Już po raz czwarty pędzę do Was z porcją newsów ze świata kultury. Posłuchamy razem radia, wybierzemy się na Pragę, obejrzymy w telewizji jazz, zobaczymy świetne wystawy, a może nawet adoptujemy psa. Zapraszam i obiecuję same dobre wieści.
Po „Lamentach i odmętach” – „Zalef zgiełku”
Ciekawa jestem, jak wielu z Was jeszcze słucha radiowej Trójki po wszystkich zwolnieniach, aferach i zmianach. Przyznam, że ja słucham jej już tylko rano, podczas porannej krzątaniny. Teraz być może będę miała powód do słuchania tego programu także wieczorem. W miniony piątek o 22.05 przed trójkowym mikrofonem zasiadł Krzysztof Zalewski – autor nowego cyklu zatytułowanego „Zalef zgiełku”. Jest następcą Moniki Brodki, która zrezygnowała z prowadzenia swojego autorskiego programu „Lamenty i odmęty”.
Warszawska Praga (z)re:designowana
Praga to jedna z najbardziej charakterystycznych i klimatycznych dzielnic Warszawy. Teraz część obiektów znajdujących się w jej granicach zyskało zupełnie nowy wizerunek. Zakończony właśnie projekt „re:design” zrealizowany przez grupę Traffic Design polegał na stworzeniu nowych identyfikacji wizualnych dla starych, nadgryzionych zębem czasu szyldów praskich zakładów usługowych. Jeśli będziecie kiedyś w okolicach ulic Stalowej, Ząbkowskiej, Wileńskiej i 11 listopada – spójrzcie koniecznie na szyldy.

„Szczęście na czterech łapach” w Polskim Radiu
Portal Polskieradio.pl dołączył do grona przyjaciół warszawskiego Schroniska na Paluchu. W związku z tym w serwisie został zainaugurowany cykl pt. „Szczęście na czterech łapach”, w ramach którego prezentowane są historie zwierząt będących podopiecznymi schroniska. Przyjaźń radia ze schroniskiem ma potrwać pół roku. Mam nadzieję, że zostanie przedłużona i dzięki niej więcej zwierzaków znajdzie domy.
Jazz w telewizji. I to po polsku
Skoro disko polo ma swoją telewizję, inne gatunki muzyki tym bardziej powinny ją mieć. Bardzo ucieszyła mnie informacja, że 20 lutego startuje nowy kanał poświęcony w całości muzyce jazzowej. Póki co ma być dostępny jedynie w sieci Vectra, ale trwają rozmowy nad wprowadzeniem Jazzu do oferty innych sieci. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów, odsyłam Was do portalu Wirtualne Media, któremu opowiedziała o wszystkim jego szefowa – Agnieszka Bania.
Muzyczna Częstochowa prezentuje
W częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki właśnie zostały otwarte dwie warte uwagi wystawy poświęcone polskiej muzyce i jej oprawie. Pierwsza z nich, zatytułowana „Fotografia”, prezentuje prace autorstwa Marka Karewicza – słynnego fotografa, który robił zdjęcia największym polskim i światowym gwiazdom muzyki (m.in. Niemenowi, Milesowi Davisowi i The Rolling Stones) oraz stworzył setki okładek płyt.
Druga wystawa poświęcona jest twórczości Rosława Szaybo – grafika, ilustratora i współtwórcy tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Mieszkający aktualnie w Wielkiej Brytanii Szaybo jest autorem okładek płyt m.in. Krzysztofa Komedy, Eltona Johna, Duke’a Ellingtona, Janis Joplin czy Leonarda Cohena, za które zdobył cały szereg nagród. Pomysłodawcą i współautorem tej wystawy jest Piotr Metz.

***
Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, ciekawych i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na wartą uwagi informację, podzielcie się nią w komentarzach.