Fi(t)szka kulturalna #6

jesienne wydarzenia kulturalne

Tak dużo dobrego dzieje się ostatnio w kulturze, że nie nadążam z pisaniem newsów. Pozostaje mi tylko zaprosić Was do kolejnej Fi(t)szki, w której zgromadziłam informacje o nowościach ze świata muzyki, literatury, teatru i filmu. Chodźcie!


Muzyka: Matt Elliott w trasie po Polsce

Kiedy otrzymałam od zaprzyjaźnionego zespołu maila, że za chwilę rusza pierwsza polska trasa brytyjskiego przedstawiciela dark folku, wiedziałam, że muszę Was o tym poinformować. Między 15 a 19 maja artysta zagra aż pięć koncertów. Odwiedzi kolejno Poznań, Warszawę, Kraków, Chełmek i Wrocław. Szczegółowe informacje o trasie i koncertach znajdziecie na stronie Matt Elliott / Polish Audience.

 

Książka: nieznana powieść Baczyńskiego odkryta w Muzeum Literatury

Wydaje się to niewiarygodne, ale – jak widać – jest możliwe. A archiwach warszawskiego Muzeum Literatury odnaleziono nieznaną dotąd i nieukończoną powieść fantastyczną Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zatytułowaną „Przygody Pana Pinzla Rudego”. Była ona przez lata „podpięta” do archiwów przyjaciela Baczyńskiego – zapomnianego dziś poety Jerzego Kamila Weintrauba. Bardzo ciekawy jest wstęp autorstwa kustosz Małgorzaty Wichowskiej, która nakreśla wątki, wyjaśnia relacje i podąża śladami autora powieści. Książkę można kupić w Muzeum, a szczegóły na jej temat znajdziecie na tej stronie.

Krzysztof Kamil Baczyński

 

Teatr: Przybora i Wasowski w Teatrze Stu

Jesienią tego roku minie sześćdziesiąt lat odkąd objawił się światu Kabaret Starszych Panów. Już od ponad pół wieku teksty, piosenki i genialne wykonania znane z Kabaretu wpływają na naszą kulturę. Dlatego tak bardzo cieszy mnie to, że nie tracą na aktualności i ciągle pokazują się w nowych odsłonach. Kilka dni temu w krakowskim Teatrze Stu odbyła się premiera spektaklu „Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni” złożonego ze scen i piosenek twórców Kabaretu Starszych Panów. Jeszcze nie widziałam, ale muszę to nadrobić!

 

Film: The Jazz Ambassadors

4 maja amerykańska telewizja PBS oraz brytyjska stacja BBC pokazały premierowo film dokumentalny „The Jazz Ambassadors” w reżyserii Hugo Berkeleya. Opowiedziana w nim historia jest niezwykle ciekawa. Przedstawia zorganizowaną przez amerykański rząd akcję mająca na celu „oswajanie” krajów bloku wschodniego z kulturą amerykańską w czasie trwania zimnej wojny. Zachód reprezentowali najlepsi muzycy jazzowi – za żelazną kurtynę zajrzeli m.in.  Louis Armstrong, Dizzy Gillespie, Benny Goodman, Duke Ellington czy Dave Brubeck (któremu przypadła w udziale Polska). 20 maja film będzie dostępny na francuskiej platformie Arte. Trzymajmy kciuki, aby jak najszybciej dostępny był także dla polskiej publiczności.

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, ciekawych i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na wartą uwagi informację, podzielcie się nią w komentarzach.

 

 

Zobacz również

 • Wiadomości kulturalne w skrócie 🙂
  Bardzo ciekawe, ile jeszcze takich książek leży w archiwach…

  • Mi też przyszło do głowy takie pytanie. Mam nadzieję, że literaturoznawcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa 🙂

 • Justyna Krulczuk

  Faktycznie – dzieje się tak dużo, że czasem ciężko jest to wszystko ogarnąć 😉

  • Zazwyczaj takie rzeczy wpisuję do notesu. Tym razem całą stronę zapisałam! 🙂

 • Pani Uszguli

  Świetny przegląd, zainteresowała mnie informacja o odkrytej powieści Baczyńskiego i premierze w Teatrze Stu, też się chętnie wybiorę na spektakl.

  • O, jeśli zobaczysz ten spektakl to koniecznie daj znać!

 • Właśnie mi uświadomiłaś jak dawno nie byłam w teatrze! Wybrałabym się, zwłaszcza posłuchać takich legend! 🙂

 • film chętnie bym obejrzała!

  • Ja też! Będę go szukać! 🙂

 • Olga Dąbrowska

  Same nowości .. Czas się zapoznać !

  • Nazbierało się trochę 🙂

 • Chętnie wybrałabym się na to cudo z Kabaretem Starszych Panów w tle…! Jeśli zobaczysz, czekam na relację 😀

  • Nie mam jak teraz wybrać się do Krakowa, ale jeśli zobaczę, to oczywiście będę informować 🙂

 • Aleksandra Uczulka

  Przygody Pana Pinzla Rudego – You made my Day! Hit!

  • Bardzo fajna książka z dużą porcją ciekawostek. I z zakladką namalowaną przez autora 😀

 • Mi chyba najbardziej przypadła do gustu odkryta powieść Baczyńskiego! 🙂

  • Takie znalezisko to fascynująca sprawa! 🙂

 • O tej nieznanej książce Baczyńskiego już gdzieś słyszałam. Zawsze fascynuje mnie, jak wybitne dzieła potrafią przeleżeć dziesiątki, a nawet setki lat, żeby zostać odkryte. Ciekawe ile jeszcze takich nieodkrytych książek i wierszy się odnajdzie.