Czytelnia: odpoczynek z gwiazdami, Moskwa Bułhakowa, rozmowy o modzie i artystyczne pary

W najnowszej Czytelni szczególnie polecam dwa podróżnicze artykuły. Jeden opowiada o miejscach chętnie odwiedzanych przez polskie gwiazdy, drugi o Moskwie Bułhakowa. Oprócz tego, jak zwykle porcja sztuki – tym razem są to opowieści o znanych artystycznych parach. A także dwa fantastyczne wywiady o modzie – z utalentowaną Eleną Ciupriną oraz jedną z moich ulubionych projektantek – Stellą McCartney. Zapraszam do sierpniowej Czytelni – inspiracji na jesień z pewnością nie zabraknie.

Letnie ustronia polskich artystów

W lipcowej Czytelni poznaliśmy słynne, przedwojenne kurorty. W sierpniu pojawiła się okazja do odwiedzenia mniejszych miast i miejscowości, w których można było spotkać gwiazdy scen, filmów, estrady i literatury. Na przykład Gałczyński rozsławił miejscowość Pranie, do której trafił po raz pierwszy w lipcu 1950 roku. We wspomnieniach Osieckiej często pojawiały się Krzyże, chętnie odwiedzane także przez Wojciecha Młynarskiego, Bohdana Łazukę, Olgę Lipińską czy Krystynę Sienkiewicz. Ale takich małych, urokliwych miejsc jest w Polsce o wiele więcej. Z tekstu na Culture.pl dowiecie się, kto odwiedzał Chałupy, Lanckoronę i Juratę oraz dla kogo Konstancin stał się drugim domem.

Na tropie: Bułhakow

Tym razem wycieczka na wschód – śladami Bułhakowa. Chociaż urodził się i uczył w Kijowie, to Moskwa była miastem jego życia. I przede wszystkim miejscem, w którym rozgrywa się akcja jego największego dzieła. Nie wiem nawet, ile razy czytałam „Mistrza i Małgorzatę” – potrafiłam wracać do tej książki w każde wakacje. Dlatego z taką przyjemnością przeczytałam artykuł na Enter The Room. Pozwolił w innych niż wcześniej okolicznościach zajrzeć na Patriarsze Prudy, odwiedzić ul. Sadową 10 i powędrować na  Bulwar Twerski, gdzie mieściła się siedziba legendarnego Massolitu.

„Ciekawe i dziwne nie zawsze jest piękne.” Wywiad z Eleną Ciupriną

Elena Ciuprina to jedna z najbardziej intrygujących postaci współczesnej polskiej mody. Ogromną popularność zdobyła jako ilustratorka, ale postanowiła spróbować swoich sił także jako projektantka ubrań. Znalazła swoją drogę i wie, co chce zaoferować swoim klientkom. Inspiruje ją architektura – doskonale widać to w jej projektach. Elena to niezwykle kreatywna osoba – zdecydowanie warto ją poznać. Dlatego bardzo polecam wywiad dla Fashion Biznes.

Stella McCartney: Nigdy nie czułam się wystarczająco modna

Jeszcze jedno spotkanie ze światem mody. I jeszcze jeden wywiad z bardzo ciekawą, kreatywną kobietą, która świetnie odnajduje się w tym środowisku. Stella McCartney to nie tylko projektantka i słynna córka słynnego ojca. To kobieta, która nie boi się sprzeciwić panującym w modowym świecie zasadom i potrafi pójść pod prąd. Nie zgadza się na używanie w swoich kolekcjach naturalnych futer i skór, choć dane finansowe pokazują, że wytworzone z nich dodatki mogłyby przynosić pięciokrotnie wyższe dochody niż obecnie. Stara się tworzyć rzeczy, które nie tylko przypadną do gustu klientkom, ale także takie, które będą przyjazne środowisku. Do tej pory jej się to udaje – i oby tak było do końca jej kariery.

Niebezpieczne związki, czyli 10 najsłynniejszych artystycznych par

Z artystami to nigdy nie wiadomo. Bywają nadwrażliwi, niezbyt ortodoksyjnie wierni partnerowi/partnerce i chwiejni emocjonalnie. Niezła Sztuka prezentuje 10 artystycznych par, które połączyły (na dłużej lub krócej) artystyczne dusze. Dowiecie się, jak rozpoczęło się małżeństwo Salvadora Dali, kogo na swoją muzę wybrał Pablo Picasso, dlaczego Frida Kahlo wzięła dwa razy ślub z tym samym mężczyzną i kto był motorem napędowym sukcesu Jacksona Pollocka. W końcu tego typu sensacji w artystycznym świecie nigdy nie brakowało.

Zobacz również

  • Piękne zdjęcie, nie mogę się od niego oderwać i ciekawy artykuł 🙂