Fi(t)szka kulturalna #17: kulturalne newsy

kulturalne newsy

O tym, czy jesteśmy wielbicielami jesieni, możemy dyskutować. Za to kultura nie musi mówić na ten temat nic – kwitnie (jak zawsze o tej porze). Nie inaczej jest tym razem: poznaliśmy polskich finalistów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, zbliża się prestiżowy festiwal filmowy, nadchodzi film o wybitnej ekolożce, pojawiają się nowe książki i wystawy – ta, o której piszę jest dość zaskakująca. Zapraszam do Fi(t)szki po kulturalne newsy!


Finaliści tytułu Europejska Stolica Kultury 2029

Wiemy już, które polskie miasta powalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się: Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg. O tym, które z nich otrzyma ten zaszczytny tytuł, dowiemy się w drugiej połowie 2024 roku.

Obok czwórki finalistów swoje aplikacje złożyły również: Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń.

Do tej pory Europejskimi Stolicami Kultury w Polsce były Wrocław (w 2016 r.) i Kraków (w 2020 r.).

***

31. edycja festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Toruń nie załapał się do finałowej czwórki ESK, ale i tak ma co robić, bo już 11 listopada startuje Energa CAMERIMAGE 2023. W programie znajduje się mnóstwo projekcji, warsztatów, wydarzeń towarzyszących oraz spotkań ze wyjątkowymi gośćmi.

Wśród nich będzie w tym roku m.in. Sean Penn, który na festiwalu zaprezentuje swój dokument „Superpower” poświęcony wydarzeniom w Ukrainie.

Sean Penn w Toruniu
materiały organizatora / fot. Chris Pizzello

***

Film o Simonie Kossak

Właśnie zakończyły się zdjęcia do filmu „Simona Kossak”, który trafi do kin w 2024 roku. Będzie to opowieść o wybitnej badaczce i ekolożce wywodzącej się ze słynnej rodziny Kossaków (jej dziadkiem był Wojciech Kossak, a ojcem Jerzy Kossak – brat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec).

W rolę Simony wcieli się Sandra Drzymalska, a jej partnera, Lecha Wilczka zagra Jakub Gierszał. Film reżyseruje Adrian Panek.

Zanim produkcja trafi na ekrany, polecam Waszej uwadze świetną książkę Anny Kamińskiej „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.

***

„Zabawy literackie” Wisławy Szymborskiej

Rok Wisławy Szymborskiej jest doskonałą okazją do przyjrzenia się różnym odsłonom jej twórczości – także tym mniej znanym. Służy temu m.in. publikacja „Zabawy literackie”, która ukazała się 25 października nakładem Wydawnictwa Znak.

Wśród tychże Zabaw znajdują się krótkie formy literackie, których wspólnym mianownikiem jest humor i przymrużenie oka. Limeryki należą do bardziej znanych w dorobku Szymborskiej form, ale w książce towarzyszą im także odwódki, kiziostychy czy jaroszady. Podobno ich działanie było testowane na znajomych poetki – jeśli się nie śmiali, strofy lądowały w koszu.

kulturalne newsy - Wisława Szymborska Zabawy Literackie

***

Osiecka w MOCAKu

Jeszcze na chwilę zatrzymamy się w Krakowie, a konkretnie w MOCAKu, który właśnie otworzył wystawę Agnieszki Osieckiej. I nie jest to wystawa jej tekstów, a… zdjęć. Nie robiła ich z myślą o upublicznieniu, ale służyły jej do zatrzymania w kadrach chwil i ludzi. I my także możemy z nich skorzystać.

O tym, że wychodziło jej to nieźle świadczy już sam tytuł wystawy: „Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej”. Wystawa została otwarta 25 października i można ją oglądać do 3 marca 2024 roku.

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, zaskakujących i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na ciekawe kulturalne newsy, podzielcie się nimi w komentarzach. I koniecznie dajcie znać, które z zaprezentowanych tu informacji najbardziej Was zainteresowały.

Zobacz również