Czytelnia: moda w kryzysie, less waste po polsku, czytelnicze hity i spotkanie z Anną Gacek

czytelnia - kryzysowe artykuły

Proszę o fanfary, bo oto, po niemalże dwóch latach przerwy na blog wraca Czytelnia. Chyba trzeba było epidemii,  żebym znalazła wreszcie czas i ochotę na powrót cyklu, który tak bardzo lubiłam. Zainspirowały mnie do tego świetne artykuły dotyczące obecnej sytuacji w branżach takich jak moda i marketing. Ale żeby nie było tylko kryzysowo, poczytamy też o less waste, radiu i książkach. Czytelnia i ja zapraszamy! 


Co dalej? Moda po koronawirusie cz. 1. Co będziemy nosić, a co przestaniemy? Gdzie, jak i po ile będziemy kupować? Jak pandemia wpłynie na nasze potrzeby i gust?

Michał Zaczyński w swoim artykule prognozuje, w jakich kierunkach może zmierzać branża mody po koronawirusowym zamieszaniu. Niektóre wnioski są gorzkie, bo związane z kryzysem, który odbije się na wszystkich możliwych branżach. Ale może być też tak, że sięgniemy po zdrowy rozsądek i w dobie kryzysu będziemy po prostu mniej konsumować. Zachęcam do przeczytania tego świetnego artykułu. Sama bardzo czekam na jego część drugą.


Komu żal influencerek?

Zostaniemy jeszcze na chwilę w kryzysie. W zasadzie nawet to dobrze, bo musimy się do niego chyba powoli przyzwyczajać. Harel pisze tym razem nie stricte o modzie, a o influencerstwie w czasach zarazy (i zaraz po niej). Tekst Harel opowiada o tym, jak gwiazdy internetu, a właściwie mediów społecznościowych starają się utrzymać na powierzchni. I pokazuje, jak reagują na to followersi, którzy jak wiadomo, bywają bezlitośni. Oto okazuje się, że życie to nie kwadratowy kadr z odpowiednimi filtrami, a wiele osób przekonuje się o tym w bolesny sposób.


Less waste dla każdego

Zawsze warto wcielać w życie ideę zero waste. Teraz może nawet bardziej niż wcześniej, bo planeta coraz głośniej upomina się o swoje prawa – i skutki tego odczuwają nie tylko ci najbardziej skupieni na kwestiach ekologii, ale także wszyscy pozostali. Kukbuk poleca książkę „Less waste Polska”, do pracy nad którą zostali zaproszeni przez autorkę Agnieszkę Bukowską specjaliści od tego tematu.  Właśnie z częścią z nich magazyn Kukbuk przeprowadził rozmowę o zero waste po Polsku i o tym, jakie działania będą korzystne dla przyszłości naszej planety.

less waste polska


Anna Gacek: Przetrwam w pięknych sukienkach

Zanim koronawirus przejął całą rzeczywistość społeczną, gospodarczą i polityczną, wydarzyły się ważne rzeczy, które mocno zatrzęsły krajobrazem naszych mediów. Mam tu na myśli głośne odejście z Trójki Anny Gacek, a zaraz potem także Wojciecha Manna, Jana Chojnackiego, Wojciecha Waglewskiego i Fisza, Gaby Kulki oraz Jana Młynarskiego. Anna Gacek w rozmowie z Vogue opowiedziała o swoim ostatnim dniu w pracy, radiowych wspomnieniach oraz zamiłowaniu do mody.

A teraz już wiadomo, że spora grupa byłych dziennikarzy Trójki zamierza otworzyć nowe radio. Słuchacze są tak chętni do pomocy, że w niecałe 2 doby udało się zebrać całą kwotę na otwarcie Radia Nowy Świat. Więcej informacji znajdziecie tu.


Książki mojego życia (prawie wszystkie). Wpis dla ceniących sobie chaos

Na koniec tekst, który zachęca już samym tytułem (szczególnie tych, którzy podobnie jak ja w chaosie odnajdują się najlepiej). Monika – autorka bloga God Save the Book opublikowała listę dwunastu najważniejszych dla niej książek. Podziwiam nie tylko za samą treść listy (no, może poza Marquezem, bo mimo trzech prób nie przebrnęłam), ale za samą inicjatywę. No bo spróbujcie wybrać kilkanaście swoich ulubionych książek… Nie jest łatwo, prawda?

***

Mam nadzieję, że Czytelnia wraca już na dobre. Dajcie znać, które z tych artykułów najbardziej Was zainteresowały. A może sami niedawno trafiliście na jakieś ciekawe teksty? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

Zobacz również

 • Artur Hert

  Cała ta sytuacja ogromnie wpływa na wszystkich i wszystko.

  Komu żal influencerek? – chętnie dowiem się więcej na ten temat

  • To prawda. Fajnie, że są poważne teksty, które pokazują różne oblicza całego tego korona-zamieszania.

 • Książka „Less waste Polska” mnie zainteresowała. 🙂

  • Temat mocno na czasie. Niezwykle ważny dla nas wszystkich 🙂

 • Wow 🙂 po takim czasie wróciłaś. Super!!