Żeby przypomnieć sobie, kiedy ostatnio był tu tekst z cyklu Czytelnia, musiałam posprawdzać historię publikacji na blogu. Ale już wracam do tematu, bo ciekawych artykułów (jak zwykle) nie brakuje. Tradycyjnie większość polecanych tu przeze mnie tekstów to artykuły znalezione na moich ulubionych blogach. Jest wśród nich lekcja sztuki, trochę mody, krótkometrażowe filmy z gwiazdami i wizyta w schronisku. Zapraszam do lektury.
10 obrazów, które każdy szanujący się Polak znać musi
Zaczynam od tekstu, który zainspirował mnie do stworzenia kolejnej odsłony Czytelni. Michał Fedorowicz, czyli Pan od Kultury (w płot) ma absolutną rację – zachwycamy się wielkimi dziełami światowych malarzy, a nie do końca zaznajomieni bywamy z tym, co namalowane zostało w Polsce. Nie tylko stworzył listę jego zdaniem najbardziej wartych zobaczenia i poznania dzieł, ale także przedstawił o nich ciekawostki i ważne informacje. Bardzo polecam tekst, ale nie zdradzam, kto wygrał w Michała plebiscycie. Wszystko znajdziecie na blogu Kulturą w płot.
Wielkie gwiazdy w krótkich metrażach
W pewnych kręgach słynę z tego, że zasypiam na filmach. Praktycznie wszystkich i o każdej porze. Nieważne, czy oglądamy dzieło X Muzy w kinie, czy w domu (swoim lub zaprzyjaźnionym). Po prostu ciężko moją uwagę zająć filmem na 1,5 czy 2 godziny – choć są oczywiście wyjątki (szczególnie te z Fassbenderem). I oto na Kulturalnie po godzinach tekst, w którym znajduje się cały zestaw dobrych, krótkometrażowych filmów, na których zapewne trudno będzie zasnąć. W dodatku wszystkie z gwiazdami.
Tym razem Hal – nauczycielka w mojej ulubionej Szkole Dam wzięła pod lupę zjawisko, a właściwie element garderoby zwany jokerem. Próżno szukać jokera w modowych pismach i na wszelakich portalach z „fashion” w nazwie, jednak zdecydowanie warto mieć świadomość jego istnienia. Jej tekst jak zwykle jest rzeczowy i odpowiednio zilustrowany zdjęciami. Dzięki temu nikomu joker nie umknie. A może nawet wręcz przeciwnie – odnajdzie się w nawet pozornie prostej stylizacji.
Krótka historia czerni w modzie
Jak powszechnie wiadomo, ładni ludzie ubierają się na czarno. Nie jest też tajemnicą, że nie jest to najbardziej twarzowy kolor świata. Ale kryterium „twarzowości” ja osobiście mam w poważaniu, bo czerń noszę już od dawna z ogromnym umiłowaniem. Dlatego bardzo spodobał mi się artykuł na F5, w którym przeanalizowano obecność tej barwy w modzie pod kątem historii, zmian społecznych i nastających po sobie trendów. Warto wiedzieć takie rzeczy.
Mikołaj Piotr z wizytą u braci najmniejszych
Last, but not least. Tekst mojego P., który w ostatni weekend postanowił zrobić dobry uczynek i wybrać się do Schroniska na Paluchu, żeby wziąć udział w mikołajkowej zbiórce rzeczy dla schroniskowych podopiecznych. Słyszałam sporo głosów od różnych osób, które twierdzą, że nigdy w życiu nie mogłyby pójść do schroniska. Bo biedne te zwierzęta, bo wziąć ich wszystkich nie można, a poza tym to jest miejsce tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Coś w tym jest, ale zdecydowanie warto chociaż raz pójść i zobaczyć jak to wszystko wygląda. Dlaczego? O tym na blogu Pana P. Ja się wzruszyłam i Wam polecam to samo.