Jesienny Przewodnik Kulturalny #2 – Gdzie iść?

Jesień wydarzenia kulturalne

Jesień to czas, kiedy coś się kończy (letnie koncerty plenerowe), a coś zaczyna (sezon na liczne wydarzenia kulturalne). Liście lecą z drzew, za to na afiszach, tablicach, słupach ogłoszeniowych i facebookowych stronach rosną plakaty mówiące o muzycznych, literackich, teatralnych oraz filmowych festiwalach, przeglądach i premierach. Dlatego już najwyższy czas na drugą część Jesiennego Przewodnika Kulturalnego. W jego pierwszej odsłonie podpowiedziałam, co warto obejrzeć w kinach i na ekranach telewizorów, a teraz postanowiłam zebrać kilka ciekawych wydarzeń. Zapraszam na małą (ale kulturalną) wycieczkę po Polsce.

Konfrontacje Teatralne – Lublin, 6-15 października

Właśnie startuje XXI edycja Konfrontacji Teatralnych. To jedna z najciekawszych imprez poświęconych tej dziedzinie sztuki. Każda odsłona festiwalu pokazuje różne oblicza teatru akcentując różnorodność języka, form, tematów i interpretacji. Służą temu odwiedziny artystów i teatrów z całego świata. Ale Konfrontacje to nie tylko spektakle – to także szereg imprez towarzyszących takich jak spotkania, koncerty, wystawy czy warsztaty. Do wyboru jest mnóstwo propozycji dla wielbicieli różnych dziedzin sztuki. Warto wybrać się chociaż na kilka z nich.

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja – Łódź, 6-9 października

Do Łodzi znów zjeżdżają krytykować. Ale nie ot, tak sobie i byle jak. Festiwal Kamera Akcja to jedyna w Polsce impreza poświęcona krytyce filmowej. Z jej powodu zjeżdżają do Łodzi kinomani, krytycy, producenci, autorzy, dziennikarze, blogerzy i dystrybutorzy – czyli wszyscy, którzy o filmach mają dużo do powiedzenia. Oglądają, komentują, uczestniczą w warsztatach, panelach i dyskusjach.  Krytykować mogą ile chcą, a w dodatku dostają za to nagrody.

32. Warszawski Festiwal Filmowy – Warszawa, 7-16 października

To kolejna propozycja dla miłośników X Muzy. Jeśli lubicie kino, śledzicie nowości, chcecie oglądać przedpremierowe pokazy – koniecznie wybierzcie się na ten festiwal. Ogarnięcie wszystkich punktów programu jest trudne (albo wręcz niemożliwe), ale warto wybrać się chociaż na kilka projekcji. Ja w zeszłym roku na festiwalu obejrzałam „Pokój”, który otrzymał tam nagrodę publiczności, a kilka miesięcy później został doceniony m.in. przez Amerykańską Akademię Filmową. Filmy podzielone są na bloki tematyczne, w których pokazywane są polskie i zagraniczne produkcje, a najlepsze z nich otrzymują nagrody (wręczane przez międzynarodowe jury oraz publiczność). Oprócz seansów odbywają się także spotkania z twórcami oraz wydarzenia w klubie festiwalowym.

Bydgoszcz Jazz Festival – Bydgoszcz, 16 października – 12 listopada

Podczas wycieczki do Bydgoszczy z przyjemnością potwierdziłam swoje przypuszczenia, że jest to bardzo muzyczne miasto. W dodatku jest to miasto bardzo jazzowe – to znaczy takie, które w dziedzinie jazzu ma bogatą tradycję. Kultywowana jest do dziś, a świadczy o tym na przykład Bydgoszcz Jazz Festival, który odbywa się w tym roku po raz czternasty. W programie znajdują się koncerty światowych gwiazd jazzu, występy młodych muzyków, jam sessions, koncerty premierowe i jazzowe zaduszki.

Festiwal Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego – Sopot, 26-30 października

Nie byłabym sobą, gdybym nie napisała tu o tym wydarzeniu organizowanym przez Teatr na Plaży. W programie I edycji Festiwalu Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego znajduje się wiele atrakcji związanych z dokonaniami autorów Kabaretu Starszych Panów. Są wśród nich słuchowiska radiowe, spotkania (z Moniką i Grzegorzem Wasowskimi oraz Teresą Drozdą), spektakle, wystawa oraz koncert finalistów I Konkursu Interpretacji Piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Jazzowa Jesień 2016 – Bielsko-Biała, 15-20 listopada

W połowie listopada warto wybrać się na Śląsk. Bielsko-Biała już po raz czternasty wypełni się jazzem za sprawą festiwalu Jazzowa Jesień. Podczas imprezy, której szefuje  Tomasz Stańko odbędzie się kilka polskich i europejskich premier, koncerty młodych oraz występy gwiazd jazzu. Będzie można usłyszeć muzyków z Argentyny, Norwegii, Danii i Nowego Jorku. Jak zwykle, będzie światowo i na najwyższym poziomie.

Jeśli czegoś Waszym zdaniem zabrakło na mojej liście – proszę o informację w komentarzach. Dajcie też znać, na jakie wydarzenia wybieracie się tej jesieni.

Zobacz również