Wrześniowa Czytelnia to przede wszystkim galeria wyjątkowych postaci. Jak zwykle pojawiają się w niej inspirujące wywiady. Dzięki nim można poznać przedstawicieli młodego pokolenia twórców, którzy zdobywają ogromną popularność prowadząc strony na portalach społecznościowych. Ale też przyjrzeć się historii muzyka, który na świecie osiągnął już chyba wszystko, a teraz pomaga młodym w budowaniu kariery. Oprócz tego popkultura, która nie musi być młodzieńcza, żeby była atrakcyjna i artykuł o najlepszym przyjacielu człowieka, którego można spotkać na zdjęciach, ściankach i przyjęciach.
Leniwa niedziela z Olgą Drendą
Olga Drenda – autorka Duchologii sporo ostatnio namieszała. I to nie tylko na rynku wydawniczym (w tym roku ukazała się jej książka „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji”), ale także w mediach społecznościowych. Skutecznie łapie „ducha” przełomu lat 80. i 90., czyli czasów, kiedy w Polsce zachodziły wielkie przemiany, a my zaczynaliśmy chodzić, śpiewać, oglądać kultowe (kiedy patrzymy na to dziś) kreskówki i żuliśmy gumy balonowe. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Oldze i Duchologii, koniecznie przeczytajcie wywiad na Zwykłe Życie.
Zawsze w Czytelni pojawiają się teksty o modzie. Tym razem artykuł z Enter The Room może nie do końca o modzie w ścisłym tego słowa znaczeniu, a o pewnym żywym „dodatku”, który stał się popularny. Okazuje się, że to nie Paris Hilton wylansowała modę na towarzystwo psów na ściankach. Takie pomysły pojawiały się już pod koniec XIX wieku, kiedy to gwiazdami były cocker spaniele. Z tekstu dowiecie się, które psy w których latach występowały w rolach modnych akcesoriów. Aż do dziś, kiedy większość populacji zakochała się bez pamięci we francuskich buldogach.
Nieprzemijające piękno. Kiedy wiek przestaje mieć znaczenie
Gdybym miała wymienić pięć współczesnych ikon mody, pewnie jako pierwszą wymieniłabym w tym gronie Iris Apfel. Ta ekscentryczna 95-latka w okrągłych okularach popularność zdobyła nie pomimo, a w dużej mierze z powodu swojego wieku (oraz oczywiście wyczucia stylu). Na polskim gruncie dużo mówi się o pięknej Helenie Norowicz, która niedawno wystąpiła w sesji Bohoboco. Monogram Magazine pisze o wyjątkowych kobietach, których uroda i klasa nie mają ograniczonej daty przydatności – w żadnym tego słowa znaczeniu.
Do wszystkiego się dorasta. I do szpinaku i do Nietzschego – rozmowa z Kajetanem Obarskim
Jeśli nie mówi Wam nic nazwisko Kajetan Obarski, to hasło Kiszkiloszki już zapewne tak. Autor tych bardzo popularnych gifów to prawdziwy człowiek renesansu – pisze, tworzy grafiki, fotografuje i muzykuje. W rozmowie z portalem Edutorial trochę opowiada o sobie, trochę o życiu i przemyca parę życiowych uniwersalnych porad. Sami sprawdźcie jakich.
Urbaniak dla Newsweeka: Jazz jest wszędzie
Jak w tytule. Jeden z największych polskich muzyków przy okazji organizowanych w Łodzi Urbanator Days opowiada o swoich pierwszych krokach w muzycznym świecie, inspiracjach, przyjaźniach oraz drodze, którą musiał pokonać, aby dotrzeć do wymarzonego Nowego Jorku. Moim zdaniem dla takiej kariery (i dla jazzu!) warto spać z saksofonem.
Jeśli natknęliście się we wrześniu na jakiś ciekawy, Waszym zdaniem warty uwagi artykuł, podzielcie się w komentarzach.