10 wystaw, które warto odwiedzić latem w Warszawie

wystawy w Warszawie

Letnie miesiące większości z nas kojarzą się z mniej lub bardziej egzotycznymi wyjazdami, wojażami, plażami, górskimi wspinaczkami i czasem spędzonym w plenerze. Ale wielu z nas lubi pomiędzy tymi wszystkimi upalnymi atrakcjami poobcować ze sztuką. Przygotowałam dla Was przegląd, w którym znajdziecie najciekawsze wystawy w Warszawie, które warto zobaczyć tego lata.

Muzea i galerie to stały punkt wszelkich wyjazdów i wycieczek uskutecznianych przeze mnie i Pana P. Wystawy stałe to mniej więcej jasna sprawa. Tym razem przyjrzałam się wystawom czasowym, którymi tegoroczne lato obrodziło naprawdę na bogato. Jeśli więc mieszkacie w Warszawie albo planujecie pobyt w stolicy, koniecznie znajdźcie chwilę na skorzystanie z okazji zobaczenia ciekawych ekspozycji. Jest na co popatrzeć!

Poniżej znajdziecie wystawy w Warszawie, na które moim zdaniem szczególnie warto się wybrać w tegoroczne wakacje. I jest ich aż 10! Zebrałam dla Was informacje o czasie ich trwania, dniach, kiedy można je odwiedzać oraz o cenach biletów. Śmiało korzystajcie i dajcie znać, czy któreś z tych wystaw szczególnie przypadły Wam do gustu.

Startujemy!

 

Stasys – rysunki refleksyjne
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11

Po wystawie grafik Teresy Jakubowskiej Muzeum Karykatury tym razem postawiło na rysunek. A konkretnie na rysunki Stasysa Eidrigevičiusa – mieszkającego od lat 80. w Polsce artysty litewskiego pochodzenia. Na wystawie prezentowane są dwa cykle jego prac wykonanych tuszem.

Pierwszy, bardziej poważny, składa się z 28 rysunków, w których Stasys przedstawia abstrakcyjne pojęcia oraz swoje stany emocjonalne. Drugi, zawierający 37 prac bliższy jest tematyce satyrycznej, a jego tematyką jest… grzybobranie. Tak, to ten czas! I można na ten temat spojrzeć z humorem.

wystawy w Warszawie
Wystawa „Stasys – rysunki refleksyjne” w Muzeum Karykatury

Wystawę można oglądać do 5 września 2021 
od wtorku do niedzieli: 10:00 – 18:00 (z przerwą od 13:00 do 14:00)
bilety: 10/5 zł (we wtorki wstęp wolny)

***

Beksiński w Warszawie
Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera 4

To to pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli twórczości Zdzisława Beksińskiego. Tym bardziej, że jest to największa w historii wystawa prac tego artysty. Można na niej zobaczyć ponad 70 dzieł, w tym obrazy z prywatnych kolekcji, które nigdy nie były pokazywane szerokiej publiczności.

Ekspozycji „Beksiński w Warszawie” towarzyszy szereg wydarzeń, takich jak pokazy filmów czy spotkania z osobami związanymi z artystą. W poszukiwaniu informacji warto zaglądać na tę stronę.

Beksiński w Warszawie
Wystawa „Beksiński w Warszawie” – fot. Kamil Śliwiński

Wystawę można oglądać do 5 września 2021
od poniedziałku do piątku 11:00 – 21:00
w weekend 10:00 – 21:00
Bilety: 35/25 zł

***

Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka
Muzeum Warszawskiej Pragi
ul. Targowa 50/52

Gdyby spojrzeć na tegoroczne wystawy w Warszawie z perspektywy tematycznej, część z nich pokazuje poszczególne aspekty funkcjonowania miasta. Taka jest właśnie wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi, które proponuje nam wyprawę w czasie do lat ’70. Dzięki fotografiom Alberta Krystyniaka możemy spotkać mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, przyjrzeć się życiu codziennemu Pragi i być świadkami PRL-owskiej rzeczywistości.

