11 najciekawszych jesiennych nowości wydawniczych

jesienne nowości wydawnicze

Przed nami jesień, a wraz z nią jesienne nowości wydawnicze, wśród których nie brakuje obiecujących pozycji. Jeśli jesteście ciekawi, co interesującego pojawi się na półkach księgarni czy internetowych sklepów z kulturą, a jest Wam po drodze z literaturą biograficzną, wspomnieniową i klimatami non-fiction – z pewnością będziecie zadowoleni. Sama już zacieram ręce i przygotowuję miejsca na swoich półkach, bo najbliższe tygodnie i miesiące obrodzą w same interesujące nowości. 

Tym razem przegląd nowości przedstawi Wam osoba, która jest dla mnie niezastąpionym źródłem informacji ze świata literatury. Nie mam bladego pojęcia, jak ona to robi, ale o wszystkich premierach wie jeszcze zanim pojawiają się oficjalne zapowiedzi. I co najważniejsze, chętnie się tą wiedzą dzieli podsyłając co ciekawsze informacje na temat nadchodzących premier. Przed Wami Marta i jedenaście nowości ze świata literatury non-fiction, które ukażą się w najbliższych tygodniach.

***

Jednym wrzesień kojarzy się z końcem wakacji, drugim – ze wspaniałymi premierami książkowymi. Jeśli, jak ja, zaliczacie się do tej drugiej grupy, polecam bardzo nieobiektywny przegląd jesiennych zapowiedzi. A jeśli jednak żyjecie powrotem do szkoły, to może będziecie potrzebować wciągających książek na ukojenie nerwów? Tak czy siak – zapraszam! 

DyrdyMarki - Marek NiedźwieckiMarek Niedźwiecki – DyrdyMarki

Premiera: 2 września 2020
Wydawnictwo Wielka Litera

Jeśli Marka Niedźwieckiego czyta się tak dobrze jak słucha, to chcę tę książkę teraz zaraz!

 

 

 

 

Jacek Dukaj Imperium ChmurJacek Dukaj – Imperium chmur

Premiera: 2 września 2020
Wydawnictwo Literackie

Stanisław Wokulski powraca! No dobrze, to nie do końca premiera, bo „Imperium chmur” wyszło już w antologii „Inne światy”, ale co osobne wydanie, to osobne wydanie.

 

 

 

 

Kowalska. Ta od Dąbrowskiej - Sylwia ChwedorczukSylwia Chwedorczuk – Kowalska. Ta od Dąbrowskiej

Premiera: 9 września 2020
Wydawnictwo Marginesy

Marię Dąbrowską znacie? Pewnie, że znacie! A Annę Kowalską? Jeśli nie, warto sobie przypomnieć, bo to całkiem niesłusznie zapomniana autorka.

 

 

 

 

Serca bicie. Biografia Andrzeja ZauchyKatarzyna Olkowicz, Piotr Baran – Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy

Premiera: 15 września 2020
Dom Wydawniczy Rebis

„Byłaś serca biciem, wiosną, zimą, życiem…” Ciekawe, ile razy da się tego przesłuchać do dnia premiery? Czy jest na sali matematyk?

 

 

 

Bruno. Epoka genialnaAnna Kaszuba-Dębska – Bruno. Epoka genialna

Premiera: 16 września 2020
Wydawnictwo Znak

Bruno Schulz zdobył zdobył moje serce tak dawno, że już nawet najstarsi górale nie pamiętają. Do kompletu z biografią Znak wznawia oba zbiory opowiadań z oryginalnymi okładkami „Roju”.

 

 

 

Sylwia Chutnik - Miasto zgruzowstałeSylwia Chutnik – Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955

Premiera: 23 września 2020
Wydawnictwo Ossolineum

A jednak wehikuł czasu istnieje! Razem z Sylwią Chutnik lądujemy w Warszawie połowy lat 50. Zanim książka wpadnie w moje ręce pewnie kolejny raz obejrzę „Przygodę na Mariensztacie” i „Ewa chce spać”.

