Newsy muzyczne: premiery płytowe, koncerty i murale z artystami

Newsy muzyczne z listopada

Fi(t)szka kulturalna była tu widziana dość spory kawałek czasu temu, więc pora oddać jej w końcu głos. Ale tym razem będzie tematycznie – a konkretnie muzycznie. Sporo się dzieje w świecie muzyki, mamy kilka ciekawych premier i zapowiadanych tras, więc zapraszam po newsy muzyczne.

Premiera: Powrót Ewy Bem – płyta „Live”

To jeden z najbardziej wyczekiwanych przez wielu z nas powrotów. Ewa Bem ze względu na sprawy osobiste od kilku lat zrezygnowała z czynnej kariery scenicznej. Teraz powróciła wraz serią występów i z płytą „Live”, która jest zapisem koncertu z 4 marca 2015 roku – ostatniego przed przerwą w działalności scenicznej artystki.

Płytę promuje znakomita piosenka „Wyrzeźbiłam Twoją Twarz w Powietrzu” z filmu „Małżeństwo z rozsądku”.

Ciekawostka: Jakichś chochlik pozwolił dystrybutorom wypuścić informację promocyjną z błędem dotyczącym kompozytora piosenki. Wszędzie przewija się Andrzej Duduś, który tak naprawdę jest Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem…  A że informacja na zasadzie kopiuj&wklej przewija się w każdym możliwym medium internetowym. Szkoda. Za to piosenka oraz jej interpretacja są  znakomite!

Więcej informacji o JERZYM Dudusiu Matuszkiewiczu znajdziecie w tym artykule.

***

Premiera: Krzysztof Zalewski MTV Unplugged

Wydawnictwa z serii MTV Unplugged są marką samą w sobie. Światło dzienne właśnie ujrzał album,  na którym swoje akustyczne wdzięki i dźwięki pręży jeden z najpopularniejszych polskich artystów.

Nowe brzmienia, czasem niezwykle zaskakujące aranżacje (jak w przypadku m.in. „Kuriera”) oraz gościnne występy Pauliny i Natalii Przybysz, The Dumplings Justyny Święs i Miłosza Pękali stworzyły znakomitą całość. To mój ulubiony utwór z interpretacją utworu Czesława Niemena:

Na początku marca startuje trasa promocyjna, podczas której w całej Polsce odbędzie się 15 koncertów. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Moc Krzyśka w akustycznym wcieleniu nie zaskakuje mnie ani trochę. Cały czas pamiętam jego bardzo kameralny, ale znakomity koncert w jednym z warszawskich klubów – więcej o tym wydarzeniu przeczytacie tutaj.

***

Zapowiedź: „No i jak tu nie słuchać Piosenek Starszych Panów?” 

Znakomitej twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego nigdy dość, więc bardzo ucieszyła mnie wieść o tej premierze. 24 listopada światło dzienne ujrzy trzypłytowe wydawnictwo pod wiele mówiącym tytułem „No i jak tu nie słuchać piosenek Starszych Panów?”.

Album zawiera 100 piosenek, wśród których znajdują się utwory z Kabaretu Jeszcze Starszych Panów oraz programów „Będzie weselej” i „Gołoledź” wyemitowanych w latach ’70. Ciekawostką i rarytasem jest fakt, że 72 utwory zostaną wydane premierowo. Album ukaże się nakładem Kameleon Records.

piosenki Kabaretu Starszych Panów
Jak tu nie słuchać piosenek Starszych Panów? Projekt okładki: Kaśka Czapska

***

Zapowiedź: Dawid Podsiadło i „Leśna Muzyka”

Dawid Podsiadło zapowiedział pierwszy w swojej karierze album koncertowy. Premiera wydawnictwa, na którym znajdą się nagrania z występów podczas trasy Leśna Muzyka trafi na sklepowe półki i do serwisów streamingowych 3 grudnia.

Podczas wspomnianej trasy artysta zagrał 57 koncertów w 16 miastach, a skład jego zespołu został uzupełniony o sekcję dętą. Gratką dla fanów i fanek Dawida będzie z pewnością fakt, że osoby, które uczestniczyły w koncertach będą mogły kupić płytę w specjalnej, limitowanej edycji (informację o tym otrzymają droga mailową od serwisu eBilet).

***

Upamiętnienie: Skwer Kory w Krakowie

Krakowscy radni na początku listopada podjęli uchwałę, na mocy której Kora Jackowska zostanie patronką skweru u zbiegu ulic Bolesława Prusa i Juliana Fałata w dzielnicy Zwierzyniec. Artystka urodziła się w Krakowie i właśnie przy ul. Fałata mieszkała przed swoją przeprowadzką do Warszawy.

Skwer niedawno został zrewitalizowany, a decyzja o nadaniu mu patronki została podjęta przez 40 radnych jednogłośnie.

Kraków dołączy w ten sposób do miast pielęgnujących pamięć o wokalistce. W Warszawie powstały dwa upamiętniające ją murale – w Śródmieściu i na Bielanach, gdzie mieszkała.

Mural Kory

***

Upamiętnienie: Mural Niemena

Skoro mowa już o podwójnych muralach upamiętniających gigantów polskiej sceny muzycznej, odnotowania wymaga także fakt, że w Warszawie powstał kolejny mural poświęcony pamięci Czesława Niemena.

Pierwszym streetartowym upamiętnieniem artysty było malowidło Bruna Althamera odsłonięte w 2019 roku na Białołęce przy ul. Płytowej.

Nowy mural Niemena znajduje się przy ul. Młynarskiej na Woli, a jego autorem jest grafik i ilustrator Tomasz Majewski. Malowidło zajmuje powierzchnię 300 metrów kwadratowych. Powstało z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Mural Niemena w Warszawie

***

To tyle na dziś. Dajcie znać, które z tych muzycznych newsów zainteresowały Was najbardziej. I koniecznie podzielcie się innymi wiadomościami ze świata muzyki.

 

Zobacz również

 • Nie wiedziałam o „No i jak tu nie słuchać…”, więc czuję się podekscytowana. Zastanawiam się tylko na ile te płyty będą pokrywać się z wydanymi kilka lat temu „Piosenki Starszych Panów od A do Z” i „Piosenki jeszcze Starszych Panów”. I szapo ba dla Kaśki Czapskiej za szatę graficzną. Dziękuję!

  • Oprawa rzeczywiście przepiękna! Muszę zrobić zdjęcia wnętrzu wydawnictwa – jest przecudne! Wrzucę na stories 🙂

   Co do zawartości – najlepsze jest to, że ze 100 piosenek aż 72 są opublikowane premierowo. Niektóre wykonania bardzo zaskakujące, a poza tym na trackliście takie cuda jak „Cisza leśna” czy „Spirytus zmywa politurę” (moja miłość do Michnikowskiego jest jedyna i na zawsze). No i do tego „Gołoledź”…

   Zaczyna się znakomicie, a przestać słuchać się po prostu nie da. Ciekawe, co przyniosą kolejne części.

   • Ooo! Jakoś umknęło mi słowo „premierowo”. Myślałam, że płyta pokrywa się z zawartością „Piosenki jeszcze Starszych Panów” z ’03 roku, ale jak teraz sprawdziłam to na tamtej płycie są głównie piosenki z Divertimenta z Teatru Niedużego czy Kabaretu jeszcze Starszych Panów są jedynie wybory. Zmieniam zdanie: jestem bardzo zainteresowana 😀
    Dziękuję za newsy muzyczne! <3