Fi(t)szka kulturalna #7

jesienne wydarzenia kulturalne

Przyszła jesień, a oprócz liści zasypały nas dobre wieści o premierach i ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Właśnie jesiennym nowościom na afiszach i cudownym jubileuszom będzie poświęcona najnowsza Fi(t)szka kulturalna. Zapraszam po garść informacji o wydarzeniach, które ozdobią nam październikową rzeczywistość.


Gombrowicz na deskach

28 września na deskach Teatru Polskiego wylądował „Deprawator” Macieja Wojtyszki. Spektakl oparty jest na prawdziwych wydarzeniach z życia Witolda Gombrowicza, a także na różnych wątkach jego relacji z Czesławem Miłoszem i Zbigniewem Herbertem. Ta premiera cieszy mnie przede wszystkim dlatego, że to kolejna okazja do zobaczenia na scenie Wojciecha Malajkata, ale warto zauważyć, że cała obsada spektaklu zapowiada świetną realizację. W „Deprawatorze” obok Wojciecha Malajkata występują Grażyna Barszczewska, Magdalena Zawadzka, Andrzej Seweryn, Anna Cieślak, Katarzyna Skarżanka i Paweł Krucz.

Deprawator spektakl
Źródło: Teatr Polski w Warszawie/K. Chmura-Cegiełkowska

 

Jazz Jamboree jak malowany

Właśnie startuje jubileuszowa, 60. już edycja kultowego festiwalu Jazz Jamboree. Jako że rozwój tej najsłynniejszej polskiej imprezy jazzowej zbiegł się w czasie z rozkwitem polskiej szkoły plakatu, połączenie obu dziedzin w taką rocznicę wydaje się idealnym rozwiązaniem. Od 30 września do 28 października w warszawskiej Galerii Ethos będzie można oglądać wystawę plakatów festiwalowych, które tworzyli m.in. Andrzej Pągowski, Rosław Szaybo, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski czy Jan Młodożeniec. Szczegółowe informacje o wystawie znajdziecie tu.

 

Sześćdziesiątka Starszych Panów

Sporo mamy teraz ważnych i ciekawych rocznic. 16 października minie 60 lat od pojawienia się na ekranach nielicznych wtedy telewizorów Kabaretu Starszych Panów. O tym jeszcze tu na blogu pogadamy, ale zanim to nastąpi, rozpocznie się muzyczne starszopanowe świętowanie. Na Saskiej Kępie odbędzie się seria trzech jubileuszowych koncertów, na których wystąpią m.in. Magda Umer, Klementyna Umer, Jacek Bończyk, Bogdan Hołownia i Henryk Miśkiewicz. Po szczegóły odsyłam tu.

Kabaret Starszych Panów

 

Łódź a Moda Polska

Nie tylko Kabaret Starszych Panów i Jazz Jamboree będą obchodzili w tym roku swoje sześćdziesięciolecie. Taką samą rocznicę urodzin świętuje legendarna marka Moda Polska. Z tej okazji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zorganizowana została wystawa Jerzy Antkowiak– Moda Polska”, na której można zobaczyć słynne projekty, w które zaopatrywała się cała modna Polska. Można ją oglądać od 6 października.

 

Pablopavo i Ludziki na wydaniu

Tak, i to już 12 października. Właśnie na ten dzień zaplanowana jest premiera płyty „Marginal” Pablopavo i Ludzików, która ukaże się nakładem Agencji Koncertowo-Wydawniczej Karrot Kommando. Album zapowiada singiel „Karwowski”, który zdążył już wskoczyć na szczyt Listy Przebojów Trójki. Co ważne, album ma być taneczny – dostarczy materiału na wiele (nie tylko jesiennych) imprez i prywatek. Na dzień premiery zaplanowany jest wspólny odsłuch w warszawskiej kawiarni Karrot.

 

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, ciekawych i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na wartą uwagi informację, podzielcie się nią w komentarzach.

Zobacz również

 • Blondynki Kreatywnie

  Jesień to idealny czas do nadrobienia kulturalnych zaległości idealny moment na poznanie nowści.

 • Sylwia R.

  Jesienne wieczory zawsze mnie kusza i zazwyczaj wtedy zabieram ksiazki do lozka 😉

 • Jesień wcale nie taka nudna! 😉 Uwielbiam sobie umilić ten czas dobrą książką 😉

 • I wszystko w jednym miejscu! Dzięki za ten wpis! Ciekawa jestem szczególnie tego spektaklu. To może być prawdziwy hit. Świetny cykl !

 • Acupof Lifestyl

  Oj mam zaległości książkowe, kulturalne i pora to nadrobić. Fajny wpis.