Gorąco polecam: letnie festiwale muzyczne 2017

Letnie festiwale muzyczne 2017

Jednym z nieodłącznych elementów każdego sezonu wakacyjnego są imprezy i letnie festiwale muzyczne. Jedni gustują w festynach, a inni ochoczo przeglądają programy kilkudniowych imprez i planują wyjazdy w poszukiwaniu muzycznych doznań. I właśnie do tych drugich kieruję ten tekst. Postanowiłam  w tym roku przejrzeć programy godnych uwagi festiwali i stworzyć dla Was przewodnik – może komuś ułatwi wybór.

Kiedy tylko zaczyna się lato, wszystkie gazety i portale modowe walczą o naszą uwagę podpowiadając, jak się wystylizować, aby wyglądać odpowiednio w festiwalowych okolicznościach przyrody. Przyznaję, kilka lat temu zdarzyło mi się wylądować z przyjaciółką w okolicznościowym artykule „Gazety Wyborczej” poświęconym modzie na Open’erze. Ale mogę tylko o tym pisać w ramach anegdoty, bo był to totalny przypadek.

Nie miałyśmy na głowach wianków, na nogach szortów i po klimatach „czasem słońce, czasem deszcz” wyglądałyśmy bardziej jak dwie ofiary, niż specjalistki od festiwalowej mody. Wtedy propozycja wystąpienia w roli bohaterek artykułu była dla nas szokiem, bo jeszcze nie było tak wielu tekstów na ten temat (dinozaury pozdrawiają). Owszem, chłopcy wozili wtedy na plenerowe imprezy prostownice, żeby ogarniać grzywki (tak, to ta era), ale i tak wszystkich chyba bardziej interesowały line-upy. I właśnie o artystycznej stronie takich imprez będzie ten tekst.

W ostatnich latach letnie festiwale muzyczne rosną jak grzyby po deszczu. Z jednej strony to fajnie, bo ewidentnie coraz więcej dużych firm wykorzystuje tę formę do działań promocyjnych, a my mamy wiele możliwości wyboru programu, który nas interesuje. Ale jest to czasem też klęska urodzaju. Ja na przykład w ostatnich latach kompletnie się gubię w mnogości koncertowych propozycji. Dlatego wpadłam na pomysł zebrania tu imprez, które według mnie są warte uwagi.

Oto mój subiektywny przewodnik po letnich muzycznych festiwalach, które odbędą się w tym roku w Polsce. Mam nadzieję, że zainspiruję Was do wybrania się na któryś z nich. W końcu jak lato, to muzyka.

Co Jest Grane 24 Festival

Kiedy: 10 – 11 czerwca 2017
Gdzie: Warszawa, Zamek Ujazdowski
Kto:  Pablopavo i Ludziki, Fisz Emade Tworzywo, Sorry Boys, Domowe Melodie, Julia Marcell, Dr Misio, Łona i Webber, Mary Komasa, Smolik/Kev Fox, Voo Voo i inni.

Dlaczego: To już 24. edycja imprezy, która każdego roku gromadzi czołówkę polskiej sceny muzycznej. Koncerty odbywają się w pięknej przestrzeni wokół Zamku Ujazdowskiego. W programie oprócz koncertów znajdują się pokazy filmów muzycznych (m.in. „Amy” i „Frank”), spotkania z artystami i atrakcje dla dzieci. A dla ciała food trucki.

Strona festiwalu

***

Enter Enea Festival

Kiedy: 12 – 14 czerwca 2017
Gdzie: Poznań, Jezioro Strzeszyńskie
Kto: Kwadrofonik, Piotr „Pianohoolingan” Orzechowski, Paweł Kaczmarczyk, Marcin Wasilewski, Gloria Campaner, Thomas Enhco, Barbara Drążkowska, SHMIB (Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem).

Dlaczego: Jeśli jazz kojarzy Wam się głównie z salami koncertowymi, ten festiwal pozwoli zweryfikować to zdanie. Enter Enea Festiwal ma za zadanie pokazać, że jazz sprawdza się także w wydaniu plenerowym. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Leszek Możdżer, który sam dobiera repertuar i skład osobowy line-upu.

