Gorąco polecam: letnie festiwale kulturalne 2017

Letnie festiwale kulturalne - przegląd wydarzeń

Lato zaczęło się już oficjalnie, więc warto szczegółowo zaplanować wakacyjne wyjazdy. Ciekawą opcją są z pewnością różnego rodzaju festiwale. Niedawno opublikowałam tu przewodnik po festiwalach muzycznych, a teraz czas na całą resztę kultury. Zebrałam dla Was dwanaście fajnych, wakacyjnych imprez poświęconych sztuce, architekturze, literaturze, teatrowi i filmowi.

Bardzo cieszy mnie fakt, że takich kilkudniowych wydarzeń jest coraz więcej. Trudno za nimi nadążyć – w każdym zakątku Polski dzieje się coś ciekawego. Dlatego tym razem zapytałam Czytelników na blogowym fanpejdżu o najciekawsze kulturalne festiwale, które lubią, znają lub które obywają się w ich okolicy. Dzięki Nim poznałam kilka naprawdę ciekawych inicjatyw, o których być może bym nie usłyszała. Zebrałam tu dość różnorodny zestaw, który znów „ubrałam” w formę kalendarium. Lato z kulturą zawsze warto uskuteczniać. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród tych festiwali coś dla siebie.

Big Book Festival

Kiedy: 23 – 25 czerwca 2017
Gdzie: Warszawa
Tematyka: Literatura

Dlaczego: Big Book Festival to impreza, która pokazuje różne oblicza literatury i czytelnictwa. Tegoroczna, piąta już edycja odbędzie się pod hasłem „Powrót do początku” – odwołuje się do pierwszych wrażeń, zachwytów i odkryć interpretowanych na wszystkie możliwe sposoby. Jak zwykle program festiwalu wypełniają liczne spotkania z autorami, dyskusje, rozmowy oraz wydarzenia z różnych stron kultury (i świata).

Strona festiwalu

***

15. Przegląd Sztuki SURVIVAL

Kiedy: 23 – 27 czerwca 2017
Gdzie: Wrocław
Tematyka:  Sztuka

Dlaczego: Jubileuszowa, 15. edycja Przeglądu podejmuje problem rozwarstwienia. Zjawisko to będzie rozpatrywane przez pryzmat sztuki i architektury, ale w odniesieniu do kontekstów gospodarczych i społecznych. Atutem wydarzenia jest fakt, że odbędzie się ono w nieczynnym od lat budynku Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. A ciekawych punktów w programie tej imprezy zdecydowanie nie brakuje.

Strona festiwalu

***

Otwarta Ząbkowska

Kiedy: 1 lipca – 27 sierpnia 2017
Gdzie: Warszawa
Tematyka: Warszawa, wielokulturowość

Dlaczego: Otwarta Ząbkowska to cykl wydarzeń, które odbywają się na warszawskiej Pradze w wakacyjne weekendy. Ulica Ząbkowska staje się wtedy areną bardzo różnorodnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Przywołuje ducha dawnej Pragi, ale też pokazuje nowe zjawiska. A przede wszystkim staje się miejscem spotkań, w którym odbywają się projekcje filmów, koncerty, warsztaty, wystawy, spektakle i rozmowy.

Strona festiwalu

***

Podlasie SlowFest

Kiedy: 1 lipca – 17 września 2017
Gdzie: Supraśl
Tematyka: Slow life

Dlaczego: Jeśli wakacje to czas, w którym naprawdę chcecie zwolnić, koniecznie rozważcie udział w Podlasie SlowFest. Ta impreza trwa długo, bo od początku lipca do połowy września, ale dzięki temu prezentuje szeroki wachlarz wydarzeń. Są to spotkania, projekcje filmów, wycieczki, warsztaty, pokazy kulinarne, dyskusje wokół literatury i mnóstwo innych. Wszystko to blisko natury i z kulturą slow life w mianowniku.

Strona festiwalu

Festiwal Podlasie Slow Festfot. Marta Żynel, „Baśniowy Supraśl”/podlasieslowfest.pl

***

Kameralne lato

Kiedy: 2 – 8 lipca 2017
Gdzie: Radom
Tematyka: Film

Dlaczego: Kameralne Lato odbędzie się w tym roku po raz dziesiąty. W ciągu kilku dni Radom opanują filmy reprezentujące kino społecznie zaangażowane. W programie festiwalu znajdują się projekcje, spotkania, warsztaty oraz część konkursowa, w której prezentowane będą filmy młodych twórców. Wybrane przez jury filmy zostaną nagrodzone Złotym Łucznikiem podczas Gali Finałowej.

