No więc stało się. Mamy grudzień. Kalendarze adwentowe ruszyły, zima rozkręciła się na dobre, Święta już za pasem. Ale jeszcze na chwilę wróćmy do listopada, który – umówmy się – nie należy do najulubieńszych miesięcy wielu z nas. Ale od czego jest kultura? Właśnie od tego, aby rozjaśniać mroki jesieni. Zapraszam na kulturalne zachwyty listopada.
DO POCZYTANIA
Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory Listy na wyczerpanym papierze – Wydawnictwo Agora, 2017
Jesień bardzo często jest dla mnie czasem powrotów do literatury, którą dobrze znam. A skoro znam, wracam tym chętniej. Dlatego Kulturalne zachwyty listopada nie mogą obyć się bez romantycznych Listów. I choć są to Listy z finałem dalekim od happy endu, mimo wszystko niosą ciepło i otulają. Kocham to pierwsze, debiutanckie wydanie!
Jeśli lubicie poezję Jeremiego i Agnieszki, zerknijcie do tego wpisu, w którym opowiadam o płytach z ich piosenkami.
Magazyn Filmowy nr 11(147) / Listopad 2023
Tym razem nie książka, a magazyn. Konkretnie Magazyn Filmowy, który wydawany jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Tematem numeru jest stulecie urodzin Józefa Hena, o którym napisał świetny tekst ks. Andrzej Luter. Poza rocznicą mnóstwo tekstów o aktualnych premierach filmowych, rozmowa z obchodzącym 90. urodziny Stanisławem Janickim i inne smaczki ze świata filmu.
Magazyn Filmowy dostępny jest online – znajdziecie go tutaj. Bardzo zachęcam do lektury.
***
FILMY
Przegląd Filmów Romana Polańskiego w kinie Kultura
Skoro jesteśmy już przy świecie filmu i Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, nie może tu zabraknąć spotkań z Romanem Polańskim, które odbyły się w kilka listopadowych wieczorów. Niestety, nie udało mi się na nie zdobyć wejściówek, które rozeszły się w mig.
Ale na szczęście, podobnie jak w przypadku spotkań z Januszem Majewskim, o których wspominałam w tym wpisie, spotkania zostały nagrane i opublikowane na YouTube. Atmosfery nadrobić się nie da, ale można zobaczyć i posłuchać rozmów. A to już coś.
***
PODCAST
Mann i Materna o humorze Polaków
Ostrzegam, że będę się powtarzać, ale ominąć tego odcinka po prostu nie mogę. Miesiąc temu wspominałam o podcaście Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny “Dziady z szuflady”. Tym razem chciałabym Wam polecić konkretny odcinek, który porusza jeden z moich ulubionych wątków – poczucie humoru naszych rodaków (i jego części składowe).
Jest to odcinek absurdalny, abstrakcyjny i z mocnym przymrużeniem oka – tak jak lubię najbardziej. Przyznam, że parę razy zdarzyło mi się wybuchnąć niekontrolowanym śmiechem. Czyli na mnie działa. Dajcie znać, czy na Was też.
***
WYDARZENIA
Koncert Andrzeja Dąbrowskiego
Andrzej Dąbrowski to jeden z moich ulubionych polskich wokalistów. Dlatego ogromnie ucieszyła mnie informacja o jego występie na Mrowna Jazz Festiwalu w Grodzisku Mazowieckim. Zima się Andrzeja Dąbrowskiego nie ima – znakomity głos, klimat i umiejętność oczarowania publiczności. Jeśli tylko wypatrzycie gdzieś w swojej okolicy jego koncerty – pędźcie koniecznie!
W zeszłym roku nakładem For Tune ukazała się płyta Andrzej Dąbrowski & All Stars – Live, na której znalazł się zapis koncertu w Bemowskim Centrum Kultury.
Jeśli jesteście zainteresowani życiorysem artysty, tutaj znajdziecie moją recenzję książki “Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok”.
Festiwal Eufonie – “Janosik” z muzyką na żywo
Znów konkretna porcja niesamowitej muzyki i jednocześnie możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń o Janosiku z zupełnie innym przedstawieniem. I to z kraju samego bohatera!
W ramach organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury Festiwalu Eufonie mieliśmy wraz z P. okazję zobaczyć słowacki niemy film „Janosik” z 1921 roku z muzyką na żywo wykonywaną przez Sinfoniettę Žilina oraz jazzową grupę Bashavel. Niesamowite połączenie obrazów, emocji i dźwięków!
* na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury
Spotkanie z Marcinem Dorocińskim
Przyznaję, że przed spotkaniem w Bibliotece na Koszykowej nie miałam pojęcia o tym, że Marcin Dorociński napisał książkę. A napisał. I to o tym, z czego wiele osób go kojarzy. “Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości” to wywiady z osobami, które zajmują się ochroną zwierząt i planety. Aktor od lat robi świetną robotę wykorzystując swoją popularność do pomocy innym.
A poza wszystkim jest też fajnym gościem, który ma świetne poczucie humoru i ogromny dystans do siebie. Zdecydowanie zachwyt!
***
MIEJSCE
Talaria Resort & Spa
Na koniec miejsce, do którego wróciliśmy z P. po pół roku i w którym zakończyliśmy listopad. Talaria to hotel połączony ze spa, mieszczący się w Trojanowie niedaleko Garwolina. Jest usytuowany w pięknym, odrestaurowanym pałacu i sąsiadujących z nim budynkach, otoczonych ogromnym ogrodem, a właściwie parkiem.
Co ciekawe, pokoje hotelowe mają swoje patronki – naukowczynie i artystki. W lipcu trafiliśmy na fotografki, a tym razem na zdobywczynie Nagrody Nobla. Świetny pomysł!
***
Tak wyglądały moje kulturalne zachwyty listopada. Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do sięgnięcia po któreś z nich. Dajcie znać w komentarzach, co na Was ostatnio zrobiło wrażenie i co chcielibyście polecić innym.
A jeśli szukacie pomysłów na spędzenie przedświątecznego czasu w Warszawie, zerknijcie do tego wpisu.