Strasznie fajne piosenki na Halloween

Piosenki na Halloween

Może nie jestem wielką fanką imprez, ale za to uwielbiam tworzyć tematyczne playlisty z piosenkami. Jakiś czas temu zauważyłam, że piosenek, które mają straszyć lub przerażać jest całkiem sporo, więc postanowiłam zebrać moje ulubione piosenki na Halloween w jednym miejscu. Może przydadzą się komuś z Was podczas przygotowywania halloweenowej imprezy, albo po prostu umilą mniej lub bardziej halloweenowy wieczór. Mam nadzieję, że właśnie tak będzie! 

Możecie pomyśleć – ależ wymyśliła! Wystarczy zebrać parę kawałków heavy/power/black/trash/death metalowych zespółów i robota zrobiona. Otóż nie. Moje piosenki na Halloween reprezentują bardzo różne dekady, style i gatunki – począwszy od twórczości Kabaretu Starszych Panów, przez szczyty list przebojów lat ’80 i ’90 aż po alternatywnego rocka. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie wśród nich coś dla siebie. Cała playlista znajduje się także na YouTube – dostępna jest tutaj. 

Zaglądajcie także na moje profile na Facebooku @Anna Fit – Kulturalny Blog oraz na Instagramie @annafit_pl – znajdziecie tam ciekawostki i kulturalne inspiracje


Bronisław Pawlik – Ballada z trupem


„Ballada z trupem z trupem ballada
Otwieram szafę facet wypada
Wprost z Białowieży wracam i łup
Jak długi leży trup u mych stóp
Ach strach strach rany boskie rany boskie…”

To piosenka z tekstem Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego. Nie dość, że straszna, to jeszcze zaskakująca (takie rzeczy w Kabarecie Starszych Panów)? I w genialnym wykonaniu Bronisława Pawlika. Lepszej interpretacji nie słyszałam! Kiedyś utwór ten wzięła na warsztat ekipa z Jazzombie (ze Spiętym z Lao Che na wokalu), ale chyba nie doczekała się ona wersji na płycie.

***

Ray Parker Jr. – Ghostbusters

Przyznać się – kto kojarzy słynną piosenkę z filmu z postacią jej autora? Utwór był prawdziwym hitem na całym świecie w latach ’80, a w 1985 roku był nominowany do Oscara. W teledysku obok autora piosenki i młodej aktorki wystąpili m.in. Chevy Chase, Bill Murray i Danny DeVito.

***

Michael Jackson – Thriller


Skoro jesteśmy już przy teledyskach, czas na produkcję, która zapewne większości z nas kojarzy się z szufladą z hasłem „piosenki na Halloween”. Słynny klip do utworu „Thriller” Michaela Jacksona w reżyserii  Johna Landisa miał premierę 2 grudnia 1983 roku. Realizacja trwającego prawie 14 minut wideo kosztowała pół miliona dolarów, co na ówczesne czasy było sumą wręcz astronomiczną w kontekście takich produkcji. W 2006 roku utwór został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako „teledysk, który odniósł największy sukces”, sprzedając się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy.

***

Iron Maiden – Fear Of The Dark

Czas na mocniejsze brzmienia. A akurat u grup grających różne odmiany muzyki metalowej odniesień do wszelkich strachów zdecydowanie nie brakuje. W przypadku utworu „Fear of the dark” grupy Iron Maiden straszy ciemność, wyobraźnia i obawy przed tym, co może nadejść. Chociaż od paru ładnych lat daleko mi do tej muzyki (kiedyś było dużo bliżej), ten kawałek bardzo lubię – zarówno w wersji studyjnej, jak i live.

***

Black Sabbath – Iron Man

Jeśli chodzi o cięższe brzmienia, w zestawieniu nie mogło zabraknąć jednego z największych przebojów brytyjskiej grupy Black Sabbath. Utwór, do którego tekst napisał basista Geezer Butler opowiada o strasznej postaci, która budzi przerażenie i planuje zemstę na ludzkości. Bohater piosenki budzi skojarzenia z postacią ze słynnego komiksu, ale zespół oficjalnie zdementował jakiekolwiek związki między tymi dwoma utworami (powstały one w podobnym czasie).

***

Hot Blood – Soul Dracula

Teraz piosenka, która pewnie od razu wielu z nas kojarzy się z jedną osobą – Wojciechem Mannem. Właśnie utwór „Soul Dracula” (nawet nie miałam pojęcia, że właśnie taki jest jego tytuł) był znakiem rozpoznawczy trójkowych audycji pana Manna. Trójki już nie ma, na poranki Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat jakoś nie mogę się załapać, ale skojarzenia z tą piosenką zostały na dobre.

***

The Last Shadow Puppets – Dracula Teeth

Przywołaliśmy już Drakulę, to teraz może… zajrzymy mu w zęby. Opuszczony dom, pełnia księżyca, zimny pot i właśnie zęby Drakuli to krajobraz z piosenki grupy The Last Shadow Puppets z 2016 roku. Jak widać, zespołom spod znaku rocka alternatywnego też zdarza się sięgać po mroczną symbolikę. Jak dla mnie z dość ciekawym skutkiem.

***

Franz Ferdinand – Evil Eye

Oto kolejni przedstawiciele indie rocka i totalna zabawa konwencją. Teledysk do piosenki „Evil eye” zmontowany z inscenizowanych, stylizowanych na nagrania VHS scen przywołujących najbardziej tandetne obrazki rodem z horrorów. Klip wyreżyserowała Diane Martel – znana i ceniona twórczyni teledysków, która stworzyła wideo m.in dla Beyoncé, Mariah Carey, Coldplay, Alicii Keys czy Ellie Goulding. Ma oznaczenie, że przeznaczony jest dla widzów dorosłych ze względu na sceny, ale warto zobaczyć!

***

Strachy na lachy – Krew z szafy

Niewiele jest tu utworów z polskiego podwórka (czyli odwrotnie niż u mnie zazwyczaj), więc na koniec coś ze sporym przymrużeniem oka. Strachy na lachy i trochę surrealistyczna, trochę odnosząca się do historii piosenka z krwią w tytule. Niech będzie klamrą z pierwszym utworem, który wypuszczał trupa z szafy.

Pozwolę sobie na koniec przywołać jeszcze raz mistrza Przyborę:

No bo w tragedii tak jest, że co trup, że co trup – to nam akcja: tup, tup, tup.

***

Dajcie znać, czy podobają Wam się moje piosenki na Halloween. Napiszcie, które lubicie najbardziej i koniecznie podeślijcie inne straszne piosenki, które dobrze wpisują się w halloweenową stylistykę.

Pozostałe tematyczne playlisty:

Indie piosenki do tańca (i nie tylko)
Alternatywna playlista do ćwiczeń
Electro-swing, czyli kocia muzyka
Piosenki o Warszawie

Zobacz również