Kulturalne zachwyty lipca

Kulturalne zachwyty lipca

Też macie tak, że lipiec uciekł Wam jakoś niepostrzeżenie? Muszę przyznać, że mi minął błyskawicznie, ale pod względem kulturalnych wrażeń zdecydowanie na bogato. Postaram się więc, aby Kulturalne zachwyty lipca zatrzymały trochę tych wspaniałych momentów. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich inspiracje dla siebie. Czekam też na wieści o Waszych kulturalnych zachwytach i wspominkach ostatnich tygodni.  


MUZYKA

Koncert Agi Zaryan

Jak wspomniałam w tym poście, nie wyobrażam sobie lata bez udziału w koncertach festiwalu Jazz na Starówce. W tym roku przypada już 30. edycja tego wydarzenia, a jednym z moich największych kulturalnych zachwytów lipca był koncert Agi Zaryan właśnie w ramach tej imprezy. 

Aga Zaryan to nie tylko cudowny głos, ale i niesamowita osobowość sceniczna. Podczas koncertu zaśpiewała jazzowe standardy, swoje utwory z poprzednich płyt oraz piosenki, które nie do końca kojarzą nam się z jazzem (“Uciekaj moje serce”, “Kocham cię kochanie moje”), a które w jazzowych aranżacjach zaśpiewała na swojej najnowszej płycie. 

Koncert Agi Zaryan na Starówce
Aga Zaryan – Jazz na Starówce / fot. Anna Fit

 

Łona x Konieczny x Krupa – Taxi 

Płytę tegoż składu sprezentowałam Panu P. pod choinkę. Mąż mój jest od wielu lat fanem Łony i Webbera, więc muzyczne wcielenie tego pierwszego zdecydowanie mnie zainteresowało. I co ciekawe, tym razem bardziej zainteresowało mnie niż samego prezentobiorcę. 

W pewien lipcowy piątek Narodowe Centrum Kultury zorganizowało koncert Łony Koniecznego i Krupy na Dziedzińcu Kultury (pod Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Był to świetny pretekst, aby przypomnieć sobie świetny krążek “Taxi” i posłuchać tego materiału na żywo. 

płyta Łony Koniecznego i Krupy
Łona x Konieczny x Krupa – Taxi
Koncert Łona Konieczny Krupa
Łona Konieczny Krupa na Dziedzińcu Kultury

 

Music for Peace – koncert w ramach cyklu Jazz.PL

To nie jest specjalnie duże odkrycie, że muzyka jest nośnikiem różnych idei. W przypadku jazzowego projektu Music for Peace jest wyrazem sprzeciwu wobec wojen. Taki jest jego przekaz i jednocześnie cel, którym jest zakup artbusa mającego wspomóc młodzież i dzieci dotknięte wojną w Ukrainie. 

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zjawiło się szesnaścioro muzyków: Wojtek Mazolewski, Marcin Masecki, Piotr Damasiewicz, Lena Nowak, Jerzy Mączyński, Igor Wiśniewski, Miłosz Pieczonka, Jan Gałosz, Karolina Błachnia, Aleksandra Kryńska, Stanisław Pańta, Bartosz Szablowski, Jan Pieniążek, Tymek Bryndal i Albert Karch. Bawili się jazzową improwizacją, eksperymentami dźwiękowymi i talentami, które czasem wprawiały publiczność wręcz w osłupienie. Niesamowity koncert! A we wrześniu retransmisja w radiowej Dwójce oraz płyta, której sprzedaż wesprze szczytny cel. 

Music for Peace
Koncert Music for Peace – Jazz.pl

 

WYDARZENIA

Urodziny Radia Nowy Świat

Przyznam, że po zniknięciu “dawnej” Trójki jeszcze nie znalazłam “swojego” radia. A że radio jako medium lubię bardzo, słucham różnych stacji wybierając swoje ulubione programy. Jedną z najważniejszych pozycji w moim radiowym rozkładzie jazdy jest Koncert Życzeń w Radiu Nowy Świat. Szczególnie, gdy prowadzony jest przez Wojciecha Malajkata

W lipcu Radio Nowy Świat obchodziło 4. urodziny, a w Kinotece w PKiN została zorganizowana okolicznościowa impreza. Była to okazja do spotkań z twórcami radia, do wysłuchania audycji na żywo i przyjrzeniu się radiu od zaplecza. Nie mogłam nie skorzystać z okazji udziału w spotkaniu z Wojciechem Malajkatem, Piotrem Polkiem i Zbigniewem Zamachowskim, którzy od wielu lat przyjaźnią się prywatnie i czasem spotykają zawodowo. Warto było pędzić przez pół roztopionego upałem miasta. 

Magda Jethon, Wojciech Malajkat, Piotr Polk
Magda Jethon, Wojciech Malajkat, Piotr Polk – urodziny Radia Nowy Świat / fot. Anna Fit

 

Urodziny Starówki: zwiedzanie pracowni artystów na Starym Mieście

Ależ to gratka! Zaglądanie na poddasza, staromiejskie podwórka i do mieszkań, w których powstają dzieła sztuki! Taką okazję mieli uczestnicy 71. urodzin Starówki. Otwarte pracownie to jedna z niewielu możliwości, aby zajrzeć do naturalnego środowiska utalentowanych plastyków i plastyczek. 

Mieliśmy okazję zobaczyć pracownię rodziny Jarnuszkiewiczów, Kann i Rechowiczów. Materiały, projekty, obrazy, rzeźby, farby, kawa, rodzinne pamiątki i niesamowite opowieści. Magia! 

urodziny Starówki - pracownie artystów

Stare Miasto pracownie artystów


WYSTAWY

Do Potomnego – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Literatury przygotowało wystawę „Do potomnego”. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z wiersza Tadeusza Gajcego, który jest jednym z jej bohaterów.

Pokazane na pięknie zaprojektowanej wystawie zdjęcia rodzinne, rękopisy (m.in. „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego), prace plastyczne (obrazy Baczyńskiego) i różne pamiątki zestawione są z fragmentami wierszy. Pokazują wrażliwość, talenty, ale i niezgodę na rzeczywistość. Ale cóż w takich okolicznościach można zrobić z niezgodą? Tylko albo aż wyrazić ją w sztuce.

wystawa w Muzeum literatury
Wystawa Do Potomnego w Muzeum Literatury / fot. Anna Fit


Wolne żarty. Humor lat 90. – Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Wybierałam się na tę wystawę od dłuższego czasu, a udało się dopiero teraz. “Wolne żarty” opowiadają o humorze epoki transformacji. I myślę, że większość z nas ma z tym hasłem dość podobne skojarzenia. 

Zaprezentowane na ekspozycji zdjęcia, grafiki, okładki i inne eksponaty czasem powodowały u mnie niekontrolowane wybuchy śmiechu (tak miałam przy „Małym Kohlaborancie. Organie Andrzeja Waligórskiego), czasem ciary żenady (a jakże!), westchnienia tęsknoty (Wypożyczalnia żartów – ukłon w stronę legendarnego KOCa) i łezkę sentymentu (kasety Kabaretu OT.TO ). Chciałoby się napisać, że większości „gimby nie znajo”, ale przecież nawet gimbów już nie ma…

Zdjęcie z wystawy Wolne żarty
Wystawa Wolne żarty w Muzeum Karykatury / fot. Anna Fit

***

To szybki sprint przez moje kulturalne zachwyty lipca. Dajcie znać, czy podzielacie któreś z nich. A może zachwyciło Was ostatnio coś zupełnie innego? Chętnie się dowiem! 

Zobacz również