Kulturalne zachwyty czerwca

Kulturalne zachwyty czerwca

Przyznaję, że nadejście lata trochę mnie rozleniwiło. Ale czas przyzwyczaić się do długich dni, wrócić do pisania i podzielić się Zachwytami po miesięcznej przerwie. A jest czym! Zapraszam na wycieczkę do świata literatury, pięknych zdjęć, skrzących się kolorami neonów i niesamowitych melodii. Będą też instagramowe profile, które warto obserwować. Chodźcie! 

FILM

Neon – film dokumentalny, 2014 r, reż. Eric Bednarski

Lubicie neony? Ja bardzo! Są nie tylko kolorowym urozmaiceniem scenerii miast, ale także ważnym elementem przypominającym ich historię. Dokument “Neon” z 2014 roku opowiada losy warszawskich neonów sięgając do lat przedwojennych, peerelowskiej “neonizacji” stolicy, aż do zapomnienia, a później (w przypadku happy endu) trafienia pod opiekę  stołecznego Muzeum Neonów, które neony ratuje i opiekuje się nimi. 

Dokument o neonach
źródło: vod.tvp.pl

Film można zobaczyć bezpłatnie na TVP VOD – tutaj

A wizytę w Muzeum Neonów polecam bardzo! 

 

KSIĄŻKI

Dariusz Michalski – Starszy Pan A. Opowieść o Jerzym Wasowskim, Wydawnictwo Iskry, 2005 r.

Są książki, do których uwielbiam wracać. A te powroty zawsze owocują ciekawymi znaleziskami – czasem czuję się, jakbym czytała je po raz pierwszy. Właśnie taką pozycją na moich półkach jest biografia Jerzego Wasowskiego. 

Dariusz Michalski opowiada oczywiście o kompozytorskich i kabaretowych losach Starszego Pana A, ale także o jego innych licznych talentach – m.in. aktorskim (realizowanym w teatrze), radiowym (w słuchowiskach), inżynieryjnym i pedagogicznym. Jak tyle umiejętności zmieściło się w jednym człowieku? Na to pytanie książka nie odpowiada. Ale fascynuje ogromnie. 

Starszy Pan A Jerzy Wasowski

 

Julian Tuwim – Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy, Wydawnictwo Iskry, 2011 r. 

O tym, że wielkim poetą był Julian Tuwim, wiemy z grubsza wszyscy. Nawet ci, którzy nie zaczytują się w jego twórczości pasjami, zapewne to i owo pamiętają ze szkoły czy książek czytanych w dzieciństwie. Satyryczna odsłona twórczości poety jest nieco mniej znana, a bardzo szkoda, bo jest genialna. I właśnie ona znajduje się w wydanym przez Iskry zbiorze. Rarytasów tam dostatek, więc bardzo polecam wszystkim, którzy gustują w twórczości mniej poważnej i lubią, gdy autor puszcza do nich oko. 

Julian Tuwim satyry i humoreski

 

WYSTAWA

Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy – Dom Spotkań z Historią

Wrócimy jeszcze na chwilę do opowieści o Warszawie – i tym razem będą to opowieści fotograficzne. W Domu Spotkań z Historią do 8 września można oglądać świetną wystawę zdjęć Zbyszka Siemaszki, który przez całe artystyczne życie utrwalał kadry z życia stolicy. Prezentują architekturę (m.in. powojenną odbudowę miasta), wpisany w nią uliczny ruch, zwykłych ludzi i ich codzienne życie. Piękne zdjęcia i niesamowita wyprawa w czasie! 

Zbyszko Siemaszko wystawa

 

MUZYKA

S.P.P.T. CHAŁTURNIK

Jedną z najważniejszych płyt w naszej kolekcji są dwa winyle S.P.P.T. Chałturnik, czyli jazzowej supergrupy, która postanowiła wziąć na warsztat wielkie przeboje światowej muzyki popularnej i zrobić to totalnie po swojemu. Tak przedsięwzięcie skomentowali na okładce sprawcy całego zamieszania: 

“Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości CHAŁTURNIK powstało aby kultywować i rozwijać to, co w sztuce najcenniejsze i najpiękniejsze – CHAŁTURĘ”. 