Strona festiwalu

***

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury

Kiedy: 22 – 25 czerwca 2017
Gdzie: Rzeszów
Kto: The Kooks, Bovska, Unkle, Brodka, Bednarek, Bisz / Radex, Rustavi Ensemble, Dzambo Agushev Orchestra i inni.

Dlaczego: Rzeszowski Europejski Stadion Kultury to impreza, która jest siostrą dwóch innych festiwali – lubelskich Innych Brzmień oraz białostockiego Innego Wymiaru. W tym roku odbędzie się po raz piąty, a w bogatym programie wydarzenia znajdują się koncerty, spotkania, pokazy filmowe, warsztaty i inne atrakcje z różnych artystycznych światów.

Strona festiwalu

***

Open’er Festival

Kiedy: 28 czerwca – 1 lipca 2017
Gdzie: Gdynia, Lotnisko Gdynia-Kosakowo
Kto: Radiohead, Foo Fighters, The XX, Moderat, M.I.A., James Blake, Tiga, The Kills, Warpaint, Nicolas Jaar, O.S.T.R., Taco Hemingway, Brodka, Natalia Przybysz i inni.

Dlaczego: Tej imprezy zdecydowanie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak zawsze – czołówka światowych gwiazd muzyki oraz mniej znani artyści obstawiający koncerty na kilku scenach. Oprócz tego cały zestaw atrakcji i wydarzeń towarzyszących: strefa fashion, sztuka, teatr, spotkania, rozmowy, dyskusje i warsztaty (dla dorosłych i dla dzieci). A do tego fajny, wakacyjny, nadmorski klimat.

Strona festiwalu

***

Jazz na Starówce

Kiedy: 1 lipca – 26 sierpnia 2017
Gdzie: Warszawa, Stare Miasto
Kto: Francesco Cafiso Quartet, John Pizzarelli & Robim, Oregon, Nicholas Payton, James Carter Quartet, Marek Napiórkowski Sextet, TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad i inni.

Dlaczego: Jazz na Starówce to najdłużej trwający letni festiwal w Polsce. Za jego sprawą w  każdy weekend lipca i sierpnia na scenie ustawionej na Starym Mieście w Warszawie rozbrzmiewa jazz wykonywany przez międzynarodowe gwiazdy tego gatunku. Jest to największa tego typu plenerowa impreza w Polsce, a w tym roku odbędzie się już 22. jej edycja. Jeśli tylko macie możliwość, skorzystajcie z niej, bo warto.

Strona festiwalu

***

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2017

Kiedy: 5-9 lipca 2017
Gdzie: Lublin
Kto: Juno Reacor, Nouvelle Vague, Mikołaj Traska & OrkiestraKlezmerskaTeatru Sejneńskiego, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Aquaserge, Kasai Allstars, Skip & Die i inni.

Dlaczego: Inne Brzmienia to moim zdaniem jeden z najciekawszych festiwali na mapie Polski. Od lat stawia na łączenie różnych gatunków i prezentowanie zespołów z różnych zakątków świata. Tm razem będzie podobnie – podczas festiwalu będzie można posłuchać artystów z 3 kontynentów i 14 krajów reprezentujących czasem skrajnie różne stylistyki i brzmienia. W tym roku festiwal połączony jest dodatkowo z obchodami 700-lecia Lublina.

Strona festiwalu

***

Folkowisko 2017

Kiedy: 13 – 16 lipca 2017
Gdzie: Gorajec – wieś na pograniczu polsko-ukraińskim
Kto: Karolina Cicha, DJ Krzaku, Lemko Bluegrass Band, Tadirindum, Agnieszka Banaś z zespołem, Panivalkova

Dlaczego: Festiwal podejmuje niełatwe zadanie łączenia tradycji z nowoczesnością. Odbywa się w małej wsi, którą zamieszkują tylko 32 osoby. Podczas trzech dni uczestnicy festiwalu mogą uczestniczyć nie tylko w koncertach, ale także spotkaniach, warsztatach, rajdach i grze wiejskiej. Jest to na pewno fajny pomysł dla tych, którzy chcą odpocząć od miasta i spędzić czas w towarzystwie muzyki folkowej z różnych regionów (nie tylko Polski).

