Fi(t)szka już po raz jedenasty serwuje informacje kulturalne w pigułce. A wśród nich wydarzenia w czasie kwarantanny, parę fajnych miejscówek, muzyczny hit internetu, zapowiedzi ciekawych akcji oraz wyjątkowe hołdy dla artystów. Tym razem więcej informacji niż zwykle, ale ciężko się powstrzymać, bo dzieje się dużo dobrego. Sami sprawdźcie!
***
Szaleństwo #hot16challange2
Nie mogło tu zabraknąć akcji, która w ostatnich dniach dosłownie opanowała internet. Mam wrażenie, że swoje wersy w ramach #hot16challange2 stworzyli już wszyscy (a jeśli ktoś jeszcze nie, to na pewno za chwilę to zrobi). Rapują hiphopowcy, gwiazdy popu, aktorzy, poeci, pisarze i dziennikarze. Jeśli jakimś cudem umknęły Wam wersy Artura Andrusa, Wojciecha Manna, Wojciecha Malajkata, Krzysztofa Zalewskiego albo Króla – koniecznie sprawdźcie. I dajcie znać, które odsłony czelendżu najbardziej Wam przypadły do gustu.
A cel to rzecz oczywista i niepodważalna. Dzięki akcji zebrano już ponad 2 mln zł. Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/hot16challenge
PS. Obstawiam, że „Ostry cień mgły” prezydenta Andrzeja Dudy może za jakiś czas znaleźć się w programie szkół podstawowych. Zanim jednak te wersy zaczną analizować uczniowie, podjęła się tego Anka z bloga Piekielna Strona Popkultury. Sami sprawdźcie, do jakich wniosków doszła.
Ginczanka – „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”
Muzeum Getta Warszawskiego, Centrum Dialogu im. M. Edelmana oraz scena ArtKombinat w Łodzi zorganizowali wspólnie 16 maja wyjątkowe wydarzenie artystyczne poświęcone Zuzannie Ginczance. Data nie jest przypadkowa, bo tego dnia zlecono wysadzenie Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie w Warszawie, które było symbolicznym aktem stłumienia powstania w getcie warszawskim. W ramach upamiętnienia tego wydarzenia odbył się koncert Leny Piękniewskiej pod hasłem „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” oraz spotkanie z prof. Izoldą Kiec – autorką książki o Zuzannie Ginczance.
Nowy mural poświęcony Edwardowi Stachurze
Na warszawskim Grochowie powstał mural poświęcony Stedowi. Ozdobił ścianę jednego z budynków przy ulicy Rębkowskiej, którą poeta zamieszkiwał aż do swojej tragicznej śmierci. Autorką muralu jest Anna Szejdewik „Coxie”, która ma na swoim koncie już kilka realizacji takich przedsięwzięć. Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się 16 maja, a jego gościem specjalnym była Monika Stachura – bratanica poety. Bardzo cieszy mnie sam fakt powstania takiego malowidła, ale także to, że znajduje się w mojej okolicy.
A o jednej z genialnych piosenek opartych na poezji Edwarda Stachury pisałam w tym tekście.
Tyrmand okolicznościowy
16 maja przypadła 100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Poczta Polska przygotowała okolicznościowy znaczek pocztowy przedstawiający pisarza oraz specjalną kopertę zaprojektowane przez Bożydara Grozdewa. Zostały wprowadzone do obiegu w dniu rocznicy urodzin Tyrmanda – można je można kupić w filatelistycznym Sklepie Internetowym Poczty Polskiej. Znaczek jest dostępny w nakładzie 144 000 sztuk, a autorem jednego ze zdjęć znajdujących się na kopercie jest Jerzy Duduś Matuszkiewicz.
Jeden dzień życia Lublina
Lubelski Dom Słów oraz Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zapraszają do udziału w akcji, która ma na celu udokumentowanie życia mieszkańców miasta podczas pandemii. 19 maja wszyscy lublinianie mogą zrobić zdjęcia, nagrać dźwięki lub wideo pokazujące ich codzienne sprawy, bliskich, zwierzęta oraz zajęcia. Materiały otagowane hashtagiem #1dzienLBN pozwolą stworzyć wirtualny dokument, który będzie pamiątką dla obecnych oraz zapewne ciekawostką dla przyszłych pokoleń. Link do akcji
Nowa książka Jadłonomii
Ci z nas, którzy stosują dietę roślinną lub co jakiś czas chętnie sięgają po tego typu dania zapewne mają na swoich półkach książki Jadłonomii, czyli Marty Dymek. Mamy „Jadłonomię”, „Nową Jadłonomię” i już niedługo będziemy mogli mieć jeszcze nowszą Jadłonomię, a konkretnie „Jadłonomię po polsku”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy 3 czerwca. W dodatku z pięknymi ilustracjami Oli Niepsuj.
Hołd Gorillaz dla Tony’ego Allena
Pod koniec kwietnia zmarł w Paryżu Tony Allen – legenda afrobeatu inspirująca całe pokolenia muzyków. Jego artystyczne drogi przecinały się z drogami Damona Albarna, czego efektem był gościnny występ lidera Gorillaz na płycie Allena. Przyszedł czas na muzyczne pożegnanie, jakim jest nowy utwór Gorillaz z udziałem Tony’ego Allena oraz Skepty. Sami sprawdźcie efekt tego mariażu.
***
Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, zaskakujących i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na ciekawą informację, podzielcie się nią w komentarzach. Albo dajcie znać, które z zaprezentowanych tu informacji najbardziej Was zainteresowały.