Książki o modzie, które warto poznać. Bo historia (także mody) lubi się powtarzać

Książki o modzie, które warto znać

Uwielbiam czytać książki o modzie. Zaraz po biografiach artystów to drugi mój ulubiony kierunek czytelniczych poszukiwań. Takie publikacje są ciekawym zapisem zmian społecznych, ekonomicznych i kulturowych na świecie. Dlatego postanowiłam zajrzeć na swoją półkę z książkami o modzie i wybrać pięć moim zdaniem najciekawszych pozycji wartych polecenia.

Kondycja przemysłu odzieżowego, wzornictwo, popularność konkretnych marek czy projektantów i modele lansowane w poszczególnych dekadach kształtowane są przez wiele czynników. To nie tylko czysta estetyka, ale także odzwierciedlenie zapotrzebowania, nastrojów społecznych, warunków ekonomicznych i zmieniających się trendów. Wszystkie te wątki nieustannie się przenikają i mogą być doskonałym narzędziem chociażby do badania historii. Dlatego uważam, że moda jest niezwykle ważną (i wartą poznania) częścią kultury. Z wielką przyjemnością sięgam więc po publikacje jej poświęcone.

Oto książki o modzie, które moim zdaniem warto znać.


„Teksas-land. Moda młodzieżowa w PRL” – Anna Pelka, Wydawnictwo Trio 2007 r.

Mam wrażenie, że „Teksas-land” znajduje się na mojej półce z książkami od zawsze. Ale mimo to trudno mi uwierzyć, że ta książka ukazała się jedenaście lat temu. To moja pierwsza książka poświęcona w całości polskiej modzie.

Autorka pokazała w niej modę tak jak lubię – jako zjawisko socjologiczne i zwróciła uwagę na jej kulturowe oddziaływanie. Wraz z Anną Pelką mamy okazję prześledzić kształtowanie się trendów w czasach PRL-u, przyjrzeć się inspiracjom płynącym z tak podziwianego Zachodu i wkroczyć w świat projektantów, którzy urzeczywistniali marzenia o stylu. Ważnym elementem „Teksas-landu” są rozmowy z osobami, które tworzyły tamten świat – m.in. z Barbarą Hoff, Jerzym Antkowiakiem czy Tadeuszem Rolke.

Teksas-land. Moda młodzieżowa w PRL

***

„To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” – Aleksandra Boćkowska, Wydawnictwo Czarne 2015

„W PRL moda była polem walki. I to na wielu frontach” – pisze na jednej z pierwszych stron swojej książki Aleksandra Boćkowska. Wyznacza tym samym zagadnienia, z którymi spotykamy się podczas lektury „Wielbłądów”. Ale jej książka to nie tylko opowieść o zmaganiach z ograniczeniami zaopatrzeniowymi czy mentalnymi. To przede wszystkim fascynujący zapis historii, w którym moda musiała zacząć praktycznie od zera i zapomnieć o tym, co zrodziło się przed wojną. Poza tym to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego władza PRL traktowała modę propagandowo i dlaczego ludzie próbowali obchodzić wszelkie ograniczenia, aby za pomocą budowania własnego wizerunku poczuć się lepiej. Oraz jaką w tym rolę odgrywały wielbłądy…

Więcej o książce przeczytacie w tym wpisie. To nie są moje wielbłądy. Moda w PRL

***

„Modni. Od Arkadiusa do Zienia”– Karolina Sulej, Świat Książki 2015 r.

Karolina Sulej podjęła się rzeczy niezwykle trudnej i ambitnej. Zgromadziła w książce „Modni” reprezentację współczesnych polskich projektantów i pokazała ich przez pryzmat życiorysów, charakterów, źródeł inspiracji, porażek i sukcesów. Pisze o modzie takiej, jaką znamy dziś. Czyli o branży, która musiała rozprawić się z przemianami społecznymi, stworzyć nowe legendy i która dziś sięga po nowoczesne technologie, zbiera lajki, followersów i zdobywa światowe wybiegi. Wśród bohaterów książki znajdują się m.in. Joanna Klimas, Tomasz Ossoliński, Ewa Minge, Arkadiusz czy Local Heroes.

