Fi(t)szka kulturalna #12

informacje kulturalne

Lato trwa, a w kulturze dzieje się całkiem sporo i o sezonie ogórkowym nawet nie ma mowy. Zapraszam na kolejną odsłonę Fi(t)szki kulturalnej, w której czekają na Was newsy ze świata kultury. Tym razem w repertuarze fi(t)szkowym znajduje się kilka obiecujących zapowiedzi, informacje o pewnym wyjątkowym miejscu oraz o zupełnie nowej odsłonie Pol’and’Rock Festivalu. 

***

Pol’and’Rock Festival inaczej niż zwykle

Nie jest tajemnicą, że z powodu pandemii wiele wydarzeń kulturalnych stanęło pod znakiem zapytania. Organizatorzy dużych koncertów i festiwali musieli mocno zastanowić się nad ich formułą. Uczestnicy z kolei stanęli przed koniecznością zmiany sposobu korzystania z takich wydarzeń. Dotyczy to m.in. festiwalu Pol’and’Rock, który odbędzie się już po raz 26., ale w zupełnie zmienionej formule.

Byłam na Woodstocku i wiem, jak ważne jest miejsce, klimat i spotkania z ludźmi. Ale w kryzysowej sytuacji okazuje się, że wiele rzeczy można przemodelować. Pol’and’Rock Festival on-line czyli Najpiękniejsza Domówka Świata startuje 30 lipca o poranku i potrwa do świtu 2 sierpnia.

Wydarzenia odbywające się na scenie oraz w Akademii Sztuk Przepięknych będą przez trzy dni transmitowane na żywo non stop. Nie zobaczymy tym razem obrazków z Kostrzyna nad Odrą, a ze specjalnie przygotowanego warszawskiego studia. Możliwości odbioru jest kilka: serwis YouTube, zaproponowana przez samych uczestników platforma Twitch, Player.pl, Onet i Facebook. Z pewnością ta edycja #PolAndRock2020 przejdzie do historii.

***

Zwiastun serialu „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha

To będzie jedna z najgorętszych i najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Do sieci trafił właśnie pierwszy zwiastun serialu „Król” opartego na bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha. Całość pojawi się w Canal+ Premium jesienią.

Ośmioodcinkowa produkcja rozgrzewa emocje już od momentu, w którym ogłoszono plany pracy nad serialem. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina”, „Wataha”), który wraz z  Łukaszem M. Maciejewskim, Szczepanem Twardochem i Leszkiem Bodzakiem opracował koncepcję serialu „Król”. Na ekranie zobaczymy m.in. Michała Żurawskiego, Arkadiusza Jakubika, Borysa Szyca, Magdalenę Boczarską i Andrzeja Seweryna.

***

Nowa książka Marka Niedźwieckiego

Z tej nowiny z pewnością ucieszą się fani Marka Niedźwieckiego, jego opowieści i wspomnień oraz historii z radiowej Trójki. Na 2 września zaplanowana jest premiera nowej książki dziennikarza, która zatytułowana będzie „Dyrdymarki”. Pierwotnie publikacja miała ukazać się w maju, ale premiera została przesunięta ze względu na sytuację związaną z pandemią. Wydawcą jest Wielka Litera.

Autor powiedział w jednym z wywiadów, że we wcześniejszych książkach („Nie wierzę w życie pozaradiowe”, „Radiota, czyli skąd się biorą Niedźwiedzie”) opowiedział o swojej pracy w radiu w zasadzie wszystko. Na szczęście ma w zanadrzu jeszcze anegdoty, historie zza kulis i opowieści o radiowych wpadkach czy spotkaniach z artystami. To właśnie one mają ukazać się na kartkach najnowszego wydawnictwa.

W sierpniu Marek Niedźwiecki będzie opowiadał o „Dyrdymarkach” na antenie radia Nowy Świat, które objęło patronat medialny nad publikacją.

***

Warszawskie Kino Relax powraca w nowej odsłonie

Mieszczące się w samym centrum stolicy Kino Relax po 14 lata wraca na kulturalną mapę miasta, ale już nie jako kino, a centrum działań artystycznych Scena Relax. W sierpniu w budynku kultowego przybytku X Muzy zainauguruje swoją działalność przestrzeń, którą będą wypełniać spektakle, koncerty, spotkania, wieczory satyryczne i stand-upy.

