Tak dużo dobrego dzieje się ostatnio w kulturze, że nie nadążam z pisaniem newsów. Pozostaje mi tylko zaprosić Was do kolejnej Fi(t)szki, w której zgromadziłam informacje o nowościach ze świata muzyki, literatury, teatru i filmu. Chodźcie!
Muzyka: Matt Elliott w trasie po Polsce
Kiedy otrzymałam od zaprzyjaźnionego zespołu maila, że za chwilę rusza pierwsza polska trasa brytyjskiego przedstawiciela dark folku, wiedziałam, że muszę Was o tym poinformować. Między 15 a 19 maja artysta zagra aż pięć koncertów. Odwiedzi kolejno Poznań, Warszawę, Kraków, Chełmek i Wrocław. Szczegółowe informacje o trasie i koncertach znajdziecie na stronie Matt Elliott / Polish Audience.
Książka: nieznana powieść Baczyńskiego odkryta w Muzeum Literatury
Wydaje się to niewiarygodne, ale – jak widać – jest możliwe. A archiwach warszawskiego Muzeum Literatury odnaleziono nieznaną dotąd i nieukończoną powieść fantastyczną Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zatytułowaną „Przygody Pana Pinzla Rudego”. Była ona przez lata „podpięta” do archiwów przyjaciela Baczyńskiego – zapomnianego dziś poety Jerzego Kamila Weintrauba. Bardzo ciekawy jest wstęp autorstwa kustosz Małgorzaty Wichowskiej, która nakreśla wątki, wyjaśnia relacje i podąża śladami autora powieści. Książkę można kupić w Muzeum, a szczegóły na jej temat znajdziecie na tej stronie.
Teatr: Przybora i Wasowski w Teatrze Stu
Jesienią tego roku minie sześćdziesiąt lat odkąd objawił się światu Kabaret Starszych Panów. Już od ponad pół wieku teksty, piosenki i genialne wykonania znane z Kabaretu wpływają na naszą kulturę. Dlatego tak bardzo cieszy mnie to, że nie tracą na aktualności i ciągle pokazują się w nowych odsłonach. Kilka dni temu w krakowskim Teatrze Stu odbyła się premiera spektaklu „Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni” złożonego ze scen i piosenek twórców Kabaretu Starszych Panów. Jeszcze nie widziałam, ale muszę to nadrobić!
Film: The Jazz Ambassadors
4 maja amerykańska telewizja PBS oraz brytyjska stacja BBC pokazały premierowo film dokumentalny „The Jazz Ambassadors” w reżyserii Hugo Berkeleya. Opowiedziana w nim historia jest niezwykle ciekawa. Przedstawia zorganizowaną przez amerykański rząd akcję mająca na celu „oswajanie” krajów bloku wschodniego z kulturą amerykańską w czasie trwania zimnej wojny. Zachód reprezentowali najlepsi muzycy jazzowi – za żelazną kurtynę zajrzeli m.in. Louis Armstrong, Dizzy Gillespie, Benny Goodman, Duke Ellington czy Dave Brubeck (któremu przypadła w udziale Polska). 20 maja film będzie dostępny na francuskiej platformie Arte. Trzymajmy kciuki, aby jak najszybciej dostępny był także dla polskiej publiczności.
***
Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, ciekawych i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na wartą uwagi informację, podzielcie się nią w komentarzach.