Strona festiwalu

***

Off Festival

Kiedy: 4 – 6 sierpnia 2017
Gdzie: Katowice, Dolina Trzech Stawów
Kto: PJ Harvey, Swans, Idris Ackamoor & The Pyramids, Frankie Cosmos, Trupa Trupa, L.Stadt, Feist, Mitch & Mitch, Kwadrofonik i Artur Rojek, Guiding Lights, The Fruitcakes i inni.

Dlaczego: Off Festiwal to już kultowa impreza wśród letnich festiwali muzycznych. Od 2006 roku niezmiennie i uparcie ściąga do Doliny Trzech Stawów światowe legendy muzyki alternatywnej, ale też pozwala odkryć mniej znanych artystów. Oprócz doznań muzycznych Off oferuje także szeroką ofertę wydarzeń towarzyszących skierowanych do różnych grup odbiorców: są wśród nich m.in. warsztaty dla dzieci, spotkania z autorami książek w Kawiarni Literackiej oraz atrakcje gastronomiczne. Ten festiwal jest laureatem prestiżowej nagrody European Festival Award. To znaczy, że organizatorzy wiedzą, co robią. I robią to dobrze.

Strona festiwalu

***

Old Jazz Meeting „Złota Tarka” 2017

Kiedy: 12 – 13 sierpnia 2017
Gdzie: Iława
Kto: Big Collective Band & Alchemik Orchestra z Atom String Quartet (soliści: Ewa Bem, Karen Edwards, Mateusz Krautwurst ,Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron, Piotr Wojtasik), Dxie Team, Piotr Wojtasik Quartet, Piotr Baron Quintet, Alchemik Orchestra.

Dlaczego: Jeśli poza okolicznościami przyrody szukacie dodatkowego pretekstu, aby wybrać się na Mazury, to chyba najlepszy z nich. Złota Tarka to nazwa festiwalu jazzowego i nagrody, która jest na nim przyznawana (i to od 1965 roku!). Wygląda na to, że w tym roku w związku z zawirowaniami organizacyjnymi część konkursowa się nie odbędzie, ale sam festiwal z pewnością warty jest uwagi wszystkich miłośników jazzowych brzmień.

Strona festiwalu

***

Olsztyn Green Festiwal

Kiedy: 12 – 13 sierpnia 2017
Gdzie: Olsztyn, jezioro Ukiel
Kto: Paula i Karol, BeMy, Bovska, The Dumplings, Paulina Przybysz, Natalia Przybysz, L.U.C. i Rebel Babel Ensemble, Hey, Ten Typ Mes, Bownik, Swiernalis, Mary Komasa, Fisz Emade Tworzywo, Łąki Łan, Xxanaxx.

Dlaczego: Line-up tego festiwalu jest bardzo podobny do warszawskiego Co Jest Grane. Czołówka polskiej sceny, a do tego piękne okoliczności przyrody nad jeziorem Ukiel i cały zestaw wydarzeń towarzyszących. Warte uwagi są z pewnością te atrakcje, które promują ekologię i zdrowy tryb życia. W końcu to zielony festiwal!

Strona festiwalu

***

Tych propozycji mogłoby być więcej. Zebrałam tylko te letnie festiwale muzyczne, które zwróciły moją uwagę z różnych powodów. Dajcie znać, czy wybieracie się na którąś z tych imprez. Albo która szczególnie przykuła Waszą uwagę. Tylko pamiętajcie – bez odpowiednich stylizacji ani rusz! 😉

Zobacz również

 • Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury bardzo lubię i bywam

  • Ja znam tylko lubelską odsłonę Wschodu Kultury i jest to moja ulubiona impreza ever. Muszę kiedyś sprawdzić rzeszowską odmianę 🙂

 • Oj dużo się będzie działo 🙂
  Zdecydowanie szykuje się na „Co Jest Grane 24 Festival”

