Fi(t)szka kulturalna #13

kulturalne newsy

Wygląda na to, że trzynasta Fi(t)szka kulturalna będzie ostatnim zestawieniem kulturalnych newsów w 2020 roku. Chociaż osobiście uwielbiam liczbę trzynaście, to trudno tym razem uciec od skojarzenia z pechowością – taki rok, taki klimat. Ale będą też pozytywne wiadomości, więc nie dajmy się zupełnie zdołować temu pechowi. Zapraszam po kulturalne newsy.

***

Nie żyje Piotr Machalica

Wiem, że wszyscy już o tym wiedzą, ale nie potrafię zacząć tej Fi(t)szki inaczej. To przeogromna strata, bo Piotr Machalica był znakomitym aktorem, mądrym człowiekiem i świetnym wykonawcą piosenek z prawdziwymi tekstami.

Zapamiętam go na zawsze z doskonałej roli Sieriebriakowa w „Wujaszku Wani” u boku Wojciecha Malajkata, Michała Żebrowskiego i Anny Dereszowskiej w Teatrze 6. Piętro i z cudnych interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego oraz Jeremiego Przybory.

***

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” ze Złotymi Lwami 

Film Mariusza Wilczyńskiego jest pierwszą w historii animacją, która zwyciężyła w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Produkcja ta otrzymała także Złote Lwy w kategorii „Najlepszy dźwięk” dla Franciszka Kozłowskiego.

Polska premiera animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zapowiedziana jest na 22 stycznia 2021 roku. Jeśli szukacie informacji, gdzie można zobaczyć ten film on-line, to póki co nie mam dobrych wieści. Możliwe, że będzie on do zobaczenia w sieci przed premierą, ale producenci nie udostępnili jeszcze na ten temat żadnej oficjalnej informacji.

***

Karp jednak popłynął. Na brawa zasługują Przyjaciele pewnej ryby

Trójka leży, a właściwie już zupełnie nie istnieje (o czym świadczą m.in. najgorsze w historii wyniki słuchalności), ale jeszcze jej kierownictwo próbuje utrudnić życie wyrzuconym przez siebie dziennikarzom. Polskie Radio zastrzegło prawo do nazw audycji m.in. Wojciecha Manna i Marka Niedźwieckiego, ale chyba to było jeszcze za mało i trzeba było próbować zarżnąć Karpia (a właściwie jego Przyjaciół).

Nazwa Przyjaciele Karpia została w Urzędzie Patentowym zastrzeżona, ale trójkowa tradycja przetrwała mimo wszystko. Byli dziennikarze Trójki wypuścili właśnie świąteczną piosenkę pod szyldem Radia 357 jako Przyjaciele pewnej ryby. Muzykę napisali Filip Jaślar i Wojciech Kaleta, a słowa napisali Artur Andrus i Kuba Strzyczkowski.

Jak się chce, to można. I warto. A źli ludzie niech sobie dryfują po mieliznach wód przez samych siebie zmąconych.

***

Sir McCartney III

Na 18 grudnia zaplanowana jest premiera nowego albumu Paula McCartneya. Krążek zamknie trylogię, która została zapoczątkowana w 1970 roku albumem „McCartney” wydanym po rozpadzie The Beatles. Druga część płyty wydana została dziesięć lat później, a na trzecią – „McCartney III” przyszło nam czekać aż czterdzieści lat.

Tak jak w przypadku poprzednich albumów, ten także został przez Paula McCartneya w całości napisany, skomponowany i wyprodukowany. Zanim jednak album ujrzy światło dzienne, zapraszam do lektury tekstu o sławnych wegetarianach, do których należy Paul wraz ze swoją rodziną.

***

Sophia Loren wystąpi w filmie Jerzego Skolimowskiego

To temat, który wbrew pozorom mocno nawiązuje do stylu życia Paula McCartneya. Jerzy Skolimowski przygotowuje się do kręcenia nowej produkcji inspirowanej filmem Roberta Bressona „Na los szczęścia, Baltazarze” z 1966 roku, który opowiada o złym traktowaniu zwierząt przez człowieka.

Film „Baltazar” skolimowskiego ma opowiadać historię osiołka zaczynającą się w polskim cyrku, a kończącą we włoskiej rzeźni – co mówi o temacie filmu niemalże wszystko. Polskie media obiegła wiadomość, że w produkcji wystąpi Sophia Loren.

I tu ciekawostka: Jak podaje portal polacywewłoszech.com, włoska gwiazda i ikona stylu została przez córkę Paula McCartneya, Stellę obdarowana z okazji swoich 86. urodzin wegańskim futrem, które ma promować elegancję i etyczną modę. Zdjęcia pokazują, że nosi je dumnie.

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, zaskakujących i inspirujących wydarzeniach kulturalnych. Jeśli trafiliście na ciekawe kulturalne newsy, podzielcie się nimi w komentarzach. Albo dajcie znać, które z zaprezentowanych tu informacji najbardziej Was zainteresowały.

Zobacz również

 • Bardzo ciekawe wiadomości kulturalne, możesz
  konkurować z programem „Co za tydzień”

 • Milena Łukasiak

  O kurcze, o większości nie miałam pojęcia. Szkoda Piotra :/

 • Wychowanietoprzygoda.pl

  Bardzo mnie zasmuciła śmierć Piotra Machalicy, pamiętam go ze świetnych rol teatralnych, miedzy innymi „Maz i zona „Fredry w Teatrze Powszechnym, jeszcze w czasach licealnych… Pozdrawiam!

  • To straszne, jak wiele osób zabrała ta pandemia i w ogóle 2020 rok. Ja też bardzo lubiłam Piotra Machalicę – mocno pamiętam jego rolę w „Wujaszku Wani” w 6. piętrze i te cudowne interpretacje piosenek Przybory czy Młynarskiego… Ogromna strata.