McQueen. Portret namalowany wrażliwością

McQueen film

Alexander McQueen to facet znikąd, który osiągnął w branży mody wszystko. W krótkim czasie zasłużył na miano ikony, jego kolekcje były komentowane przez wszystkie media, pokazy przyciągały tłumy, a ubrania wyprzedawały się na pniu.  Ale takie bajki o Kopciuszku w prawdziwym życiu zazwyczaj nie kończą się dobrze. W tym przypadku wiemy, jaki był finał.

O drodze zwyczajnego chłopaka, jakim był Lee Alexander McQueen na sam szczyt i nagłym końcu jego rozpędzonej do granic możliwości kariery opowiada dokument w reżyserii Iana Bonhôte i Petera Ettedgui. Gdybym miała określić ten film jednym hasłem, określiłabym go jako poruszający.

Portret idealnie dostosowany jest zatem do bohatera, dla którego najważniejsze było, aby jego twórczość wkurzała, wzruszała albo zachwycała. Wielokrotnie podkreślał, że nie chce, aby widzowie jego pokazów i odbiorcy jego projektów byli obojętni. Musieli być poruszeni – wszystko jedno, czy wywoływane przez projekty emocje i skojarzenia były pozytywne czy negatywne.  Te zamierzenia udało mu się spełniać przez całe jego artystyczne życie. A twórcy dokumentu „McQueen” w świetnym stylu przenieśli je na ekran.

McQueen dokument

McQueen przez najbliższych nazywany pierwszym imieniem – Lee, a w branży znany jako Alexander, pochodził ze zwykłej, brytyjskiej rodziny, która ceniła sobie normalność. Zamiłowanie do sztuki i mody spowodowały, że postanowił zrobić wszystko, aby poznać tajniki krawiectwa i wejść do świata projektowania ubrań. Już wtedy ujawniła się jego bezkompromisowość, która nie osłabła mimo zdobywania kolejnych modowych laurów.

Owe laury i osiągnięcia pojawiły się szybko, ale z laurkami było dużo gorzej. Alexander został zauważony w świecie mody, ale media dalekie były od wychwalania jego kontrowersyjnych projektów i pomysłów. Każdy z jego pokazów był prawdziwym widowiskiem, które budziło skrajne emocje. Czasem na tyle skrajne, że autor kolekcji oskarżany był w gazetach o delikatnie mówiąc nieczyste artystyczne intencje. Jako jedna z nielicznych zawsze wierzyła w niego dziennikarka i jego przyjaciółka Isabella Blow, która jest cichą (choć niezwykle barwną) bohaterką drugiego planu w filmie „McQueen”.

Dokument podzielony jest na pięć części, które zatytułowane są nazwami najważniejszych kolekcji Alexandra McQueena. Każda z nich składa się z wypowiedzi członków jego rodziny, przyjaciół i współpracowników oraz archiwalnych nagrań kręconych na kamerze VHS przez Alexandra i towarzyszące mu osoby. W ten sposób możemy obserwować jego pierwsze kroki w Paryżu, poznać kulisy współpracy z Givenchy, podglądać tworzenie kolekcji pod szyldem McQueen oraz być świadkami wielu ważnych chwil, które na szczęście dla nas uwiecznione zostały w czasach przed zaistnieniem Instastories. Wszystko zostało nie tylko w ciekawy sposób zestawione i zmontowane, ale także wzbogacone w piękną i niezwykle sugestywną oprawę graficzną. Całości dopełniała poruszająca muzyka autorstwa Michaela Nymana.

Zdecydowanie nie jest to historia polukrowana i usłana samymi sukcesami. Realizatorzy filmu nie uciekli od tematów trudnych, takich jak dzieciństwo naznaczone ciężkimi doświadczeniami, depresja, uzależnienie od narkotyków czy skomplikowane relacje w życiu prywatnym. McQueen nigdy nie był aniołkiem, a z najbliższymi współpracownikami czy nawet przyjaciółmi, takimi jak Isabella Blow potrafił obchodzić się w sposób okrutny. Wszystko to w służbie modzie i sztuce, które zawsze były dla niego najważniejsze.

Życiorys McQueena kojarzy mi się z przedstawioną niedawno także w filmie dokumentalnym historią Vivienne Westwood, która podobnie jak Alexander zawsze uwielbiała szokować, miała niełatwe początki kariery i osiągnęła zawrotny sukces w świecie mody. Ale najbardziej łączy ich w moim odczuciu fakt, że oboje w pewnym momencie doszli do wniosku, że świat mody i prowadzenie własnej marki to machina, z której nie da się uciec. Nie można ot tak wziąć urlopu i wyjechać, odciąć się, nie odbierać telefonów i odpłynąć w poszukiwaniu inspiracji. Jak ma się znane nazwisko, rozpoznawalną na całym świecie i wartą gigantyczne pieniądze markę, grono wielbicieli i pracowników, którzy muszą utrzymywać swoje rodziny, przerwa w karierze po prostu nie wchodzi w grę. I to jest smutna prawda, która wiąże się ze spełnianiem artystycznych marzeń i ambicji.