Autorka nakreśliła portrety postaci, które wyznaczają trendy i wpływają na to, co nosi ulica. Przez rok pracy nad książką (nie wiem, jak zrobiła to w tak krótkim czasie!) odbyła dziesiątki, jeśli nie setki rozmów przy obiadach, kawach, spacerach i podczas wakacji. W wyniku tego powstała książka, którą warto poznać bez względu na to, czy jest się zwolennikiem szarej dresówki, czy kreacji zdobywających brawa na największych światowych wybiegach.

Modni Karolina Sulej

***

„Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka” –  Krzysztof Tomasik, Wydawnictwo Marginesy 2016

O ile poprzednie książki stanowiły zbiory różnorodnych informacji o modzie, o tyle tym razem proponuję Wam książkę w całości poświęconą jednej osobie. A konkretnie kobiecie, która swoją wieloletnią działalnością udowodniła, że jest człowiekiem-orkiestrą.

Historia Grażyny Hase jest naprawdę fascynująca. Zaczęła swoją karierę jako modelka, ale postanowiła, że chce ubrania także tworzyć, a nie tylko prezentować. Odniosła w tej dziedzinie ogromny sukces właściwie na każdym polu – tworzyła niezwykle popularne wybiegowe kolekcje, projekty dla gwiazd estrady, kostiumy na potrzeby widowisk teatralnych i telewizyjnych, uniformy załogi LOTu czy stroje dla polskich sportowców. Całe jej zawodowe i prywatne życie to mariaż sztuki, mody i kultury.

Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka

***

„Vivienne Westwood” – Ian Kelly, Wydawnictwo Bukowy Las 2016 r.

To opowieść o kolejnej wyjątkowej kobiecie i jedyna w tym zestawieniu książka, która nie jest poświęcona polskiej modzie. Vivienne Westwood to synonim bezkompromisowego podejścia do mody i życia.

Według niej podstawowym obowiązkiem człowieka jest zrozumieć otaczający go świat. Sztuka pozwala poznać różne wizje świata i jednocześnie wpływać na to, jak ten świat będzie wyglądał. Sama całym swoim życiem wypełnia te idee. Mimo, że osiągnęła już w dziedzinie mody chyba wszystko, nie spoczywa na laurach i cały czas pielęgnuje w sobie ciekawe świata dziecko. Jest matką, babcią, właścicielką jednej z największych marek odzieżowych na świecie i aktywistką ekologiczną, która wykorzystuje swoją pozycję do walki o lepszy świat. Ian Kelly miał możliwość podpatrywać ją przy pracy, uczestniczyć w przygotowaniach do pokazów, a przede wszystkim przeprowadzić mnóstwo rozmów z nią samą oraz jej pracownikami i bliskimi. To wszystko opisał w książce, która jest pierwszą autoryzowaną biografią projektantki.

Więcej o tej publikacji i o jej bohaterce przeczytacie tu.

Vivienne Westwood

***

Książki o modzie, w których styl przeplata się z historią, a historia ze stylem. Bo ta branża to nie tylko modelki, wybiegi, sesje zdjęciowe i statystyki sprzedaży. To coś zdecydowanie więcej…

Czytaliście te książki? Lubicie je? A może polecicie jeszcze inne publikacje poświęcone modzie? Bardzo chętnie poznam Wasze opinie – podzielcie się nimi w komentarzach.

Zobacz również

  • Bardzo ciekawe tytuły koleżanko! Tym bardziej dla mnie, że ich nie znam i moja wiedza na ów tematy jest mniejsza niż na inne 🙂
    Dziękuję

    • Cieszę się bardzo, jeśli udało mi się Ciebie zainteresować. Dzięki za odwiedziny! 🙂

  • Coraz częściej sięgam po książki…na ten jednak gatunek nie zwróciłem jeszcze (do tej pory) uwagi 🙂

  • A myślałam, że już wszystkie książki przeczytałam o modzie 😉 A tu taka mila niespodzianka. Z Twojej listy czytałam tylko „Modni” Karoliny Sulej. Już spisuję pozostałe pozycje 🙂

    • Bardzo się cieszę, jeśli zainspirowałam Cię do sięgnięcia po nie 🙂

  • Karolina Kobylnik

    Jakoś nigdy nie ciągnęło mnie do książek o modzie, chociaż samą modę bardzo lubię. Z chęcią przeczytałabym ostatnią pozycję, sklep V. Westwood jest blisko mojego miejsca zamieszkania i bardzo lubię jej torebki 🙂