 

 

 

Maria Skłodowska Curie - światło w ciemnościFrances Andreasen Østerfelt, Anja C. Andersen – Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności

Premiera: 30 września 2020
Media Rodzina

Wreszcie doczekamy się komiksowej opowieści o Marii Skłodowskiej-Curie! I prezent urodzinowy dla starszej młodzieży mam już z głowy.

 

 

 

Królowie bajekLeszek K. Talko, Karol Vesely – Królowie bajek. Opowieść o legendarnym studiu filmów rysunkowych

Premiera: 7 października 2020
Wydawnictwo Czarne

Uwaga, Torreador, mówi X54, mówi X54. Przenosimy się do Bielska-Białej, skąd pochodzą animowani Bolek i Lolek, Reksio i ekipa ratunkowa Baltazara Gąbki.

 

 

Leopold Tyrmand Zielone NotatnikiLeopold Tyrmand – Zielone notatniki

Premiera: 14 października 2020
Wydawnictwo MG

Rok Tyrmanda powoli dobiega końca, ale przed nami jeszcze kilka nowości. Oprócz zapisanych zielonym atramentem notatników czekamy też na ilustrowany „Dziennik 1954”.

 

 

 

 

Po co czytać klasyków?Italo Calvino – Po co czytać klasyków

Premiera: 28 października 2020
Państwowy Instytut Wydawniczy

Przedstawiam jeden z moich ulubionych duetów – Italo Calvino w tłumaczeniu Anny Wasilewskiej. Do października jeszcze długa droga, więc warto odświeżyć mistrzowskie „Jeśli zimową nocą podróżny”.

 

 

 

 

Kalina Jędrusik Remigiusz GrzelaRemigiusz Grzela – Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

Premiera: 28 października 2020
Wydawnictwo Otwarte

Podobno młode pokolenie nie wie, kim byli Jędrusik i Dygat. Jest to wielki smutek, bo przecież tyle się u nich i dzięki nim działo! Do czytania nie tylko nad jeziorem Bodeńskim, wystarczy domowa kanapa.

 

 

 

***

Tak prezentują się najciekawsze naszym zdaniem jesienne nowości wydawnicze. Jeśli tak jak my lubicie literaturę z kręgu tak zwanego non-fiction, z pewnością nie będziecie narzekać na brak ciekawych pozycji do czytania. Książki te są tak obiecujące, że wraz z Martą nie potrafiłyśmy zrezygnować z żadnej z nich na rzecz okrągłej dziesiątki.

Które z zaprezentowanych tu publikacji zainteresowały Was najbardziej?

Po więcej ciekawostek i inspiracji ze świata literatury koniecznie zaglądajcie na instagramowy profil Marty – @bozekczyta. Na założenie książkowego bloga jeszcze jej skutecznie nie namówiłam, ale obiecuję jeszcze nad tym popracować.

Zobacz również

  • Angelika Fronia

    Niestety wolę inne gatunki, ale dobrze że stworzyłaś taką listę, wiele osób z niej pewnie skorzysta

  • SzlakZaSzlakiem

    Ciekawa lista dla zainteresowanych takimi gatunkami. Fajnie mieć wszystko w jednym miejscu i być na bieżąco.

    • Dziękuję w imieniu autorki listy 🙂

  • Małgorzata Hert

    Bardzo ciekawa lista i kilka pozycji nawet chyba sobie zapiszę

    • Bardzo się cieszę jeśli coś Ci przypadło do gustu 🙂

  • Nie powiem, kilka pozycji wywołało błysk w oku 😉

  • zapo wiedz

    Na biografię Zauchy na pewno się skusimy! I obowiązkowo Dukaj! Dzięki za tak fajnie zrobioną listę!

  • MangoMania

    Lista imponująca, może coś z niej wybiorę na jesienne długie wieczory.

    • Mam nadzieję, że tak będzie 🙂