Strona festiwalu

***

Slot Art Festival

Kiedy: 4 – 8 lipca 2017
Gdzie: Lubiąż
Tematyka: Kultura alternatywna

Dlaczego: Pewnie łatwiej byłoby wymienić, co nie dzieje się na tym festiwalu, niż co jest w niego wpisane. Slot Art. odbywa się już od kilkunastu lat, a to oznacza, że nie brakuje chętnych do udziału w tej imprezie. Kilka festiwalowych dni wypełnionych jest warsztatami, spotkaniami, projekcjami filmów, koncertami i wykładami. Szczegółów szukajcie na stronie Slot Artu, bo wypunktowanie ich tutaj zajęłoby mi z tydzień.

Strona festiwalu

***

Kazimiernikejszyn

Kiedy: 6 – 9 lipca 2017
Gdzie: Kazimierz Dolny
Tematyka: Muzyka, aktywność fizyczna, natura

Dlaczego: Kazimierz Dolny przyciąga turystów zawsze. Jednak jeśli szukacie wrażeń poza zwiedzaniem, festiwal Kazimiernikejszyn to całkiem dobra opcja. W ciągu kilku lipcowych dni będzie można uczestniczyć w koncertach (m.in. Łona i Webber, Hey, Łąki Łan, Gooral), wyzwaniach dla ciała – rajdach, spływach kajakowych, biciu rekordu śmiechu i innych atrakcjach.

Strona festiwalu

***

Sopot Film Festival

Kiedy: 8 – 16 lipca 2017
Gdzie: Sopot
Tematyka: Film

Dlaczego: Sopot Film Festival to międzynarodowa impreza promująca kinematografię. Prezentowane są podczas niej filmy autorstwa polskich i zagranicznych twórców – m.in. te, które zdobyły nagrody na największych festiwalach. Oprócz tego cała seria wydarzeń towarzyszących – projekcje kina niemego, spotkania, panele, dyskusje, koncerty oraz konkurs filmów fabularnych.

Strona festiwalu

***

Carnaval Sztukmistrzów

Kiedy: 27 – 30 lipca 2017
Gdzie: Lublin
Tematyka: Nowy cyrk

Dlaczego: Carnaval Sztukmistrzów to jedna z flagowych imprez odbywających się w Lublinie. Jak to karnawał – jest totalnie radosny, kolorowy i pełen spektakularnych artystycznych wydarzeń. Na kilka festiwalowych dni zjeżdżają do Lublina z całego świata artyści skupieni wokół zjawiska zwanego „nowym cyrkiem” – czyli cyrku zupełnie innego niż ten, który znamy. Na ulicach miasta można trafić na spektakle, pokazy fire show, żonglerów, tancerzy i śmiałków chodzących po linach.

Strona festiwalu

Carnaval Sztukmistrzów w Lubliniesztukmistrze.eu

***

T-mobile Nowe Horyzonty

Kiedy: 3 –13 sierpnia 2017
Gdzie: Wrocław
Tematyka: Film

Dlaczego: To festiwal, którego zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać. Na dziesięć festiwalowych dni Wrocław stanie się stolicą światowego kina. Jak zwykle, obok filmów znanych twórców z różnych krajów pojawią się także mniej znane produkcje. W tym roku główną rolę gra nowe kino z Izraela, które będzie miało specjalne miejsce w projekcjach Nowych Horyzontów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na cały szereg imprez towarzyszących – po informacje o nich odsyłam do szczegółowego programu.

Strona festiwalu

***

Letnia Akademia Filmowa

Kiedy: 11 – 20 sierpnia 2017
Gdzie: Zwierzyniec
Tematyka: Film

Dlaczego: Letnia Akademia Filmowa odbędzie się w tym roku już po raz osiemnasty. Każda jej edycja ściąga do malowniczego Zwierzyńca miłośników filmów z całej Polski. Odbywają się tam przedpremierowe pokazy filmów, projekcie tematyczne, retrospektywy wybitnych twórców oraz liczne spotkania i imprezy towarzyszące. To wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli jesteście kinomanami – sprawdźcie ten festiwal koniecznie.

Strona festiwalu

***

Miedzianka Fest

Kiedy: 25 – 27 sierpnia 2017
Gdzie: Miedzianka (blisko Jeleniej Góry)
Tematyka: Reportaż

Dlaczego: Miedzianka – mała miejscowość na Dolnym Śląsku nie miała łatwej historii. Powstała dzięki rozwojowi przemysłu wydobywczego i paradoksalnie – właśnie z jego powodu niemal całkowicie zniknęła z mapy Polski. W latach ’60 i ’70 zdecydowano zlikwidować osadę, a jej ludność przesiedlono do Jeleniej Góry. Festiwal reportażu odbywa się właśnie tam dlatego, że Miedziankę na nowo odkrył i opowiedział o niej światu Filip Springer w swojej książce „Miedzianka. Historia znikania”.  Będzie tam można spotkać m.in. grupę Klancyk!, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Szczygła czy Cezarego Łazarewicza.

