Fi(t)szka kulturalna #14 – porcja kulturalnych newsów

informacje kulturalne

Przyszła wiosna, kultura rozmraża się z covidowego letargu, a do tego przyszła młodość i wyrabia wspaniałe rzeczy z kulturą w roli głównej. Tym razem wśród kulturalnych newsów dwa znakomite projekty stworzone przez młodzież, zasłużona nagroda dla jednego z najlepszych polskich kompozytorów oraz dwie warte uwagi premiery – książkowa i serialowa. Zapraszam na szybki bieg po kulturalne nowości.

***

Podcast „Za kulisami – sztuka tworzenia”

Młodzi ludzie mają to do siebie, że jak już się za coś biorą, to robią to z pasją i niesamowitą energią. Teoria ta potwierdziła się w przypadku podcastu Antoniny i Oliwii – licealistek, które pasjonują się teatrem.

Dziewczyny stworzyły podcast pokazujący zakulisowe życie teatru. Nawiązały współpracę z Kujawsko-Pomorskim Teatrem Muzycznym w Toruniu,w ramach której przeprowadziły wywiady z aktorami, reżyserami, kostiumografami, muzykami i inspicjentami, czyli z osobami, które swoją pracą – zarówno tą widoczną na pierwszy rzut oka, jak i dziejącymi się za tytułowymi kulisami, tworzą teatr.

Koniecznie wybierzcie się z Tosią i Oliwią na wyprawę do świata teatru. Podcast „Za kulisami – sztuka tworzenia” dostępny jest w serwisach Spotify, YouTubeSoundCloud, Apple Podcast i Google Podcasts. Więcej informacji o projekcie oraz linki do świeżych odcinków znajdziecie na fanpejdżu dziewczyn.

***

„Historie (nie) dokończone” lekarstwem na izolację

Skoro jesteśmy już przy utalentowanej i pełnej pasji młodzieży, tym razem opowiem Wam o projekcie, który zmaterializował się w formie książki „Historie (nie) dokończone”. Premiera już za chwilę – 1 czerwca.

Historie nie dokończone

Publikacja zawiera opowiadania napisane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie zgłoszone na konkurs zainicjowany przez nauczycieli tejże szkoły. Opowieści o snach, wydarzeniach, relacjach, refleksjach i problemach pokazują, z czym mierzy się młodzież i czym chce dzielić się ze światem w swojej twórczości. Jestem pełna podziwu dla kreatywności i zdolności młodych autorów – przedstawicieli pokolenia bezpodstawnie posądzanego o bezmyślne siedzenie przed komputerami i brak potrzeb „wyższych” (o nieznajomości twórczości Krzysztofa Krawczyka nie wspomnę).

Co składa się na takie udane literacko-wydawnicze przedsięwzięcie? Dwa zasadnicze składniki – utalentowana młodzież i empatyczna kadra nauczycielska, która postanowiła ułatwić swoim podopiecznym przetrwanie niełatwej, pandemicznej rzeczywistości. Pomysłodawcami publikacji są Joanna Chramęga-Mucha oraz Mateusz Kołodziej – nauczyciele z tarnowskiej szkoły. Gratuluję zarówno opiekunom, jak i młodym autorom.

A 11 czerwca będzie można spotkać się z nimi na premierowym wydarzeniu w Auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie (ul. Sanguszków 28), gdzie również będzie okazja otrzymać bezpłatnie egzemplarz książki.

***

Jerzy Duduś Matuszkiewicz z Orłem

„Ach, to był szał gdy Duduś grał na saksofonie” napisał kiedyś w swojej piosence Wojciech Młynarski. I choć nie mogłam być tego świadkiem, to jestem w stanie uwierzyć Mistrzowi na słowo. Jerzy Duduś Matuszkiewicz, 93-letni dziś artysta jest nie tylko muzykiem i legendą polskiej sceny jazzowej, ale także kompozytorem ogromnej liczby doskonałych piosenek stworzonych na potrzeby filmów i seriali. „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „Janosik”, „Zaklęte rewiry” czy „Czterdziestolatek” to tylko kilka produkcji zilustrowanych muzycznie przez Jerzego Matuszkiewicza.