– Scena Relax mieści się w sercu miasta, w sercu kultury. To miejsce łączy pokolenia! Chcemy, żeby odwiedzały nas osoby dorosłe i młodzież, dziadkowie z wnukami, rodzice z dziećmi. Mamy nadzieję zaproponować taką ofertę, że nie będziecie chcieli stąd nigdy wychodzić – mówi Beata Kawka, szefowa rady programowej Sceny Relax.

Tym, co cieszy mnie szczególnie, są wieczory satyryczne, które będą okazją do spotkania postaci związanych z tego typu twórczością. W najbliższych tygodniach będzie można posłuchać Artura Andrusa, Zenona Laskowika i Jacka Fedorowicza. A to dopiero początek.

***

Taco Hemingway zapowiada nowe płyty

Wygląda na to, że Taco złapał sporo inspiracji i zamiast zapowiadanej wcześniej jednej nowej płyty, przygotował dwie. Na przełomie sierpnia i września pojawią się krążki „JARMARK” oraz niespodziankowa „EUROPA”.

Z okazji 30. urodzin Filipa odbyła się premiera utworu Michael Essien Birthday Party”, który promuje „EUROPĘ”. Raper napisał na swoim profilu, że płyty zostaną wydane osobno, ponieważ reprezentują zupełnie różne klimaty. Do słuchaczy pozostaje decyzja, która odsłona Taco Hemingwaya bardziej ich przekonuje.

***

Ulica Andrzeja Zauchy w Krakowie

Wygląda na to, że po prawie 30 latach od śmierci Andrzej Zaucha w końcu doczeka się własnej ulicy w Krakowie. Wniosek o nadanie imienia artysty jednej z ulic w dzielnicy IV Prądnik Biały złożyła prywatna firma. Jak podaje serwis KRKnews.pl, projekt został już pozytywnie zaopiniowany przez Zespół ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa i czeka już tylko na pozytywną opinię Rady Krakowa. Jak to mówią, lepiej późno niż wcale…

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, zaskakujących i inspirujących wydarzeniach kulturalnych. Jeśli trafiliście na ciekawe newsy ze świata kultury, podzielcie się nimi w komentarzach. Albo dajcie znać, które z zaprezentowanych tu informacji najbardziej Was zainteresowały.

Zobacz również

 • zapo wiedz

  O ile Taco to totalnie nie moja bajka, o tyle na książkę Marka Niedźwieckiego w Radiu Nowy Świat czekam z wypiekami. To będzie coś przełomowego dla kultury. Wooda trochę szkoda również, bo jednak tej magii nie zastąpi internetowe łącze. Bardzo fajny wpis! Podsumowania kulturalne zawsze spoko! ?

 • Po książkę Niedźwiedzkiego z zainteresowaniem sięgnę, w końcu jego głos jednoznacznie kojarzy mi się z moją młodością i trójkowymi audycjami. 🙂

  • Ja też chętnie ją przeczytam. Bardzo mnie ucieszyła wieść o niej, bo po tych wszystkich zawirowaniach z Trójką bardzo brakuje Niedźwiedzia…

 • I jest przekrój wiadomości ciekawych dla każdego chyba…
  Zainteresował mnie film „Król” 🙂
  Ze względu na obsadę.

  • Książka pana Niedźwieckiego może być bardzo ciekawa, nie ma to jak anegdoty 🙂

   • I to jeszcze w TAKIM wykonaniu 🙂

 • Aldona Zakrzewska

  Ciekawa jestem, co się będzie działo w dawnym kinie Relax – czuję, że jednak zawsze kina będzie mi tam brak…

  • Wiadomo, takie miejsca są kultowe.ale fajnie, że Relax staje siesię przybytkiem kultury a nie np dyskontem czy innym biurowcem. Mam nadzieję że to miejsce nas nie zawiedzie.

 • Nie tylko latem się tyle dzieje aczkolwiek latem mamy ochotę więcej wychodzić