  • Ja też! Bardzo jestem ciekawa kilku koncertów 🙂

 • Rzeczywiście przydatna ściąga, szczególnie dla niezdecydowanych. I przydatna dla tych, którzy idą pierwszy raz i nie znają dress codu 😉
  /Pozdrawiam,

  Szufladopółka

  • Mam nadzieje, że pomogę komuś z moich Czytelników w festiwalowych wyborach 🙂

 • Zazdroszczę! 🙂

 • I to są właśnie te najgorsze dylematy… 😉

 • Takie zestawienie to jest to 🙂 Zawsze mam problem z tymi festiwalami. Zwłaszcza tymi mniejszymi 🙂

  • Mam dokładnie to samo. Warto zwracać uwagę na te mniejsze festiwale, bo wiadomo, rządzą się „trochę” innymi prawami, a bywają świetne od strony artystycznej 🙂

 • Lubie takie akcje 🙂 u mnie w tym roku jak i co roku Street Parade Zürich <3

 • Wstyd się przyznać, bo mieszkam pół godziny od Katowic, ale nigdy nie byłem na Offie! Najchętniej wybrałbym się na Open’era, ale moim marzeniem od bardzo dawna (abstrahując od polskich festiwali) jest wybranie się na Coachellę! Tam to się dopiero dzieje, ale za to jaka cena za wstęp. Musiałbym chyba sprzedać obie nerki 😉 Bardzo przydatna ściąga i świetny wpis, jak zawsze zresztą! 🙂

  • Dzięki! No, Coachella to światowa liga! Ale Off też zbiera laury, więc żeby jednak zachować te nerki (w sumie przydają się w życiu) może spróbuj tam? 🙂 Wstyd się przyznać, ale też na tym festiwalu nie byłam. Myślę, że warto 🙂

   • Muzycznie mi jednak bliżej do Open’era, więc jak już, to tam bym kierował swoje korki, chociaż dla samej atmosfery mógłbym się na Offa wybrać. Coachella ma to do siebie, że można ją podziwiać na oficjalnych streamach, co też w tym roku robiłem. Czekam na przyszłoroczną edycje.

    • Kurcze, zupełnie zapomniałam o opcji oglądania koncertów… Niby nie to samo, ale przynajmniej można zobaczyć jak to wszystko wygląda. Muzycznie też mi bardziej pasuje Open’er niż Off, ale na pewno plusem tego drugiego jest klimat – znajomi mówią, że bez porównania z żadnym innym 🙂

 • Bardzo ciekawe zestawienie :D, ale brakuje mi Woodstocku 😀 i w tym roku pewnie tam zagoszczę.

  • W sumie sama się sobie dziwię, że zapomniałam o Woodstocku, bo właśnie od niego zaczęłam swoje festiwalowanie… 😉

 • Jeśli ktoś jest z Małopolski to polecam gorąco również Life Festival Oświęcim i Młyn Jazz Festival ?? W Oświęcimiu jestem co roku, odkąd wystartowali i to właśnie tam byłam na najbardziej czadowych koncertach- pierwszego w swoim życiu koncertu mojego ukochanego Queenu nigdy nie zapomnę, to jedno z moich najlepszych wspomnień ❤️

  • Wow! To mogę tylko pozazdrościć! Ja kiedyś tak od początku obserwowałam jak rośnie w Lublinie festiwal Inne Brzmienia. Tylko potem, po opuszczeniu miasta już nie zawsze była okazja, żeby w nim uczestniczyć… Udanego festiwalowania życzę! 🙂

 • Super dzieciaczki

  Odkąd wszędzie muszę się ruszać z dziećmi jakoś przestałam lubić takie imprezy 😀 Ciekawe czemu 😀 ???