Strona festiwalu

***

Jak widać, różnorodnych propozycji festiwalowych nie brakuje – a to i tak tylko część imprez kulturalnych, które odbywają się w tym roku w Polsce. Jeśli jeszcze nie możecie się zdecydować, jak rozłożyć wyjazdowe siły, zapraszam także do wpisu o muzycznych festiwalach. Jak tam Wasze plany? Któryś z tych festiwali wpisaliście w grafik? A może macie w planach inne niż te, które opisałam?

Zobacz również

 • Ja gorąco polecam Carnaval Sztukmistrzów i odwiedzenie Lublina! To świetna impreza i piękne miasto.

 • Big Book Festival brzmi bardzo zachecająco dla takiego pożeracza książek, jak ja

  • Zdecydowanie pozycja obowiązkowa! Bardzo mi szkoda, że w tym roku nie mogę wziąć udziału w tym festiwalu. Jest świetny!

 • Guesswhatpl

  Można śmiało powiedzieć, że Polska latem festiwalami stoi. Jest ich mnóstwo i każdy może znaleźć coś dla siebie, nie koniecznie wydając fortunę na bilety 🙂

  • I to jest w tym wszystkim najfajniejsze! 🙂

 • U mnie literacko. Niestety Big Book Festival poza moim zasięgiem, ale z pewnością wybiorę się na Literacki Sopot i Festiwal Literatury Wielorzecze w Elblągu. Na ten drugi serdecznie zapraszam w imieniu organizatora 😉

  /Pozdrawiam,

  Szufladopółka

  • O, już sprawdzam terminy i resztę. I życzę powodzenia w przedsięwzięciu! 🙂

   Pozdrowienia serdeczne!

 • Jacob Dobrzyński

  Nawet nie sądziłem, że jest ich aż tyle! Polecam Otwartą Ząbkowską dla tych co chcieli by zobaczyć praskie klimaty

  • Ząbkowska koniecznie! Ja też muszę w końcu sprawdzić ten klimat 🙂

 • Mnie się marzy Opener, ale niesteety nie w tym roku.. A taki lineup MARZENIE

  • A to fakt, jest sporo ciekawych koncertów. Mam nadzieję, że wybierzesz się na którąś z kolejnych edycji.

 • Rzeczywiście, oferta festiwali na najbliższe tygodnie zapowiada się bardzo obiecująco 🙂

  • Cudowna jest ta różnorodność tematyczna! 🙂

 • Mama Tosiaczka

  Kiedyś byłam w Kazimierzu Dolnym na festiwalu filmów. Polecam!

  • Też miałam okazję uczestniczyć w tym festiwalu. Zgadzam się – jest warty polecenia.

 • Sylwia Antkowicz

  Mieszkałam we Wrocławiu 4lata, więc T-Mobile Nowe Horyzonty znam świetnie. Ba! Nawet do tej nazwy „Era” już mi tak przylgnęła że cięzko mi wymówić z nową nazwą.

  • O, to miałaś prawdziwe filmowe uczty! Jak kiedyś wybierzesz się na festiwal T-mobile, pewnie przyzwyczaisz się do nowej nazwy 🙂

 • Super, już zaczynam czytać o Podlasie SlowFest, bo akurat jadę tam na wakacje <3

  • O, zazdroszczę, że będziesz w tych rejonach! Koniecznie przejrzyj program festiwalu 🙂

 • Mało tego Wrocławia, ale Miedzianka brzmi smakuśnie. A może i wreszcie Lublin odwiedzę, bo akurat będę wtedy w rejonach? 🙂 Fajne i przydatne zestawienie.

  • Koniecznie! Wrocławia mało trochę z premedytacją, bo każdy wie, że jest tam masa fajnych imprez. Jeśli zawitasz do Lublina i odwiedzisz Carnaval, daj proszę znać, czy się spodobało 🙂

 • Dłuższy czas zastanawiałam się nad Survivalem we Wrocławiu, ale w końcu sprawy zawodowe zwyciężyły i ostatecznie musiałam w tym roku odpuścić, Cóż, pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że w przyszłym mi się uda 🙂

  • Trzymam kciuki, żeby się udało! Ja nigdy (jeszcze) nie byłam na tym festiwalu, ale polecił mi go Janek z bloga Zapiski o sztuce – jego zdaniu zawsze ufam. Więc muszę w końcu sprawdzić, czym się tak zachwycał 🙂

 • Dominika Rygiel

  Big Book jest genialny! Niestety nie mogłam brać w nim udziału. W przyszłym roku na pewno nadrobię!

  • Ja w tym roku też nie dałam rady. I mam dokładnie takie same plany jak Ty na za rok 🙂

 • Julia Laszuk

  Bardzo przydatny post! Na pewno wybiorę się na nie jeden z tych wszystkich festiwali. 🙂
  https://julias-cooking.com/