Przyznam, że nie mogłam się doczekać, kiedy będę mogła Wam pokazać artykuły, które znalazłam w sieci w lutym. Chociaż to akurat nie było planowane, ich wspólnym mianownikiem są zagadnienia społeczne – i to takie, które są mi bardzo bliskie. Wywiad z Agnieszką Holland przybliża temat jej najnowszego filmu „Pokot”, Bartosz Chaciński opowiada o disco polo, rysownicy zdradzają swoje inspiracje, a pewna Socjopatka wykłada socjologię. Obiecuję, że będzie ciekawie.
Agnieszka Holland: O dialog będzie bardzo trudno
Nie przypominam sobie, żeby premiera jakiegokolwiek filmu wzbudziła we mnie takie emocje. I raczej nie jestem w tym odczuciu odosobniona, bo o „Pokocie” było głośno na długo przed premierą. A to za sprawą niełatwej tematyki i silnego podziału społeczeństwa – przecież nie można być trochę za polowaniami, a trochę przeciw. Srebrny Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie jeszcze dodatkowo podkręcił apetyty widzów. I bardzo dobrze, bo o takich problemach trzeba rozmawiać. Niezależnie od tego, czy już widzieliście ten film, czy jeszcze nie, albo nie zamierzacie go oglądać – bardzo polecam świetny wywiad z Agnieszką Holland na Enter the Room.
Po zapowiedziach prezesa TVP na temat wpuszczenia disco polo na salony (czytaj: poszerzenia oferty telewizji o ten gatunek muzyki) czekałam właśnie na taki tekst. Bo to aż się prosiło o solidny komentarz. Bartek Chaciński w swoim felietonie przeprowadził coś w rodzaju symulacji – co to będzie, gdy plan Kurskiego się ziści. I co ciekawe, nie są to jakieś apokaliptyczne wizje, tylko raczej interpretacja słynnego hasła o tym, że rewolucja pożera własne dzieci. Oby właśnie tak było.
Znacie Bazgram? Sam autor w wywiadzie dla Example przedstawił się następująco: „Mam na imię Paweł i rysuję w internecie”. Ale jest tam więcej informacji o nim i jego twórczości, do której, delikatnie mówiąc – odnosi się dość skromnie. Boi się określenia „twórca zaangażowany”, bo z tym zaangażowaniem może być różnie. Ja jakoś jestem spokojna o to, że nawet często wspominane w rozmowie ego podkarmiane regularnie przez spore grono obserwatorów i fanów nie przewróci mu w głowie. Resztę sprawdźcie sami.
Warto śledzić: Agata Wierzbicka
To kolejna rysowniczka, która staje się ostatnio coraz bardziej popularna – między innymi dlatego, że wypracowała swój własny, rozpoznawalny styl (który uwielbiam). Harper’s Bazaar przeprowadził z nią rozmowę przy okazji otwarcia wystawy jej prac zorganizowanej przez warszawską Galerię Lumarte. Agata Wierzbicka jest ilustratorką mody – według niej właśnie przez modę każdy człowiek może skutecznie wyrażać siebie. I zgadzam się z nią w stu procentach. W końcu jak cię widzą, tak cię …rysują.
Tym razem Czytelnia w całości wypełniona jest różnymi odsłonami problemów i zagadnień społecznych, więc artykuł Socjopatki będzie idealnym zwieńczeniem tego wydania cyklu. Dagmara, czyli moja koleżanka po fachu (a raczej po wykształceniu) w tekście na swoim blogu postanowiła wytłumaczyć, kim tak naprawdę jest socjolog. Pamiętam, jak wyglądał mój wybór pierwszych studiów – na hasło „socjologia” w oczach wielu członków rodziny zamiast źrenic pojawiały się znaki zapytania. Gdybym dziś znów wybierała kierunek, zapewne nie wybrałabym inaczej. Ale zamiast tłumaczyć wszystkim o co chodzi z tymi studiami, wysłałabym ich do Socjopatki.
***
Jak Wam się podobają moje czytelnicze wybory? Jeśli trafiliście na jakieś ciekawe artykuły, podeślijcie w komentarzach. Chętnie sprawdzę.