Fi(t)szka kulturalna #10

Newsy ze świata kultury

Ostatnio wraz z moją niezawodną ekipą podsumowaliśmy wydarzenia z 2019 roku, a teraz czas na kulturalne aktualności. Dziesiąta już odsłona Fi(t)szki kulturalnej zabierze Was na chwilę do Krakowa, a później do Finlandii, gdzie zajrzymy na plan filmu o Tove Jansson. Oprócz tego spotkamy się z Tyrmandem, wybierzemy piosenkę na jubileusz Polskiego Radia i posłuchamy playlist dla zwierzaków. Zaczynamy!

 ***

Kossakówka w rękach MOCAKu

To akurat wiadomość z końca zeszłego roku, ale jest to wieść tak dobra, że nie mogłam jej tu nie odnotować. Radni Krakowa podjęli decyzję o zakupie zabytkowej willi należącej niegdyś do rodziny Kossaków.

W neogotyckim dworku z połowy XIX wieku tworzyli Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie. Tam mieszkali ze swoimi rodzinami (Magdalena Samozwaniec wielokrotnie wspominała Kossakówkę w swoich książkach), tam przyjmowali znakomitych gości, organizowali przyjęcia i wiedli bogate życie towarzyskie. W ostatnich latach budynek popadł w ruinę i trudno było sprognozować jego przyszłe losy. Na szczęście miasto Kraków zdecydowało się za kwotę 4,5 mln złotych kupić Kossakówkę i przekazać ją w ręce MOCAKu. W końcu willa odzyska dawny blask i będzie służyć kulturze promując  twórczość słynnej rodziny.

Kossakówka Mocak
Kossakówka / fot. Wikipedia

 

Film o Tove Jansson

W Helsinkach rozpoczęły się niedawno zdjęcia do filmu „Tove”, który opowiada historię twórczyni postaci Muminków. Tytułową rolę gra w nim Alma Pöysti – aktorka, która kontynuuje rodzinne tradycje w tym zawodzie. Dzięki nim i temu, że jej dziadkowie byli aktorami miała okazję w dzieciństwie poznać Tove Jansson (przyjaźniła się z nią babka Almy). Światowa premiera zaplanowana jest na wrzesień tego roku, a w sieci pojawił się już krótki trailer filmu.

 

Alfabet Tyrmanda

W maju tego roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda i właśnie z tej okazji 2020 rok został mianowany Rokiem Tyrmanda. W jego obchody idealnie wpisuje się film „Pan T.” (a nie, sorry, to podobno nie o nim) i książka Dariusza Pachockiego „Alfabet Tyrmanda”. Znajdują się w niej niepublikowane wcześniej zapiski autora „Złego” ubrane w hasła, w których zawarte są opinie, spostrzeżenia i komentarze dotyczące różnych aspektów życia społecznego i towarzyskiego. W wydanej 15 stycznia przez Wydawnictwo MG książce znajdują się nie tylko teksty, ale i archiwalne materiały takie jak zdjęcia czy listy oraz skany dokumentów. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiej literatury i kultury.

Alfabet Tyrmanda

 

Przeboje na 95-kę

Polskie Radio 1 lutego będzie obchodziło 95. rocznicę nadawania. Z tej okazji został zorganizowany plebiscyt „Piosenki 95-lecia Polskiego Radia”. Dziennikarze muzyczni radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki wybrali 95 piosenek, które powstały w latach 1925-2019, a wśród nich słuchacze wybierają ich zdaniem najlepsze. Jest z czego wybierać – w zestawieniu można znaleźć zarówno przedwojenne szlagiery takie jak „Ada, to nie wypada” czy „Już nie zapomnisz mnie”, hity Maanamu, T.Love i Młynarskiego oraz nagrania Zalewskiego i Taconafide. Głosować można codziennie i nie jest do tego potrzebna rejestracja w serwisie, więc warto. Wystarczy odwiedzić tę stronę.

A po ciekawostki na temat polskiej radiofonii zapraszam do tego artykułu.

Plebiscyt 95-lecie Polskiego Radia

 

Spotify dla zwierząt

Zwierzęta domowe (a raczej ich właściciele) stają się coraz bardziej znaczącym segmentem rynku – także rozrywkowego. Moda dla futrzastych milusińskich czy rynek przysmaków i zabawek to coś, co doskonale znamy. Czas na coś dla ducha. W serwisie Spotify właśnie pojawiła się nowość – możliwość tworzenia playlist, które powstają na bazie danych dotyczących naszych zwierzaków. Aby poznać możliwe muzyczne upodobania swoich podopiecznych, należy wypełnić parę rubryk i określić pewne cechy potencjalnego zainteresowanego. Co ciekawe, w wynikach nie pojawiają się odgłosy natury, a najprawdziwsze piosenki. Kreator playlist znajduje się pod tym adresem

Playlista dla zwierząt Spotify

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl, na który składają się newsy ze świata kultury. Piszę o ważnych, ciekawych i inspirujących wydarzeniach z ostatnich dni. Jeśli trafiliście na wartą uwagi informację, podzielcie się nią w komentarzach. Dajcie też znać, który z tych newsów najbardziej Was zainteresował.

Zobacz również

  • Ha! Niby mieszkam w Krakowie, ale ta wspaniała wieść o Kossakówce jakoś mnie ominęła. A to jest news roku! (i ostatni dzwonek by Kossakówkę w ogóle ratować).

    • Mam nadzieję, że uda mi się niedługo odwiedzić Kraków i przekonać się, że prace naprawdę trwają (w końcu tyle na to czekaliśmy!) 🙂