Przez cały seans zastanawiałam się, co by było gdyby wskutek prywatnych tragedii i demonów z przeszłości oraz szaleńczego, twórczego trybu życia Alexander McQueen nie popełnił samobójstwa. Co by było, gdyby nie odszedł u szczytu swojej kariery, gdyby nadal mógł tworzyć albo umiał odpocząć od całej machiny, która była jego największą miłością, ale i źródłem tragedii. Podejrzewam, że i tak nie byłby szczęśliwy. Koniec mógłby się opóźnić, ale pewnie byłby taki sam. Bo przecież wrażliwość ma swoją cenę. Zazwyczaj najwyższą z możliwych.

Dokument o Alexandrze McQueenie

***

Oglądaliście ten film? Znacie projekty McQueena? Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii na jego temat.

 

Zdjęcia: materiały prasowe

Zobacz również

 • Olga Dąbrowska

  Projekty znam, filmu nje widziałam… Jeszcze!

 • Marzena Sak

  Zwiastun widziałam ,filmu jeszcze nie miałam okazji ,a myślę że będzie bardzo interesujący.

 • Film z zainteresowaniem obejrzę, wiele się po nim spodziewam.

  • Ja też. I ani trochę się na nim nie zawiodłam.

 • Miałem nawet w planach, ale nie mam na razie (przez jakieś 18 lat ;-p) kiedy 😀

  • Eee za chwilę Młoda sama będzie Cię ciągać na takie filmy 😀

 • Aldona Zakrzewska

  Słyszałam, że to świetny, poruszający film. I bardzo smutny… Oto słowa koleżanki po projekcie „są filmy i Filmy”. I to jest najlepsza recenzja 🙂

  • Zdecydowanie zgadzam się z koleżanką. I po co ja się tu tak rozgadywałam? 😉

 • Oh czuje, że to propozycja dla mnie 🙂

  • To już masz plan na weekend albo któreś popołudnie 😉

 • Nie słyszałam, ale zaciekawiłaś mnie 🙂

 • KamilaKościelniak

  Chyba będę tutaj częściej zaglądać

 • Uwielbiam Go – jego kontrowersyjną lecz wrażliwą twórczość. Co prawda nie znam jego projektów tak dogłębnie jak pewnie powinnam ale już doczekać się nie mogę podobno tego mistrzowskiego filmu o nim. 🙂

  • Jednym z największych plusów tego filmu jest to, że pozwala lepiej zrozumieć projekty McQueena. Bardzo jestem ciekawa Twoich wrażeń z seansu 🙂

 • A wiesz, że nie słyszałam o tym filmie…??? dziękuję :*

  • Polecam się! Jak tylko będziesz miała możliwość – postaraj się na niego wybrać 🙂

 • Interesująca osoba z ciekawą twórczością wartą zapoznania 🙂

  • Zgadzam się w całej rozciągłości 🙂

 • Guesswhatpl

  Muszę wybrać się na film koniecznie!

 • Byłam ciekawa tego filmu, jak to jest możliwe, że miał wszystko i mógł wszystko a nie chciał żyć. Jakie musiały nim targać emocje.

  • To wielowymiarowa opowieść. Wynika z niej, że paradoksalnie – mając wszystko, można czuć się osamotnionym i zagubionym. Strasznie to smutne 🙁

 • Grafy w podróży

  Oj w modzie jestem cienki, nawet nie znam tego gościa. Może trzeba jednak film obejrzeć.

  • To po prostu bardzo ciekawa historia. Szkoda tylko, że bez happy endu… 🙁

 • Choć nie interesuje się zbytnio modą, to na pewno warty obejrzenia film.

 • Czekałam na ten film, jeszcze nie miałam okazji go zobaczyć. Nie mogę się doczekać 🙂

  • Nie wiem, jak długo będzie w kinach. Ale wiem, że warto. Koniecznie się na niego wybierz 🙂

 • Nie wiedziałam, że powstał ten dokument, i mimo że nie śledzilam nigdy jakoś wybiegow bardzo chętnie obejrzę, myślę że moze wbijać w fotel!

  • Dobrze to określiłaś 🙂 Ten film jest tak skrojony, że podoba się także osobom, które nie śledzą całego tego świata z wypiekami na twarzach. Warto!

 • Filmu jeszcze nie widziałam, ale projekty McQueena bardzo cenię. Jego projekty były odważne i niebanalne. Zdecydowanie odszedł za wcześnie.