  • Hahaha chyba jestem w stanie rozwiązać tę zagadkę 😉 Na szczęście już coraz częściej organizowane są różne atrakcje/kąciki dla dzieciaków. Koniecznie kiedyś wypróbuj! 🙂

 • Świetne zestawienie. Bardzo ciekawa gratka dla fanów takich imprez. 🙂

 • Też się wybieram na kilka festiwali, choć w klimatach akurat zupełnie innych niż wyżej wymienione 🙂 uwielbiam tę otoczkę, spanie pod namiotem, brudne bose stopy i radosny tłum 🙂

  • U mnie z tymi okolicznościami okołonamiotowymi trochę słabo, ale festiwale uwielbiam! Życzę samych dobrych wrażeń! 🙂

 • Instabloger

  No a gdzie SlotArt! 😀

  • Gdzieś mi uciekł! Mea culpa! 😉

 • Fajnie, że w zestawieniu są różne stylistyki i miejsca w Polsce. W tym roku uziemiona i mało mobilna mogę sobie pozwolić tylko na przedsięwzięcie Możdżera 🙂

  • Chciałam zajrzeć w różne rejony Polski, bo wszędzie dzieją się fajne rzeczy. Przedsięwzięcie Możdżera – tylko, albo aż! 🙂 Jeśli się tam wybierzesz, daj proszę znać, czy impreza była udana 🙂

 • Festiwale o których wspominasz jak na złość są daleko ode mnie, ale! W Krakowie 24.06 będą wianki i chętnie tam zawitam, jak co rok 😉

  • Wianki – super sprawa! Mam nadzieję, że impreza będzie udana 🙂

 • W tym roku bede chyba musiala brata n Woodstock zawiezc 😀

  • Haha, czyli zamiast festiwalowania będzie taksówkowanie 😀

 • Fajnie fajnie ale dlaczego nie widzę tu Woodstocku i Jarocina 🙂

  • Zabawne, że zapomniało mi się o Woodstocku – właśnie od niego zaczęłam swoją festiwalową przygodę 🙂

 • Pawel Reczko

  Tauron Nowa Muzyka 😉

  • Nie wiem jakim cudem mi umknął!

 • Chodziłam kiedyś na Jazz na Starówce, to były czasy 🙂 Teraz przyjrzę się Folkowisku 🙂

  • Na to Folkowisko wpadłam teraz po raz pierwszy – nie słyszałam o nim wcześniej, ale sama idea wygląda nieziemsko 🙂 Fajnie, że są tacy kreatywni ludzie, którzy nie boją się wyzwań 🙂

 • Ja właśnie dziś wybieram się tu w Warszawie na odpowiednik tego olsztyńskiego festiwalu 🙂
  Masz rację – Mitch&Mitch wygląda teraz w lajnapie jakoś… smutno :/
  Też muszę się kiedyś wybrać na Offa – może będzie nam dane pofestiwalować razem! 🙂

 • Skoro prawie Cię już namówiłam na wyprawę do Bydgoszczy, to może namówię i na jakiś festiwal… 😀

 • August Ciechociński

  Jeszcze nie wiem na który z tych festiwali się wybiorę, ale wszystkie są interesujące. 🙂 Polecam jeszcze Tauron w Katowicach, Młyn Jazz w Wadowicach i 90’s w Katowicach 🙂

  • Raaany, aż mi szkoda, że będę miała intensywne lato i ciężko będzie się wybrać gdzieś dalej. Bardzo zainteresował mnie szczególnie ten Młyn Jazz!

 • Ostry na Openerze? Super 😀

  • Myślę, że to mocna pozycja w openerowym lajnapie 🙂

 • Ale będzie się działo w te wakacje! Nabrałam ochoty na jakis koncertowy wypad 🙂

  • Jest tyle fajnych rzeczy do wyboru, że aż szkoda nie skorzystać! 🙂

 • W tym roku w końcu dotrę na Off Festival. <3 Muszę! 😀

  • O, to życzę samych dobrych wrażeń! 🙂

 • Ja w tym roku znów Woodstock, to była miłość od pierwszego wejrzenia!

  • Woodstock to mój pierwszy „poważny” festiwal 🙂 Rany, właśnie sobie uświadomiłam, że byłam tam… 13 lat temu! Pora umierać…

 • Mnie kręci tylko Przystanek Woodstock przez klimat, ale raczej w tym roku się nie wybiorę na żaden festiwal muzyczny.

 • Dzięki wielkie! 🙂