa Polski
Jeszcze na chwilę pozostaniemy w świecie literatury. A właściwie przyjrzymy się mariażowi literatury i geografii. Na portalu Culture.pl został opublikowany artykuł Michała Sowińskiego o tym, jak ważny jest dla akcji książki wybór opisywanej w niej przestrzeni. Bierze pod lupę publikacje z 2017 roku autorstwa Pawła Sołtysa, Anny Cieplak, Wioletty Grzegorzewskiej, Macieja Płazy i Michała Witkowskiego.
Anna Halarewicz: Ilustruję bez względu na narodowość
Styczniową Czytelnię zaczęliśmy od sztuki, więc i sztuką ją zakończymy. Anna Halarewicz – jedna z najbardziej utalentowanych polskich ilustratorek mody opowiedziała magazynowi „Lounge” o swoich twórczych inspiracjach, zainteresowaniu modą, ulubionych technikach pracy oraz o modelu, który „namówił” ją na stworzenie portretu. To artystka, którą zdecydowanie warto poznać – ten wywiad jest ku temu doskonałą okazją.
***
Mam nadzieję, że spodobała Wam się czytelniana wycieczka po sztuce, muzyce, literaturze i modzie. Dajcie znać, który z tych tekstów najbardziej Was zainteresował. A jeśli sami trafiliście na jakiś ciekawy tekst – podeślijcie link w komentarzach.