Przed nami jesień, a wraz z nią jesienne nowości wydawnicze, wśród których nie brakuje obiecujących pozycji. Jeśli jesteście ciekawi, co interesującego pojawi się na półkach księgarni czy internetowych sklepów z kulturą, a jest Wam po drodze z literaturą biograficzną, wspomnieniową i klimatami non-fiction – z pewnością będziecie zadowoleni. Sama już zacieram ręce i przygotowuję miejsca na swoich półkach, bo najbliższe tygodnie i miesiące obrodzą w same interesujące nowości.
Tym razem przegląd nowości przedstawi Wam osoba, która jest dla mnie niezastąpionym źródłem informacji ze świata literatury. Nie mam bladego pojęcia, jak ona to robi, ale o wszystkich premierach wie jeszcze zanim pojawiają się oficjalne zapowiedzi. I co najważniejsze, chętnie się tą wiedzą dzieli podsyłając co ciekawsze informacje na temat nadchodzących premier. Przed Wami Marta i jedenaście nowości ze świata literatury non-fiction, które ukażą się w najbliższych tygodniach.
***
Jednym wrzesień kojarzy się z końcem wakacji, drugim – ze wspaniałymi premierami książkowymi. Jeśli, jak ja, zaliczacie się do tej drugiej grupy, polecam bardzo nieobiektywny przegląd jesiennych zapowiedzi. A jeśli jednak żyjecie powrotem do szkoły, to może będziecie potrzebować wciągających książek na ukojenie nerwów? Tak czy siak – zapraszam!
Marek Niedźwiecki – DyrdyMarki
Premiera: 2 września 2020
Wydawnictwo Wielka Litera
Jeśli Marka Niedźwieckiego czyta się tak dobrze jak słucha, to chcę tę książkę teraz zaraz!
Jacek Dukaj – Imperium chmur
Premiera: 2 września 2020
Wydawnictwo Literackie
Stanisław Wokulski powraca! No dobrze, to nie do końca premiera, bo „Imperium chmur” wyszło już w antologii „Inne światy”, ale co osobne wydanie, to osobne wydanie.
Sylwia Chwedorczuk – Kowalska. Ta od Dąbrowskiej
Premiera: 9 września 2020
Wydawnictwo Marginesy
Marię Dąbrowską znacie? Pewnie, że znacie! A Annę Kowalską? Jeśli nie, warto sobie przypomnieć, bo to całkiem niesłusznie zapomniana autorka.
Katarzyna Olkowicz, Piotr Baran – Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy
Premiera: 15 września 2020
Dom Wydawniczy Rebis
„Byłaś serca biciem, wiosną, zimą, życiem…” Ciekawe, ile razy da się tego przesłuchać do dnia premiery? Czy jest na sali matematyk?
Anna Kaszuba-Dębska – Bruno. Epoka genialna
Premiera: 16 września 2020
Wydawnictwo Znak
Bruno Schulz zdobył zdobył moje serce tak dawno, że już nawet najstarsi górale nie pamiętają. Do kompletu z biografią Znak wznawia oba zbiory opowiadań z oryginalnymi okładkami „Roju”.
Sylwia Chutnik – Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955
Premiera: 23 września 2020
Wydawnictwo Ossolineum
A jednak wehikuł czasu istnieje! Razem z Sylwią Chutnik lądujemy w Warszawie połowy lat 50. Zanim książka wpadnie w moje ręce pewnie kolejny raz obejrzę „Przygodę na Mariensztacie” i „Ewa chce spać”.
Frances Andreasen Østerfelt, Anja C. Andersen – Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności
Premiera: 30 września 2020
Media Rodzina
Wreszcie doczekamy się komiksowej opowieści o Marii Skłodowskiej-Curie! I prezent urodzinowy dla starszej młodzieży mam już z głowy.
Leszek K. Talko, Karol Vesely – Królowie bajek. Opowieść o legendarnym studiu filmów rysunkowych
Premiera: 7 października 2020
Wydawnictwo Czarne
Uwaga, Torreador, mówi X54, mówi X54. Przenosimy się do Bielska-Białej, skąd pochodzą animowani Bolek i Lolek, Reksio i ekipa ratunkowa Baltazara Gąbki.
Leopold Tyrmand – Zielone notatniki
Premiera: 14 października 2020
Wydawnictwo MG
Rok Tyrmanda powoli dobiega końca, ale przed nami jeszcze kilka nowości. Oprócz zapisanych zielonym atramentem notatników czekamy też na ilustrowany „Dziennik 1954”.
Italo Calvino – Po co czytać klasyków
Premiera: 28 października 2020
Państwowy Instytut Wydawniczy
Przedstawiam jeden z moich ulubionych duetów – Italo Calvino w tłumaczeniu Anny Wasilewskiej. Do października jeszcze długa droga, więc warto odświeżyć mistrzowskie „Jeśli zimową nocą podróżny”.
Remigiusz Grzela – Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata
Premiera: 28 października 2020
Wydawnictwo Otwarte
Podobno młode pokolenie nie wie, kim byli Jędrusik i Dygat. Jest to wielki smutek, bo przecież tyle się u nich i dzięki nim działo! Do czytania nie tylko nad jeziorem Bodeńskim, wystarczy domowa kanapa.
***
Tak prezentują się najciekawsze naszym zdaniem jesienne nowości wydawnicze. Jeśli tak jak my lubicie literaturę z kręgu tak zwanego non-fiction, z pewnością nie będziecie narzekać na brak ciekawych pozycji do czytania. Książki te są tak obiecujące, że wraz z Martą nie potrafiłyśmy zrezygnować z żadnej z nich na rzecz okrągłej dziesiątki.
Które z zaprezentowanych tu publikacji zainteresowały Was najbardziej?
Po więcej ciekawostek i inspiracji ze świata literatury koniecznie zaglądajcie na instagramowy profil Marty – @bozekczyta. Na założenie książkowego bloga jeszcze jej skutecznie nie namówiłam, ale obiecuję jeszcze nad tym popracować.