Na szczęście kultura nie ma zwyczaju zapadania w zimowy sen. Dzieje się sporo, więc czas na nieco zapomnianą Fi(t)szkę kulturalną. Zabiorę Was do teatru na pewien spektakularny festiwal, sprawdzimy, gdzie zamierza wystąpić Johnny Rotten, zerkniemy do pewnego wyjątkowego kalendarza, zajrzymy za kulisy dubbingu i sprawdzimy, co ciekawego wchodzi na ekrany kin. Zapraszam po kulturalne newsy.
Psi kalendarz literacki i bezdomniaki pod opieką teatrów
Każdy, kto odwiedza moją stronę oraz profile na Facebooku i Insta wie, że pomoc zwierzakom to coś, co mocno leży mi na sercu. Dlatego tak bardzo wspomniane serce rozgrzała akcja, którą już po raz trzeci zorganizowały wspólnie przytulisko Bezdomniaki z Rytlowa, Fundacja Miasto Literatury, grupa poetów i poetek oraz jedenaście teatrów z całej Polski. Na stronach kalendarza, który trafi do nabywców w drugiej połowie stycznia znajdują się psiaki sportretowane fotograficznie przez Marcina Olivę Soto oraz wiersze.
Ale kalendarz to nie jedyny element akcji. To, co w niej piękne, to także współpraca teatrów, które pomagają w promowaniu rytlowskich bezdomniaków. Można w nich kupić kalendarze, a zdjęcia psich rezydentów przytuliska znaleźć w teatralnych social mediach (o akcji dowiedziałam się dzięki postom Nowego Teatru o cudnym Plastusiu). Do akcji włączyły się: Gdański Teatr Szekspirowski, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Nowy Teatr w Warszawie, Teatr Capitol we Wrocławiu, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Nowy w Łodzi,Teatr Powszechny w Warszawie, TR Warszawa.
Wszystkie informacje o kalendarzu i pieskach szukających domów znajdziecie na fanpejdżu Bezdomniaki z Rytlowa.
***
Niebezpieczni dżentelmeni – w kinach od 20 stycznia
Rany, jak ja czekałam na tę premierę! Już same pogłoski, że powstaje film, w którym spotkamy Boya, Witkacego, Josepha Conrada i Bronisława Malinowskiego wzbudzał we mnie spore dreszcze ekscytacji. Gdy jeszcze dodamy do tego obsadę – Tomasz Kot, Andrzej Seweryn, Marcin Dorociński i Wojciech Mecwaldowski oraz malownicze otoczenie Zakopanego, brzmi to jak przepis na sukces.
O tym, czy film w reżyserii Macieja Kawalskiego rzeczywiście okaże się hitem, dowiemy się już za chwilę. Sam fakt, że „Niebezpieczni dżentelmeni” otrzymali jesienią nagrodę publiczności na 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym jest dobrą zapowiedzią.
Dajcie znać, czy widzieliście już ten film. I koniecznie, jakie są Wasze wrażenia!
***
Johnny Rotten na Eurowizji?
Takiego scenariusza nie spodziewali się zapewne najstarsi punkowi buntownicy. Johnny Rotten, a tak naprawdę John Lydon – kiedyś wokalista i frontman Sex Pistols, dziś lider Public Image Ltd wpadł na pomysł udziału wraz ze swoim zespołem w tegorocznym konkursie Eurowizji. Z piosenką „Hawaii” chcą reprezentować Irlandię. O tym, czy ta kandydatura wygra, zadecydują krajowe eliminacje, które odbędą się 3 lutego.
Przez ostatnie lata sporo się u Rottena zmieniło. Wyraźnie przeszedł mu punkowy bunt, wraz z nim zmieniło się brzmienie, a poglądy skręciły dość mocno w prawo (podczas wyborów wspierał Trumpa nazywając go „jedyną nadzieją”, opowiadał się za brexitem).
Piosenka, którą grupa Public Image Ltd (PiL) chciałaby zaprezentować na Eurowizji, została napisana przez Rottena dla jego żony, Nory Forster, która choruje na Alzheimera.
***
Kraków. Festiwal Materia Prima
17 lutego startuje w Krakowie 6. Międzynarodowy Festiwal MATERIA PRIMA, podczas którego publiczność będzie mogła zobaczyć przedstawienia teatru formy i tańca w wykonaniu uznanych grup z różnych zakątków świata. Organizowane przez Teatr Groteska wydarzenie wraca na kulturalną mapę Krakowa po przerwie spowodowanej pandemią.
Spektakle, a właściwie widowiska z pogranicza tańca, cyrku, akrobacji powietrznych, gry świateł i cieni oraz efektów specjalnych po raz kolejny udowodnią, że teatr ma wiele imion oraz wiele możliwości poruszania różnorodnych, ważnych społecznie tematów. Między 17 a 28 lutego na scenach Centrum Kongresowego ICE Kraków, Opery Krakowskiej, Teatru Ludowego, Nowohuckiego Centrum Kultury i Teatru Groteska będzie można zobaczyć artystów z Francji, Niemiec, Holandii, Danii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Informacje o biletach oraz program dostępne są na tej stronie.
***
Robert Makłowicz w misji z Asteriksem i Obeliksem
Jeszcze jedna wieść z ekranu (a właściwie ekranu i głośnika). 10 lutego do kin trafi film „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”. Jedną z atrakcji będzie udział w nim uwielbianego przez internautów Roberta Makłowicza.
Co prawda tym razem nie zobaczymy go na ekranie, ale za to usłyszymy w dubbingu. Nie będzie to debiut dziennikarza w dziedzinie użyczania głosu filmowym postaciom – był już głosowo m.in. Knedlem w filmie „7 krasnoludków – historia prawdziwa” oraz narratorem w kreskówce „Mami Fatale”.
Jeszcze nie wiadomo, kto obok Roberta Makłowicza wystąpi w polskiej wersji językowej filmu „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”, ale pewne może być jedno – będzie jedną z jego atrakcji.
***
Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, zaskakujących i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na ciekawe kulturalne newsy, podzielcie się nimi w komentarzach. I koniecznie dajcie znać, które z zaprezentowanych tu informacji najbardziej Was zainteresowały.