Kulturalne zachwyty lutego

Kulturalne zachwyty lutego

Luty w 2024 roku był dłuższy niż zazwyczaj, a jednak minął mi bardzo szybko. Pewnie między innymi dlatego, że od samego początku do ostatnich dni obfitował w ciekawe kulturalne wrażenia i inspiracje. Bardzo chętnie się nimi z Wami podzielę (w dużej mierze właśnie po to je dokumentuję). Zapraszam na kulturalne zachwyty lutego. Na pewno znajdziecie wśród nich coś dla siebie. 


TEATR

Upiór w kuchni –  reż. Janusz Majewski, Teatr Telewizji

Archiwa Telewizji Polskiej pełne są perełek, a to zdecydowanie jedna z nich. “Upiór w kuchni” to komedia kryminalna napisana przez Janusza Majewskiego (kryjącego się pod pseudonimem Patrick G. Clark) i przez niego wyreżyserowana. Co ciekawe, doczekała się dwóch realizacji w Teatrze Telewizji – w 1976 roku i w 1993 roku. Teatr Telewizji w TVP1 pokazał na początku lutego tę drugą. 

“Upiór w kuchni” to historia dwóch kobiet – matki i córki, które w prowadzonym przez siebie pensjonacie na angielskiej prowincji miewają makabryczne historie. Dziwne wydarzenia i specyficzne zbiegi okoliczności bada policja, która ma spore pole do popisu. Bardzo ciekawa opowieść z klimatem, w dodatku w genialnej obsadzie. Występują: Irena Kwiatkowska, Hanna Śleszyńska, WIktor Zborowski, Andrzej Butruk, Leonard Pietraszak, Marek Kondrat, Krzysztof Kowalewski, Paweł Wawrzecki, Marek Bargiełowski i Stanisław Brudny. Ogromna polecajka! 

Upiór w kuchni

 

Wachlarz – Teatr Współczesny, reż. Maciej Englert

W poprzednich Zachwytach napisałam o spektaklu w Teatrze Współczesnym, a już dwa dni później wiedziałam, że w kolejnych też tam razem zajrzymy. Wszystko za sprawą spektaklu “Wachlarz”, na który zaprosił mnie P w ramach przygotowań do wyjazdu do Włoch (akcja dzieje się w miejscowości niedaleko Mediolanu). 

Spektakl w reżyserii Macieja Englerta przenosi nas świata klasyki teatralnej. Jak się okazuje, tej podanej w najlepszej formie. I w komediowej konwencji, co bardzo lubi publiczność.  Dwugodzinne perypetie z tytułowym Wachlarzem pokazują świat miłości, zawiści, nieporozumień i różnic klasowych XVIII wieku. Sztuka Carlo Goldoniego w tłumaczeniu Jarosława Iwaszkiewicza została przedstawiona przez znakomity zespół (ze Sławomirem Orzechowskim na czele), z muzyką Jerzego Satanowskiego i klimatyczną scenografią Marcina Stajewskiego. 

Wachlarz Teatr Współczesny

***

KSIĄŻKI I ARTYKUŁY

Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939 – Grzegorz Piątek, Wydawnictwo WAB, 2022 r.

O książce Grzegorza Piątka dużo słyszałam, potem kupiłam ją podczas pobytu w Gdyni, a sięgnęłam po nią dopiero kilka miesięcy później. I bardzo szkoda, bo to ciekawa i tłumacząca wiele lektura. Rzadko mamy okazję dowiadywać się, jak od zera powstaje miasto. I to miasto, które ma być spełnieniem marzeń, oczekiwań i furtką do wielkiego świata. 

Grzegorz Piątek przeprowadził nas przez proces formowania się Gdyni jako ośrodka miejskiego, które nie zawsze powstawało zgodnie z planami, wytycznymi i wizjami. Jeśli lubicie opowieści o miastach, sięgnijcie po nią koniecznie. 

Grzegorz Piątek Gdynia Obiecana

 

Anna Klara Majewska o sławnych rodzicach

Odejście Janusza Majewskiego to ogromna strata dla kultury – ze względu na jego dorobek, niesamowitą osobowość i fakt, że cały czas pracował nad nowymi filmami i książkami. Anna Klara Majewska w wywiadzie dla rp.pl zdradza, że książka, nad którą ostatnio pracował  zostanie wydana latem, a film być może zostanie dokończony przez pozostałych twórców. Oby! 

Janusz Majewski był bardzo ciekawą postacią, ale taką postacią była też jego żona – słynna fotografka Zofia Nasierowska. Ich córka, Anna Klara opowiada o rodzicach i tęsknocie za zwyczajnym życiem. Ale nie tylko o tym. Sami sprawdźcie. 

Link do artykułu

Janusz Majewski i Magdalena Zawadzka

 

Dlaczego porcelana nie jest tak cienka jak dawniej?