O jego znanych kompozycjach filmowych i nie tylko pisałam w tym tekście – zapraszam do zapoznania się z nim. Bardzo jestem ciekawa, czy wszystkie te przeboje kojarzycie z osobą autora.

Kilka dni temu Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podał informację, że Jerzy Duduś Matuszkiewicz otrzyma honorową statuetkę Orła 2021 za Osiągnięcia Życia. Pozostałych laureatów tej prestiżowej nagrody poznamy 21 czerwca podczas 23. gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2021.

Nagroda dla Dudusia jest w pełni zasłużona. Wielkie gratulacje!

***

Trzeci sezon „Metody Kominskiego”

Gdybym miała przedstawić jeden powód, który spowodował że jako osoba zupełnie nieserialowa przełamałam się i dałam się wciągnąć w świat netflixowych produkcji, byłby to serial „Metoda Kominskiego”. I choć niezbyt często sięgam po pilota w celu uruchomienia tej platformy, na „The Kominsky Method” i „After Life” czekam z utęsknieniem.

I oto jest. Premiera trzeciego, ostatniego już sezonu „Metody Kominskiego” odbędzie się 28 maja. Ale będzie to inna odsłona serialu, ponieważ zabraknie w nim genialnego Alana Arkina wcielającego się w Normana Newlandera – przyjaciela Sandy’ego (Michael Douglas). Krótsza, bo sześcioodcinkowa seria definitywnie zakończy ekranową przygodę Sandy’ego Kominsky’ego. Producenci zapowiadają, że kontynuacji nie będzie.

Trudno wyobrazić sobie Douglasa solo, ale mam nadzieję, że Kominsky nie przyniesie rozczarowania. 28 maja melduję się przed TV, do czego i zachęcam i Was. A jeśli nie oglądaliście poprzednich dwóch sezonów serialu, jeszcze bardziej zachęcam do nadrobienia.

***

„Niemoralna. Kalina” w księgarniach

19 maja na sklepowe półki trafiła kolejna już publikacja poświęcona naczelnej skandalistce PRLu, czyli Kalinie Jędrusik. Tym razem życiorysowi artystki przyjrzała się Ula Ryciak – autorka m.in. biografii Agnieszki Osieckiej „Potargana w miłości”, książki „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” oraz publikacji „Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata”.

Sama autorka podkreśla w wywiadach, że starała się dotrzeć do prawdy o Kalinie – ale nie tej oficjalnej, powielanej przez środki masowego przekazu, tylko o tej, którą Kalina sama miała w sobie. Ula Ryciak wsłuchując się w Kalinę postanowiła mówić jej głosem aby nie przytaczać fragmentów opowieści innych o artystce i jej bogatym życiorysie.

Jeszcze nie wiem, na ile głos oddany Kalinie w książce Uli Ryciak uzupełni poprzednie biografie, ale z pewnością  „Niemoralna. Kalina” jest pozycją obowiązkową dla kolekcjonerów kalinowych wrażeń.

Niemoralna Kalina
www.facebook.com/wydawnictwoliterackie

A jeśli macie ochotę na spacer po Warszawie śladami Kaliny, zapraszam tędy.

***

Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, zaskakujących i inspirujących wydarzeniach kulturalnych. Jeśli trafiliście na ciekawe kulturalne newsy, podzielcie się nimi w komentarzach. Albo dajcie znać, które z zaprezentowanych tu informacji najbardziej Was zainteresowały.

Zobacz również

  • Natalia Kopeć

    Wieść o Dudusiu cieszy, o „Za kulisami…” ciekawi, a nowinki o Kalinie i Kominskim wpisane na listę do zapoznania. Dziękuję! 😀