Co robić latem w Warszawie? 10 kulturalnych aktywności

Co robić latem w Warszawie?

Spędzanie lata w mieście może kojarzyć się w betonozą, koszmarnymi upałami, tłumami turystów i koniecznością ucieczki. Ale może też przyjąć postać ciekawych kulturalnych aktywności, z których część dostępna jest tylko w ciepłe, wakacyjne miesiące. Co robić latem w Warszawie? Zebrałam 10 pomysłów na kulturalne spędzanie czasu w stolicy. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie.

1. Festiwal Jazz na Starówce

Kiedy myślę o lecie w Warszawie, jednym z pierwszych skojarzeń jest festiwal Jazz na Starówce, który odbywa się w samym sercu Starego Miasta. Każdego roku (od 30 lat!) Rynek Starego Miasta w wakacyjne soboty tętni muzyką wykonywaną przez polskich oraz zagranicznych jazzmanów. To okazja do posłuchania gwiazd jazzu w przepięknej scenerii staromiejskich kamienic.

Koncerty odbywają się w soboty o 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Tutaj znajdziecie program festiwalu Jazz na Starówce.

Jazz na Starówce
30. edycja festiwalu Jazz na Starówce / fot. Anna Fit

 

2. Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Jeszcze jedna muzyczna propozycja i jeszcze jedna impreza ze wspaniałą historią. Plenerowe Koncerty Chopinowskie odbywają się pod pomnikiem Fryderyka Chopina już od 65 lat! Pierwszy recital odbył się rok po rekonstrukcji zniszczonego podczas wojny pomnika, czyli w 1959 roku.

Każdego roku od połowy maja do końca września otoczenie pomnika wypełnione jest miłośnikami klasycznych dźwięków wykonywanych przez muzyków z całego świata. Słuchanie takich koncertów w tak pięknych okolicznościach to wyjątkowe doświadczenie, z którego zdecydowanie warto skorzystać.

Koncerty odbywają się w niedziele o godz. 12.00 i 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

Koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich
Koncerty chopinowskie w Łazienkach / fot. Anna Fit


3. Wydarzenia w Pokoju na lato

Co robić latem w Warszawie? Zajrzeć się w Pokoju na lato. To klimatyczna letnia przestrzeń, w której odbywają się liczne wydarzenia społeczne i kulturalne. Jest to projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i ma swoją siedzibę właśnie obok niego.

Program wydarzeń jest przebogaty i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Są tam m.in. spotkania, dyskusje, zajęcia jogi, koncerty, niedzielne brunche i różnorodne warsztaty. Pokój na lato jest tylko na lato, więc koniecznie trzeba się tam wybrać, póki lato trwa!

Informacje o wydarzeniach i aktualności znajdziecie m.in. na tej facebookowej stronie

 

4. Potańcówki na Grochowskiej

Z lewej strony Wisły czas przemieścić się tanecznym krokiem na prawą, a konkretnie na ulicę Grochowską, gdzie działa Sinfonia Varsovia. Właśnie trwa budowa jej ogromnej i reprezentacyjnej siedziby, ale na otwarcie jeszcze trochę musimy poczekać.

Czekanie umilają wakacyjne Potańcówki na Grochowskiej, czyli imprezy taneczne w letnim pawilonie koncertowym. Piątkowe potańcówki mają zawsze muzyczny klucz – może nim być muzyka bałkańska, argentyńska czy swingowa, a imprezę poprzedza nauka tańca.

Potańcówki odbywają się w piątkowe wieczory o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Program wydarzeń znajdziecie na tej stronie.

 

5. Spacer po Pradze – murale, kamienice, kapliczki, nowy Bazar Różyckiego

Skoro jesteśmy już po prawej stronie Wisły, przemieśćmy się trochę na północ. Warto zrobić sobie letni spacer po Pradze połączony z zaglądaniem w podwórka kamienic, poszukiwaniem kapliczek i oglądaniem murali (których jest tam całe zatrzęsienie).

Przy okazji zajrzyjcie koniecznie na Nowy Bazar Różyckiego, gdzie można znaleźć ubrania vintage, różne gadżety, bibeloty, winyle, sztukę mniej lub bardziej użytkową oraz milion innych uroczych rzeczy. Są tam też wyprzedaże garażowe dla łowców okazji i… półkolonie dla dorosłych, w ramach których odbywają się na przykład różne warsztaty.

Mural na Pradze
Mural na Pradze / fot. Anna Fit

 

6. Spacery z przewodnikiem po Warszawie

A jeśli nie macie ochoty na zwiedzanie miasta na własną rękę, warto skorzystać ze spacerów, które prowadzą przewodnicy znający miasto i jego zakamarki jak własną kieszeń. Przez cały rok spacerów jest sporo, a w letnim sezonie oferta jest tak bogata, że trudno wybrać jedną opcję (taka to spacerowa klęska urodzaju).

