Fi(t)szka kulturalna #1

jesienne wydarzenia kulturalne

Fi(t)szka kulturalna to nowy cykl, w którym będę Was zabierać w podróż po aktualnościach ze świata kultury. Zajrzymy do teatru, w którym właśnie rozgościł się Bułhakow, poczekamy razem na pewien film i dobrze zapowiadającą się książkę, poddamy się złudzeniom optycznym i posłuchamy nowego singla Grzegorza Turnaua. Zapraszam!


Bułhakow na deskach

14 października to data premiery najnowszego spektaklu w Teatrze Współczesnym. Maciej Englert przeniósł na deski teatru opowiadanie „Psie serce” autorstwa Michaiła Bułhakowa. W rolach głównych Borys Szyc i Krzysztof Wakuliński. Informacje o spektaklu oraz repertuar znajdziecie tutaj.


„Młynarski. Piosenka finałowa” niedługo do zobaczenia

W sierpniu uczestnicy festiwalu Dwa Brzegi jako pierwsi mieli okazję zobaczyć film opowiadający o życiu Wojciecha Młynarskiego. Dokument „Młynarski. Piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht trafi do kin 3 listopada. Wśród materiałów, które znalazły się w filmie znajduje się m.in. ostatni wywiad z Wojciechem Młynarskim.


Przygody z op-artem

Op-art to jeden z nurtów sztuki wpisujących się w abstrakcjonizm. Ma za zadanie „oszukać” oko widza dzięki stworzeniu złudzenia optycznego. Do 20 grudnia w siedzibie warszawskiej Fundacji Stefana Gierowskiego można obejrzeć wystawę  „Przygody z op-artem”.


Trzymajmy się! z Magdaleną Samozwaniec

Niedługo (a konkretnie 18 października) nakładem Wydawnictwa Iskry ukaże się nieznana dotąd książka Pierwszej Damy Polskiej Satyry. W publikacji „Trzymajmy się! Życiowe rady dla starych i młodych” oprócz tekstu, który będzie prawdziwym rarytasem dla wielbicieli twórczości Magdaleny Samozwaniec znajdą się zdjęcia rodziny Kossaków oraz wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Całość zebrał i opracował Rafał Podraza.


Pięćdziesiątka z Turnauem

31 lipca tego roku Grzegorz Turnau obchodził pięćdziesiątą rocznicę urodzin. Jak podkreśla w wywiadach, mógł ten jubileusz uczcić minutą ciszy albo wydać z tej okazji nową płytę. Na szczęście wybrał tę drugą opcję i do sklepów właśnie trafił album „L”, na którym znajdują się niepublikowane wcześniej utwory (na przykład duet ze Zbigniewem Wodeckim). Wydawnictwo promuje singiel „Koszula”.

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl wpisów, w których informuję swoich Czytelników o ważnych, ciekawych i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na wartą uwagi informację, podzielcie się nią w komentarzach.

Zobacz również

 • Bardzo fajny pomysł na cykl. Czasami można utonąć w natłoku różnych kulturalnych informacji, więc fajnie znaleźć te wybrane i ciekawe w jednym miejscu.

  • Dzięki! Spróbuję zadbać, aby zawsze były tu ciekawe wieści 😉

 • Ajga Pisze

  Super, super, super! Studiuję kierunek związany ze światem kultury, więc bardzo podoba mi się Twoja idea! Czekam na dalsze części tego cyklu 🙂

  • Bardzo się cieszę! Zapraszam po kolejne kulturalne wieści 🙂
   A można spytać jaki kierunek studiujesz?

 • Dziękuję za ten przegląd! Chcę więcej i częściej 🙂 Za dużo maluję i często mi dużo umyka, ale wchodzę na blog Ani- bach, bach i wszystko wiem!

  • Dzięki, Michał! 🙂 W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak zadbać o to, żebyś miał po co do mnie wracać 😀

 • Grażynka Zaborska

  Chętnie obejrzałabym spektakl na podstawie książki Bułhakowa oraz posłuchała płyty Turnaua 😀

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Na Bułhakowa chętnie bym poszła, a Turnaua posłuchała 🙂 Bardzo przydatny przegląd – dzięki niemu o niebo lepiej orientuję się, co w kulturze piszczy 🙂

 • Płytę Grzegorza Turnaua koniecznie muszę przesłuchać 🙂

 • Jak ja się bardzo cieszę na nową płytę pana Grzegorza! <3 Katuję ostatnio moje dziecię płytą "Księżyc w misce"

 • Bardzo ciekawy pomysł na cykle, z przyjemnością i zainteresowaniem będę wczytywać się w kolejne jego odsłony. 🙂

 • Tą wystawę op-artu muszę koniecznie zobaczyć.

 • Wspaniałe wydarzenia. Szczególnie „Psie serce”. Mało znane (w porównaniu z „Mistrzem i Małgorzatą” dzieło Bułhakowa. Obejrzałabym.