Lipiec to miesiąc, w którym nie brakuje ciekawych wydarzeń, takich jak koncerty, plenerowe spotkania czy festiwale. Jednak w tym roku miesiąc ten przyniósł kulturze także ogromne straty. Śmierć Kory i Tomasza Stańki wstrząsnęła muzycznym światem i jedyne, co nam teraz pozostało, to przypominanie ich twórczości. Dlatego właśnie od artykułu poświęconego tym artystom zaczynamy lipcową Czytelnię.
Co takiego miał Stańko, czego nie mieli inni?
W dzień śmierci Kory wszystkie media zaczęły wyliczankę przebojów Maanamu. Strasznie wkurzało mnie to, że śniadaniówka w TVP przekręcała tytuły piosenek. Lektura tekstu Bartka Chacińskiego uświadomiła mi kolejny absurd – we wszystkich mediach po śmierci Tomasza Stańki pojawiały się te same frazesy dotyczące jego twórczości (głównie mówiące o tym, że to trudna muzyka). Chaciński miał to szczęście, że kilka razy rozmawiał z jazzmanem i mógł poznać jego podejście do tworzenia muzyki. Tym, czego się dowiedział postanowił się podzielić ze swoimi czytelnikami. A ja podaję dalej, bo to tekst, który pomaga wiele zrozumieć.
Krzysztof Komeda: Niewinny czarodziej. Wywiad z Magdaleną Grzebałkowską
Książka „Komeda. Osobiste życie jazzu” to jedna z najgorętszych tegorocznych premier na rynku literackim. Magdalena Grzebałkowska w rozmowie z magazynem „Elle” opowiada o swojej pracy nad książką i o reporterskiej ciekawości, która często jest kluczem do zebrania materiału. W końcu składanie w całość wielu faktów, dat, fragmentów rozmów i skrawków informacji zapamiętanych przez znajomych Krzysztofa Komedy jest trochę jak układanie puzzli. Powstała z nich niezwykle zajmująca biografia nietuzinkowego i bezkompromisowego artysty.
Halina Poświatowska. Cytaty mojej ulubionej poetki
Aleksandrę – autorkę bloga Wolniej urzekła autobiograficzna książka Haliny Poświatowskiej zatytułowana „Opowieści dla przyjaciela”. Zainspirowana ogromną spostrzegawczością i wrażliwością poetki postanowiła wybrać i zamieścić na blogu swoje ulubione cytaty z jej wierszy i utworów pisanych prozą. Koniecznie zajrzyjcie do tej listy, na której znajdziecie krótkie opowieści dotyczące życia, tworzenia i oczywiście miłości.
Pozostajemy jeszcze na chwilę w temacie literatury. A konkretniej – stanu czytelnictwa, na który wpływ ma wiele czynników. Magda – autorka bloga Nie Aż Taka Święta zastanawia się, dlaczego tak kiepsko wyglądają w naszym kraju czytelnicze statystyki i co możemy zrobić, aby Polacy chętniej sięgali po literaturę. Sama ze swojej strony zrobiła tym tekstem sporo. Zajrzyjcie do niego i Wy – może tez wpadniecie na jakieś ciekawe pomysły, które mogą rozbić czytelniczy bank.
Czytelnię zamykamy w wytwornym, a jednocześnie wyemancypowanym stylu. Do tej pory dwudziestolecie międzywojenne kojarzyło mi się raczej z poetami zasiadającymi w kawiarniach, rozwojem kina oraz rozkwitem awangardy. O czasach względnego spokoju po zakończeniu pierwszej wojny nigdy nie myślałam pod kątem motoryzacji i… udziału kobiet w wyścigach samochodowych. Polecam Waszej uwadze świetny artykuł Magdaleny Idem. Jego autorka wzięła pod lupę ówczesną obyczajowość i przedstawiła sylwetki kobiet, które nie bały się wedrzeć do męskiego świata motoryzacji. Oczywiście w towarzystwie ryku silników i w odpowiednio skrojonych strojach.
***
To teksty, które zwróciły moją szczególną uwagę w ostatnich tygodniach. Dajcie znać, które z nich zainteresowały Was najbardziej. I tradycyjnie proszę o linki do ciekawych artykułów, na które Wy trafiliście ostatnio w sieci.