Pamiętacie wiersz Stanisława Barańczaka “Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka”? Jeśli chcecie go sobie przypomnieć, zajrzyjcie tutaj

Porcelanowa napisała na swoim blogu artykuł o tym, jak zmieniła się produkcja porcelany na przestrzeni lat. Co sprawiało, że kiedyś filiżanki były o wiele cieńsze, jak powstawały i jak zmieniły się statystyki produkcji w największych polskich fabrykach porcelany. Bardzo ciekawa rzecz. 

Link do artykułu

porcelana

***

WYDARZENIA 

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem

Luty zaczęliśmy z Chrisem Niedenthalem, który pojawił się w Muzeum Narodowym w Warszawie aby opowiedzieć o swojej pracy fotoreportera oraz pasji fotografowania. 

Każda okazja do posłuchania jego opowieści jest okazją wartą wykorzystania. Podczas rozmowy z Anną Brzezińską słynny fotograf opowiedział o swoich kadrach – tych, które przeszły do historii, jak i tych mniej znanych, dokumentujących zwykłe życie. Chris Niedenthal nie tylko znakomicie fotografuje, ale i wspaniale opowiada. Jeśli tylko będziecie mieli opcję wybrania się na spotkanie z nim, idźcie koniecznie!

Chris Niedenthal


Przejazd zabytkowym tramwajem po Warszawie

Przejażdżka po mieście historycznym tramwajem zwanym “berlinką” z 1940 roku? Nie trzeba mnie namawiać! Stowarzyszenie Kamień i co wraz z Niepodległą zorganizowały serię weekendowych wycieczek. Atrakcją była nie tylko sama przejażdżka (oj, przyciąga ten tramwaj spojrzenia przechodniów!), ale i opowieści mojego ulubionego przewodnika Adriana Sobieszczańskiego o przedwojennej architekturze. Super sprawa!

zabytkowy tramwaj
***

WYSTAWY

Pinacoteca di Brera – Mediolan

Jednym z największych zachwytów lutego była nasza wizyta w Mediolanie, ale o tym opowiem za chwilę. Będąc w stolicy Lombardii odwiedziliśmy cudowną galerię Pinacoteca di Brera. To duże muzeum, w którym można zobaczyć dzieła mistrzów takich jak m.in. Canaletto, Rafael, Caravaggio, Rubens, Tycjan, Lorenzo Lotto czy Hayez.

Galeria mieści się w zjawiskowym Palazzo di Brera. Co ciekawe, oprócz obrazów, rzeźb i fresków można podejrzeć także warsztat konserwacji dzieł oraz fragmenty magazynu muzealnego. Ale super opcją jest też doświadczenie sztuki jeszcze na inne sposoby – można na przykład powąchać mirrę pokazaną na obrazie albo dotknąć materiału, z którego uszyta jest suknia postaci. 

Pinacoteca di Brera: Rubens

Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty – Łazienki Królewskie

Podczas wizyty w Pinacoteca di Brera podziwialiśmy między innymi obrazy Matii Pretiego – włoskiego malarza, który większość swojego artystycznego życia związał z Maltą. Co ciekawe, znacznie więcej prac Pretiego można było zobaczyć w Warszawie, a konkretnie w Łazienkach Królewskich na wystawie „Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty”.

To pierwsza tak duża wystawa prac Matti Pretiego w naszym kraju. Ekspozycja prezentowała nie tylko biografię i ewolucję artystyczną twórcy, ale także ciekawostki i informacje dotyczące samej Malty.

wystawa Mattia Preti

***

MUZYKA

The Gossip – Real Power

A to niespodzianka. Brytyjska indie rockowa grupa The Gossip wraca z nowym albumem. Od ostatniej premiery minęło 14 lat, więc kazali fanom długo czekać. Album zatytułowany “Real Power” oficjalnie trafi do sprzedaży 22 marca. 

Przyznam, że zupełnie nie przypadł mi do gustu pierwszy singiel “Crazy Again”. Za to tytułowy “Crazy Again” bardzo! Polecam Waszej uwadze, jeśli lubicie energetyczne, taneczne brzmienia. 

***

MIEJSCA

Mediolan i miasteczka nad jeziorem Como

Jak wspomniałam wcześniej, w lutym wybraliśmy się z Piotrkiem do włoskiej Lombardii. Zwiedziliśmy Mediolan (biorąc pod uwagę jego bogactwo atrakcji, raczej musnęliśmy lekko miasto) oraz miasteczka leżące nad malowniczym jeziorem Como. 

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądał nasz wyjazd i co ciekawego udało nam się zobaczyć, zajrzyjcie do tego wpisu. 

Katedra Duomo
Katedra Duomo w Mediolanie
Jezioro Como Varenna
Jezioro Como

***

Tak wyglądały moje kulturalne zachwyty lutego. Dajcie znać, czy podzielacie któreś z nich albo co Was zachwyciło w ostatnim czasie. A ja biorę się za zbieranie kolejnych inspiracji! 

Zobacz również