Autor zdjęć wychowywał się przy ulicy Ząbkowskiej, więc doskonale wiedział, co swoimi zdjęciami chce pokazać i które elementy praskiego krajobrazu uwiecznić. A uwiecznił autentyczny i często intymny obraz dzielnicy i jej mieszkańców.

Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi
Skrzyżowanie ulic Stalowej i Środkowej, fot. Albert Krystyniak, 1973-75, Muzeum Warszawy

Wystawę można oglądać do 21 października 2021
w środę 11:00 – 18:00
od czwartku do niedzieli 11:00 – 20:00
Bilety: 5/3 zł (na samą wystawę czasową)

***

Miejski Zgiełk
Galeria ToTuart – Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera 3

Gdybyśmy mieli wskazać dziedzinę twórczości artystycznej, z którą najbardziej kojarzymy Jurka Owsiaka, zapewne większość z nas wskazałaby na muzykę (zresztą słusznie). Okazuje się, że jako drugą powinniśmy wskazać sztuki wizualne. A konkretnie obrazy.

W mieszczącej się w warszawskim Koneserze Galerii ToTuart do końca sierpnia można oglądać wystawę „Miejski Zgiełk”, na której prezentowane są obrazy z prywatnej kolekcji Lidii i Jerzego Owsiaków. Są wśród nich prace m.in. Bartosza Waglewskiego, Zdzisława Nitki, Pawła Zakrzewskiego, Iwony Golor, Grzegorza Drozda, Wojciecha Kubiaka, grupy The Krasnals, Michała Rybki i wielu innych.

Wystawa Miejski Zgiełk
Wystawa „Miejski Zgiełk”, fot. Bartosz Chodorowski

Wystawę można oglądać do 29 sierpnia 2021
od wtorku do niedzieli 12:00 – 20:00
Wstęp wolny

***

Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji
Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42

W krajobraz Warszawy wpisują się nie tylko zbiorowości ludzkie, ale także zwierzęta, które pełnią w życiorysach mieszkańców stolicy wiele różnych ról. Właśnie tym rolom – z perspektywy historycznej oraz współczesnej poświęcona jest wystawa „Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji”, którą można oglądać w Muzeum Warszawy.

Relacje ludzi i zwierząt pogrupowane są w pięć głównych kategorii: okazy, towar, siła robocza, towarzysze, sąsiedzi. Każda z części uzupełniona jest pracami współczesnych artystów m.in. Diany Lelonek i Bartosza Kokosińskiego. Jak tłumaczą organizatorzy wystawy, jest ona próbą spojrzenia na stolicę z nieoczywistej, zoocentrycznej perspektywy.
PS. Można z psem!

Wystawa Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji
Grafika promująca wystawę „Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji” w Muzeum Warszawy

Wystawę można oglądać do 3 października 2021
czwartek, sobota 11:00 – 20:00
środa, piątek, niedziela 11:00 – 18:00
Bilety: 12/7 zł
Wejście w kamienicy nr 32 przy Rynku Starego Miasta

***

Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Muzeum Woli
ul. Srebrna 12

Wiedzieliście o tym, że Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy? Ja też nie wiedziałam. Okazuje się, że status taki nasza stolica zyskała po 1945 roku. I ogromna była w tym rola Aliny Scholtz – pionierki architektury krajobrazu w naszym kraju i osoby, która była odpowiedzialna za odbudowę warszawskiej zieleni po II wojnie światowej.

Na wystawie w Muzeum Woli można zobaczyć kluczowe projekty Aliny Scholtz takie jak Sady Żoliborskie, Park Moczydło (którego była współautorką), tereny wokół Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oraz założenia parkowe i koncepcje otoczenia zielenią osiedli mieszkaniowych.

Wystawa Więcej zieleni
Wystawa „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”, fot. Tomasz Kaczor

Wystawę można oglądać do 28 listopada 2021
środa, piątek i niedziela 11:00 – 18:00
czwartek i sobota 11:00 – 20:00
Bilety: 7/5 zł (w czwartki wstęp wolny)

***

Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy
Zamek Królewski w Warszawie
Plac Zamkowy 4

Tym razem propozycja dla miłośników klasycznego malarstwa. Jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie okazał się doskonałym pretekstem do zaprezentowania najcenniejszych obiektów znajdujących się w tamtejszym Muzeum. Są nimi dwa obrazy Rembrandta van Rijna – „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”.

