Fi(t)szka kulturalna #11

Newsy ze świata kultury

Fi(t)szka już po raz jedenasty serwuje informacje kulturalne w pigułce. A wśród nich wydarzenia w czasie kwarantanny, parę fajnych miejscówek, muzyczny hit internetu, zapowiedzi ciekawych akcji oraz wyjątkowe hołdy dla artystów. Tym razem więcej informacji niż zwykle, ale ciężko się powstrzymać, bo dzieje się dużo dobrego. Sami sprawdźcie!

***

Szaleństwo #hot16challange2

Nie mogło tu zabraknąć akcji, która w ostatnich dniach dosłownie opanowała internet. Mam wrażenie, że swoje wersy w ramach #hot16challange2 stworzyli już wszyscy (a jeśli ktoś jeszcze nie, to na pewno za chwilę to zrobi). Rapują hiphopowcy, gwiazdy popu, aktorzy, poeci, pisarze i dziennikarze. Jeśli jakimś cudem umknęły Wam wersy Artura Andrusa, Wojciecha Manna, Wojciecha Malajkata, Krzysztofa Zalewskiego albo Króla – koniecznie sprawdźcie. I dajcie znać, które odsłony czelendżu najbardziej Wam przypadły do gustu.

A cel to rzecz oczywista i niepodważalna. Dzięki akcji zebrano już ponad 2 mln zł. Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/hot16challenge

PS. Obstawiam, że „Ostry cień mgły” prezydenta Andrzeja Dudy może za jakiś czas znaleźć się w programie szkół podstawowych. Zanim jednak te wersy zaczną analizować uczniowie, podjęła się tego Anka z bloga Piekielna Strona Popkultury. Sami sprawdźcie, do jakich wniosków doszła.

 

Ginczanka – „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” 

Muzeum Getta Warszawskiego, Centrum Dialogu im. M. Edelmana oraz scena ArtKombinat w Łodzi zorganizowali  wspólnie 16 maja wyjątkowe wydarzenie artystyczne poświęcone Zuzannie Ginczance. Data nie jest przypadkowa, bo tego dnia zlecono wysadzenie Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie w Warszawie, które było symbolicznym aktem stłumienia powstania w getcie warszawskim. W ramach upamiętnienia tego wydarzenia odbył się koncert Leny Piękniewskiej pod hasłem „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” oraz spotkanie z prof. Izoldą Kiec – autorką książki o Zuzannie Ginczance.

Zuzanna Ginczanka Lena Piękniewska
fot. materiały prasowe organizatora

 

Nowy mural poświęcony Edwardowi Stachurze

Na warszawskim Grochowie powstał mural poświęcony Stedowi. Ozdobił ścianę jednego z budynków przy ulicy Rębkowskiej, którą poeta zamieszkiwał aż do swojej tragicznej śmierci. Autorką muralu jest Anna Szejdewik „Coxie”, która ma na swoim koncie już kilka realizacji takich przedsięwzięć. Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się 16 maja, a jego gościem specjalnym była Monika Stachura – bratanica poety. Bardzo cieszy mnie sam fakt powstania takiego malowidła, ale także to, że znajduje się w mojej okolicy.

mural Edwarda Stachury

A o jednej z genialnych piosenek opartych na poezji Edwarda Stachury pisałam w tym tekście.

 

Tyrmand okolicznościowy

16 maja przypadła 100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Poczta Polska przygotowała okolicznościowy znaczek pocztowy przedstawiający pisarza oraz specjalną kopertę zaprojektowane przez Bożydara Grozdewa. Zostały wprowadzone do obiegu w dniu rocznicy urodzin Tyrmanda – można je można kupić w filatelistycznym Sklepie Internetowym Poczty Polskiej. Znaczek jest dostępny w nakładzie 144 000 sztuk, a autorem jednego ze zdjęć znajdujących się na kopercie jest Jerzy Duduś Matuszkiewicz.

Znaczek z Tyrmandem
fot. materiały prasowe Poczty Polskiej

 

Jeden dzień życia Lublina

Lubelski Dom Słów oraz Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zapraszają do udziału w akcji, która ma na celu udokumentowanie życia mieszkańców miasta podczas pandemii. 19 maja wszyscy lublinianie mogą zrobić zdjęcia, nagrać dźwięki lub wideo pokazujące ich codzienne sprawy, bliskich, zwierzęta oraz zajęcia. Materiały otagowane hashtagiem #1dzienLBN pozwolą stworzyć wirtualny dokument, który będzie pamiątką dla obecnych oraz zapewne ciekawostką dla przyszłych pokoleń. Link do akcji

 

Nowa książka Jadłonomii

Ci z nas, którzy stosują dietę roślinną lub co jakiś czas chętnie sięgają po tego typu dania zapewne mają na swoich półkach książki Jadłonomii, czyli Marty Dymek. Mamy „Jadłonomię”, „Nową Jadłonomię” i już niedługo będziemy mogli mieć jeszcze nowszą Jadłonomię, a konkretnie „Jadłonomię po polsku”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy 3 czerwca. W dodatku z pięknymi ilustracjami Oli Niepsuj.

Jadłonomia po polsku
fot. materiały prasowe / Wydawnictwo Marginesy

 

Hołd Gorillaz dla Tony’ego Allena

Pod koniec kwietnia zmarł w Paryżu Tony Allen – legenda afrobeatu inspirująca całe pokolenia muzyków. Jego artystyczne drogi przecinały się z drogami Damona Albarna, czego efektem był gościnny występ lidera Gorillaz na  płycie Allena. Przyszedł czas na muzyczne pożegnanie, jakim jest nowy utwór Gorillaz z udziałem Tony’ego Allena oraz Skepty. Sami sprawdźcie efekt tego mariażu.

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, zaskakujących i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na ciekawą informację, podzielcie się nią w komentarzach. Albo dajcie znać, które z zaprezentowanych tu informacji najbardziej Was zainteresowały.

Zobacz również

  • Izabela Pycio

    Jak wiele jest do odkrywania w dziedzinie kultury, nieustannie coś nowego powstaje, na co warto zwrócić uwagę. 🙂

    • Super jest to, że internet daje tyle możliwości. Wiadomo, to nie to samo co wizyta w kinie czy teatrze, ale dobre i to 🙂

  • Artur Hert

    Akcja #hot16challange2 jest fantastyczna, ale niestety jeśli chodzi o prezydenta, to miał pieniądze na ten cel, a jednak przeznaczył je na coś innego, a teraz niby zbiera i to jest żenujące

    • Totalnie się z Tobą zgadzam. Akcja typowo w jego przypadku obliczona na fejm, ale wiele osób zamiast się zachwycać luzem jaśniepanującego zastanawia się, co poszło nie tak…