    • To masz tam modowy raj! A książkę bardzo polecam 🙂

  • Agnieszka Osińska-Szpur

    Muszę w końcu sięgnąć po ten gatunek i tematykę 🙂 Trendy Mama

  • Właśnie za to lubię takie publikacje 🙂

  • O ja! Chcę je wszystkie 🙂

  • Szymon | pomensku

    Dorzucę coś dla mężczyzn: Michał Kędziora – „Rzeczowo o modzie męskiej” (wydanie II uzupełnione). 🙂

    • Rany, jak mogłam o niej zapomnieć! To chyba przez to, że znajduje się nie na mojej półce… 😉
      A publikacja rzeczywiście warta uwagi i porządnie przygotowana.

  • Chętnie bym przeczytała wszystkie, to taki ciekawy temat w każdym ujęciu 🙂 Historycznym i dziesiejszym 🙂

  • Anna Przybyło

    Ciekawa sprawa z tą modą z czasów PRL-U. Ja pamiętam, że wtedy nie było zbyt dużego wyboru, zastanawiam się jak można było cokolwiek zaprojektować bez dostępu do materiałów ?

  • Olga Dąbrowska

    Fanką mody nie jestem, ale o modzie z PRLu chętnie poczytam!

    • To fascynujący temat. Zdecydowanie warto 🙂

  • Blondynki Kreatywnie

    Fascynującye zapisy historii. Mnie szczególnie początki mody interesują gdzie kreowanie trendów miało inne podstawy niż obecnie.

    • To jest w tych książkach najfajniejsze. Nie było Instagrama, galerii handlowych, a szyło się lokalnie. Super móc poznać te wszystkie kulisy.

  • Do mody jako lansowanych przez sieciówki trendów, krojów i materiałów na najbliższy sezon mam stosunek lekko paternalistyczny i kpiący, ale może się mylę. Zapewne jest więcej grzybków w tym barszczu i pewnie w mojej głowie spłycam temat. Muszę więc sięgnąć po którąś z tych książek. Urocze mają tytuły: Teksas-land i coś o wielbłądach 🙂
    A tak na marginesie, zajmujesz się afiliacją? Bo gdyby przy tych książkach były linki do miejsc, gdzie można je zakupić (i koniecznie e-booki), to zaspokoiłoby też moje lenistwo. Nie musiałabym grzebać po sieci w poszukiwaniach. 😉

    • Bardzo się cieszę, jeśli zainteresowałam Cię tym tematem. Jeśli chodzi o nowości i hot trendy z sieciówek – też zupełnie tego nie kupuję. Ale historia mody w kontekście socjologicznym to ciekawa sprawa.

      Afiliacją nigdy się nie zajmowałam. Hmmm… może powinnam zacząć? 🙂

      • No wiesz, poza tym, że robisz świetną robotę na polu kultury, to też jednak i marketing jest. Książka, jak i skarpetki, wymaga promocji. Jeśli ktoś kupuje za Twoją namową, sprzedawca powinien odpalić Ci część zysku.
        Pozdrawiam i zapewniam, że będę czytać z afiliacją czy bez 🙂

  • KZM

    Zainteresowałaś mnie szczególnie pozycjami 2 i 5. Jako, że widzę, iż (na szczęście) nie polecasz tu sztampowych poradników jak się ubierać zrewanżuję się pozycją już dość naukową, ale moim zdaniem przez to niezwykle ciekawą – bo takich książek o modzie mało:

    „Ubieranie sie jako forma uspolecznienia”

    https://uploads.disquscdn.com/images/d55b9b0a25888fd644740dfac2e687a3929d4a7e0ac55d85897d5bff30ff6dff.png

  • Patrycja Sobolewska

    Myślę, ze takie książki by mi się spodobały 🙂

  • Kinga i Matematyka

    Oj zupełnie nie moja bajka. Choć przyznam, ze przeczytałam książkę Ewy Minge – Życie to bajka i byłam mile zaskoczona.

  • Aneta

    ja co prawda uwielbiam chodzić po antykwariatach, targach staroci i szukać starych wzorów i książek dot. właśnie mody tamtych lat.

  • Kinga

    Kiedyś książki dzis blogi taki jak Twój czy też sosimply odzwiedzam bardzo namiętnie. Na pewno w miarę możliwości przeczytam wszystkie! 🙂