Ale nie są to rzecz jasna jedyne eksponaty na wystawie „Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy”. Uzupełniają je ryciny autorstwa holenderskiego mistrza oraz ponad 200 innych obiektów prezentujących historyczno-kulturowy kontekst artystycznej działalności Rembrandta.

Wystawę można oglądać do 19 września 2021
Od wtorku do niedzieli 11.00 – 17.00
Bilety: 20/12 zł

***

Polska. Ryszard Kaja (1962–2019)
Muzeum Plakatu w Wilanowie
ul. St. Kostki Potockiego 10/16

W kwietniu 2019 roku w wieku zaledwie 60 lat zmarł Ryszard Kaja – malarz, grafik, scenograf, autor kostiumów i projektant wnętrz. W zbiorowej świadomości zapisał się jednak przede wszystkim jako autor serii plakatów „Polska”. I właśnie te plakaty można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Na ekspozycji zaprezentowano serię 163 plakatów, które powstawały w latach 2012-2019. Ich siłą i znakami rozpoznawczymi są błyskotliwość, humor, prostota formy i zabawa skojarzeniami oraz słowami. Wszyscy je znamy, a teraz możemy zobaczyć w jednym miejscu.

Plakaty Ryszard Kaja
Wystawa plakatów Ryszarda Kai, fot. Marta Popławska

Wystawę można oglądać do 17 października
wtorki, czwartki, piątki: 10:00 – 16:00
środy, soboty, niedziele: 10:00 – 18:00
Bilety: 12/8 zł (we wtorki wstęp bezpłatny)

***

Zimna rewolucja
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3

Lata 50. XX wieku to czas rewolucji rozumianej jako przemiany polityczne i społeczne. Te ostatnie w oczywisty sposób musiały wpłynąć także na artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. I właśnie tym artystom i ich pracom poświęcona jest wystawa „Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu 1948 – 1959.

I chociaż do socrealizmu w polskim wydaniu jesteśmy przyzwyczajeni, warto także spojrzeć na twórczość artystów innych krajów objętych „dyktaturą proletariatu”. Na ekspozycji w Zachęcie można zobaczyć prace z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury.

Wystawa Zimna Wojna
Wystawa „Zimna Rewolucja”, materiały promocyjne Zachęty

Wystawę można oglądać do 19 września
Poniedziałek – niedziela 12:00 – 20.00
Bilety: 20/10 zł (w czwartki wstęp wolny)

***

Artystka. Anna Bilińska 1854–1893
Muzeum Narodowe w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 3

Skoro naszym tematem są wystawy w Warszawie, nie może wśród nich zabraknąć ekspozycji poświęconej Anny Bilińskiej. Jest ona pierwszą polską artystką, która dzięki swojemu talentowi oraz uporowi zyskała międzynarodową sławę, a jej prace były pokazywane na najważniejszych europejskich wystawach.

Ekspozycja w Muzeum Narodowym prezentuje prace rysunkowe i malarskie Anny Bilińskiej pochodzące ze zbiorów polskich i zagranicznych muzeów ora zbiorów prywatnych. Możemy dzięki nim prześledzić losy artystki od pierwszych prób, przez dochodzenie do swojego stylu (także w dziedzinie autoportretu), aż po międzynarodową karierę.

Wystawę można oglądać do 10 października 2021
Worek, środa, czwartek, sobota, niedziela: 10:00 – 18:00
piątek 10.00 – 20.00
Bilety 25/15 zł

***

Tak prezentują się wystawy w Warszawie, które szczególnie przyciągnęły moją uwagę. Większość z nich potrwa do września, a niektóre do października czy listopada, więc jest trochę czasu, aby je odwiedzić jeśli nie zdążycie zrobić tego w wakacje.

Dajcie znać w komentarzach, które z nich najbardziej Was zainteresowały. A może część z nich już zdążyliście zobaczyć? Koniecznie podzielcie się wrażeniami!

Zobacz również