Jeśli dodamy, że zespół stworzyli: Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak (tutaj opowiada, jak to się zaczęło), Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zdzisław Piernik, Jan Jarczyk, Tomasz Ochalski, Bronisław Suchanek i Jerzy Bezucha, nic więcej w sprawie zachwytu nie trzeba tłumaczyć. 

Ostatnio zauważyłam na okładce (zaprojektowanej przez Marka Karewicza), że nagrania zawarte na płycie zarejestrowano w czerwcu 1974 roku. Niech więc okrągła, 50. rocznica będzie dobrym pretekstem żeby dać się porwać muzyce Chałturnika – na szczęście trochę nagrań można znaleźć na YouTube. 

SPPT CHAŁTURNIK

 

Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet – emisja on-line koncertu

Przyznaję, że w ostatnich tygodniach bardzo mocno ograniczyłam nie tylko czynną obecność w social mediach, ale także korzystanie z nich w biernej formie (czytaj: scrollowanko praktycznie zupełnie odpadło). Na szczęście nie przegapiłam wyjątkowej rzeczy, jaką opublikowało na swoim fanpejdżu Multimedialne Centrum Natura w Ostrołęce

29 czerwca można było zobaczyć online nagranie koncertu nieodżałowanego Ptaszyna i jego Sekstetu, które zostało zarejestrowane 27 kwietnia 2022 roku. Każda okazja do posłuchania i zobaczenia Ptaszyna to okazja warta wykorzystania. Zachwyt razy milion! 

Koncert Ptaszyna

 

INSTAGRAM

Fakt, że zupełnie obce mi jest FOMO związane z ograniczeniem korzystania z internetu powoduje, że miewam bardzo długie przerwy w używaniu social mediów. Wtedy mam nie tylko więcej czasu na życie offline, ale też (paradoksalnie) docenienie tego, co w sieci wartościowe. Zamiast bezmyślnie skrolować co popadło, wchodzę na te profile, które naprawdę lubię. I postanowiłam dzielić się z Wami nimi w Zachwytach. Oto moje dwie instagramowe polecajki:

Antoni Słonimski – @gen.antoni.slonimski

Co znajdziecie u Antoniego? Nowości, starości (lub inaczej – archiwalia), rocznice, cytaty, anegdoty i dużo wiedzy o literaturze. Są tam materiały nie tylko dotyczące samego skamandryty, ale i wielu postaci, zjawisk, miejsc czy wydarzeń wokół niego. Fascynuje mnie dokładność, z jaką przygotowywane są posty i pasja, którą po prostu się czuje.

W dodatku ogromne brawa za skuteczność w działaniach poza Instagramem. Już niedługo dowiemy się (oby!), że dzięki staraniom kilku miłośników i miłośniczek pisarza (w tym właśnie jego instagramowego alter ego), przyszły rok może zostać uchwalony przez Sejm Rokiem Antoniego Słonimskiego. Trzymam kciuki i zachęcam do obserwowania! 

Antoni Słonimski
źródło: instagram.com/gen.antoni.slonimski

Sylwia Czubkowska – @sylv_czubkowska

Od dawna jestem w fanklubie Sylwii Czubkowskiej, która jest dziennikarką, podcasterką (Techstorie), specjalistką od nowych technologii i znawczynią tematyki związanej z Chinami (w 2022 roku ukazała się jej książka “Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę”). W dodatku dziewczyna z warszawskiego Grochowa! 

Sylwia robi ogromną robotę w uświadamianiu, jak rządzą nami różnorodne korporacje, jak dajemy się nabrać big techom, co kryje się za AI, czym są zjawiska takie jak ultra fast fashion, dokąd zmierzają media w dzisiejszym świecie i wiele, wiele innych. Ma ogromną wiedzę, świetnie pisze i znakomicie opowiada. Jak to mawiał Pawlak: mądrego to i przyjemnie posłuchać. Właśnie to mam za każdym razem, gdy słucham Sylwii i czytam jej teksty. Co i Wam polecam. 

Sylwia Czubkowska
Źróło: instagram.com/sylv_czubkowska/

***

Koniecznie podzielcie się w komentarzach Waszymi ostatnimi zachwytami. A ja zabieram się za zbieranie kolejnych. Udanego lipca! 

Zobacz również