Można kierować się na konkretne dzielnice czy rejony (na bank zawsze dowiecie się o nich czegoś nowego) albo wybrać spacery tematyczne – np. historyczne, literackie, nocne, kryminalne czy śladami biografii jakiejś postaci. Zazwyczaj na takich spacerach jest mnóstwo ciekawostek, anegdot, informacji o architekturze i… kilometrówki, więc warto wziąć wygodne buty.

 

7. Wizyta w warszawskich muzeach

Nie byłabym sobą, gdybym nie zachęcała Was do zajrzenia do stołecznych muzeów. Bo przecież nikt nie powiedział, że latem warto uskuteczniać tylko plenerowe aktywności. Oferta muzeów w Warszawie jest naprawdę duża i każdy znajdzie coś dla siebie.

Można wybierać najbardziej znane muzea, takie jak Muzeum Narodowe, Zamek Królewski czy Pałac w Wilanowie, ale sugerowałabym wybranie się do nieco mniejszych, ale bardzo ciekawych instytucji. Sama uwielbiam zaglądać do Muzeum Warszawy (bardzo ciekawa jest wystawa stała, ale zerknijcie koniecznie na tematyczne wystawy czasowe), Muzeum Literatury, Muzeum Warszawskiej Pragi czy jedno z moich ulubionych miejsc na mapie miasta – Muzeum Karykatury.

Muzeum Warszawy
Muzeum Warszawy / fot. Anna Fit

 

8. Kino plenerowe

Do tego koniecznie leżaki i dobre towarzystwo! Takie seanse to świetna opcja do zobaczenia ciekawych filmów, nadrobienia zaległości albo przypomnienia sobie filmów, które już się widziało. Tylko w zupełnie innych okolicznościach.

Seanse kina plenerowego organizowane są w zasadzie w każdej dzielnicy – w parkach, na skwerach, pod Pałacem Kultury i Nauki i różnych innych przyjaznych X Muzie przestrzeniach (na przykład przy Elektrowni Powiśle czy przy Kinie Tęcza na Żoliborzu). Staramy się każdego lata zobaczyć kilka filmów na takich pokazach. Lato zdecydowanie sprzyja takim aktywnościom. Potem jest co wspominać gdy nadchodzi jesienna plucha.

 

9. Spektakle plenerowe

A może teatr w plenerze? Jest to opcja sprawdzona i celebrowana przez Teatr Polonia i Och-Teatr już przez kolejny sezon wakacyjny. W letnim repertuarze tych teatrów są spektakle dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych, a można je zobaczyć w Centrum Praskim Koneser, na Placu Konstytucji i pod Och-Teatrem przy ul. Grójeckiej 65.

Są to zupełnie inne od tradycyjnych warunki obcowania ze sztuką teatralną, ale z pewnością jest to opcja warta sprawdzenia. Tym bardziej, że w ofercie są ciekawe spektakle, w których można zobaczyć swoich ulubionych aktorów.

Repertuar i miejsca grania poszczególnych spektakli znajdziecie na przykład na stronie Teatru Polonia.

Spektakl Teatru Polonia na Placu Konstytucji
Spektakl „Starość jest piękna” na Placu Konstytucji / fot. Anna Fit

 

10. Wycieczka do Falenicy

Na koniec wycieczka na południe Warszawy, do Falenicy – na przykład kolejką miejską. A po co? Żeby pospacerować po przepięknym Mazowieckim Parku Krajobrazowym, poszukać słynnych Świdermajerów (nazwanych tak przez Gałczyńskiego) oraz odwiedzić świetną kinokawiarnię Stacja Falenica.

Skoro Stacja, to przy kolei. A konkretnie w stuletnim modernistycznym budynku stacji kolejowej. Posiada dwie sale kinowe, przeuroczą kawiarnię (popijając kawę warto spojrzeć na sufit!) oraz księgarnię. Dodatkowo latem działa ogródek, w którym są organizowane koncerty. Idealna letnia miejscówka jak najbardziej istnieje.

Budynek Stacji Falenica
Kinokawiarnia Stacja Falenica / fot. Anna Fit

***

Co robić latem w Warszawie? Mam nadzieję, że skutecznie odpowiedziałam Wam na to pytanie. Dajcie znać w komentarzach, jakie macie patenty na lato w mieście. I czy korzystacie z którychś z pomysłów wymienionych przeze mnie. Wszystkie przetestowałam, więc jestem tym bardziej ciekawa Waszych opinii.

Zobacz również