W marcu wiosna stała się faktem, a wraz z nią, jak co roku, sporo zaczęło się mówić o ubraniach i trendach. Dlatego wiosenna Czytelnia obfituje głównie w teksty poświęcone różnym odsłonom mody. Znajdziecie tu też ciekawy artykuł o życiu codziennym w PRL-u i refleksje o czytelniczej, nie zawsze wesołej teraźniejszości. Zapraszam po porcję ciekawych tekstów.
Trendy 2017: moda na wiosnę-lato 2017, raport Pantone i Pinterest + anatomia trendu
Wiosna to drugi obok jesieni sezon, kiedy z wszystkich możliwych mediów atakuje nas słowo „trendy”. Zastanawialiście się kiedyś, skąd się one w ogóle biorą, kto je wymyśla, prognozuje, testuje i wprowadza do powszechnego obiegu? Albo na jakich zasadach Pantone wybiera kolor roku? Jeśli dręczą i nurtują Was tego typu pytania, koniecznie zajrzyjcie świetnego tekstu Ani – autorki bloga A little cup of art, która wzięła na warsztat zjawisko trendu.
„Przekrój” narobił swoim powrotem sporo zamieszania. Stał się powodem do przypominania nie tylko jego poprzednich wydań, ale (na szczęście) także do wspominania osób, które były ważną częścią tej gazety i całej polskiej kultury. Drugi numer kwartalnika zainspirował Natalię z bloga moinob do przyjrzenia się trzem kobietom, które w „Przekroju” były specjalistkami od mody. Sama uwielbiam wszelkiego rodzaju rubryki modowe i teksty o osobach, które je tworzyły, więc z ogromną przyjemnością polecam Wam spotkanie z Janiną Ipohorską, Barbarą Hoff i Grażyną Hase.
Za co kocham lumpy? O miłości do second handów
Tak jak zapowiedziałam, w wiosenna czytelnia składa się w dużej części z mody. Tym razem jednak skręcamy w Ulicę Ekologiczną i odwiedzamy lumpeksy. Dla jednych to sklepy, które należy omijać szerokim łukiem, dla innych prawdziwy poligon do ćwiczeń w wyszukiwaniu ubraniowych perełek. Jak sam tytuł tekstu wskazuje, jego autorka znajduje się w tej drugiej grupie. W swoim artykule tłumaczy, co takiego (poza ubraniami) jest w lumpeksach, że trudno jej sobie odmówić kolejnych zakupów. Ciekawa jestem, jak jest z tym u Was.
Być kobietą w dawnej Polsce: PRL
Kiedy Alicja Majewska śpiewała o tym, jak to jest być kobietą, że kapelusze, biżuteria i bankiety, PRL królował w najlepsze. Z artykułu na Enter the room dowiecie się, jak w praktyce wyglądało życie naszych babć i mam. Autorka przeanalizowała ówczesną sytuację społeczną – sprawdziła, jak to było przed laty z realizowaniem wielkiej idei równości oraz jak obraz z filmów takich jak „Przygoda na Mariensztacie” miał się do rzeczywistości. Informacje, które zdobyła z mniej lub bardziej oficjalnych tekstów i analiz skonfrontowała z opowieściami swojej 84-letniej babci. Sami sprawdźcie, jak wyszedł ten eksperyment.
Jeśli księgarnie kameralne znikną, coś ważnego się skończy
Lubicie małe księgarnie? Ja uwielbiam takie miejsca, bo po pierwsze – mają niepowtarzalny klimat, a po drugie – można w nich znaleźć ciekawe książki starannie wyselekcjonowane przez osoby, które się na tym znają. Sporo mówi się ostatnio o ustawie, która ma ujednolicić ceny książek. Nie będzie to obojętne dla rynku, ale póki co można się tylko domyślać, jakie będą efekty tych zmian. Na szczęście są osoby, które nie przyglądają się temu wszystkiemu z założonymi rękami. O funkcjonowaniu małych księgarń, które można postrzegać jako instytucje kultury dowiecie się z ciekawego wywiadu z Anną Karczewską z Kolektywu Księgarń Kameralnych.
***
Wiosenna Czytelnia wygląda tym razem tak – trochę historycznie, a trochę modowo. Dajcie znać, czy któreś z nich jakoś szczególnie przypadły Wam do gustu. A może też trafiliście w marcu na coś wartego uwagi? Dajcie znać w komentarzach.