Fi(t)szka kulturalna #4

jesienne wydarzenia kulturalne

Już po raz czwarty pędzę do Was z porcją newsów ze świata kultury. Posłuchamy razem radia, wybierzemy się na Pragę, obejrzymy w telewizji jazz, zobaczymy świetne wystawy, a może nawet adoptujemy psa. Zapraszam i obiecuję same dobre wieści.


Po „Lamentach i odmętach” – „Zalef zgiełku”

Ciekawa jestem, jak wielu z Was jeszcze słucha radiowej Trójki po wszystkich zwolnieniach, aferach i zmianach. Przyznam, że ja słucham jej już tylko rano, podczas porannej krzątaniny. Teraz być może będę miała powód do słuchania tego programu także wieczorem. W miniony piątek o 22.05 przed trójkowym mikrofonem zasiadł Krzysztof Zalewski – autor nowego cyklu zatytułowanego „Zalef zgiełku”. Jest następcą Moniki Brodki, która zrezygnowała z prowadzenia swojego autorskiego programu „Lamenty i odmęty”.


Warszawska Praga (z)re:designowana

Praga to jedna z najbardziej charakterystycznych i klimatycznych dzielnic Warszawy. Teraz część obiektów znajdujących się w jej granicach zyskało zupełnie nowy wizerunek. Zakończony właśnie projekt „re:design” zrealizowany przez grupę Traffic Design polegał na stworzeniu nowych identyfikacji wizualnych dla starych, nadgryzionych zębem czasu szyldów praskich zakładów usługowych. Jeśli będziecie kiedyś w okolicach ulic Stalowej, Ząbkowskiej, Wileńskiej i 11 listopada – spójrzcie koniecznie na szyldy.

Projekt re: design
Źródło: Traffic Design / proj.  Zuza Rogatty, ul. Wileńska 23


„Szczęście na czterech łapach” w Polskim Radiu

Portal Polskieradio.pl dołączył do grona przyjaciół warszawskiego Schroniska na Paluchu. W związku z tym w serwisie został zainaugurowany cykl pt. „Szczęście na czterech łapach”, w ramach którego prezentowane są historie zwierząt będących podopiecznymi schroniska. Przyjaźń radia ze schroniskiem ma potrwać pół roku. Mam nadzieję, że zostanie przedłużona i dzięki niej więcej zwierzaków znajdzie domy.


Jazz w telewizji. I to po polsku

Skoro disko polo ma swoją telewizję, inne gatunki muzyki tym bardziej powinny ją mieć. Bardzo ucieszyła mnie informacja, że 20 lutego startuje nowy kanał poświęcony w całości muzyce jazzowej. Póki co ma być dostępny jedynie w sieci Vectra, ale trwają rozmowy nad wprowadzeniem Jazzu do oferty innych sieci. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów, odsyłam Was do portalu Wirtualne Media, któremu opowiedziała o wszystkim jego szefowa – Agnieszka Bania.


Muzyczna Częstochowa prezentuje

W częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki właśnie zostały otwarte dwie warte uwagi wystawy poświęcone polskiej muzyce i jej oprawie. Pierwsza z nich, zatytułowana „Fotografia”, prezentuje prace autorstwa Marka Karewicza – słynnego fotografa, który robił zdjęcia największym polskim i światowym gwiazdom muzyki (m.in. Niemenowi, Milesowi Davisowi i The Rolling Stones) oraz stworzył setki okładek płyt.

Druga wystawa poświęcona jest twórczości Rosława Szaybo  – grafika, ilustratora i współtwórcy tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Mieszkający aktualnie w Wielkiej Brytanii Szaybo jest autorem okładek płyt m.in. Krzysztofa Komedy, Eltona Johna, Duke’a Ellingtona, Janis Joplin czy Leonarda Cohena, za które zdobył cały szereg nagród. Pomysłodawcą i współautorem tej wystawy jest Piotr Metz.

Wystawa Rosława Shaybo
fot. Łukasz Kolewiński / Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, ciekawych i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na wartą uwagi informację, podzielcie się nią w komentarzach.

Zobacz również

 • Bardzo ciekawy cykl – wprawdzie Trójki nie słucham, ale na warszawską Pragę bym się przejechała, ze względu na szyldy 😀

  • Dziekuję. Co do Pragi – mam dokładnie taki sam plan 😉

 • Uwielbiam takie sklepowe szyldy, to jak cofnięcie się w czasie. Dla mnie bomba!

  • Też bardzo mi się podoba taki styl rewitalizacji. Muszę się tam wybrać i zobaczyć na własne oczy 🙂

 • Bardzo ciekawy i inspirujący cykl 🙂 Wszystko, co ważne, zebrane w jednym miejscu 🙂 Fantastycznie 🙂 Pozdrawiam gorąco z Hanoi 🙂

  • Bardzo Ci dziękuję i zapraszam zawsze! 🙂 Pozdrowienia z Warszawy!

 • Zmienia się, oj zmienia ta Praga 🙂

  • Wybiorę się zobaczyć te nowości 🙂

 • Praskie szyldy są wspaniałe. Ostatnio pisała u siebie o innym pokłosiu działań Stowarzyszenia Traffic Design, czyli o gdyńskich muralach. A najwięcej ich w postindustrialnej części śródmieścia.

  • Widziałam ten wpis. Świetny!

 • Ooo! Nowinka kulturalna z Częstochowy zachwyca <3 Pomyśleć, że tu mieszkam, a nie wiedziałam…

  • O, może wybierzesz się na wystawy? 🙂

 • Magda

  Trójkę słucham też tylko rano, przed wyjściem do pracy i po 16 gdy z niej wracam. Ale nie jestem w stanie wytrwać całego programu popołudniowego i czasem po 45 po prostu wyłączam radio. Lubię piosenki K Zalewskiego, daje mu jakiś kredyt zaufania.

  • Też ciężko znoszę te trójkowe „dobre” zmiany 🙁 Popołudniowy program odpuszczam, ale Zalewskiego chętnie posłucham.

 • Skondensowałaś newsy, na które w większości nie trafiłam przeglądając codziennie media. Dzięki!

 • Dominika Rygiel

  Świetny pomysł na wpis, poczułam się tak, jakbym oglądała jakiś zajawkowy, kulturalny program w stylu wiadomości. Bomba 😀

  • Dziękuję! Bardzo mi miło 🙂