Skoro nadeszło lato, czas na wakacyjną odsłonę Czytelni. Mam dla Was pięć lekkich, ale świetnych tekstów, które mogą być źródłem inspiracji na letnie miesiące. Tym razem Czytelnię zdominowała sztuka – zobaczycie ją tu aż w trzech odsłonach. Poza tym dowiecie się, kto zasługuje na miano muzycznego pechowca oraz poznacie podpowiedzi, co warto przeczytać. Chodźcie!
Muzea mody, które musisz odwiedzić
Mamy czas różnych wypraw i wyjazdów, więc warto wcześniej stworzyć listę miejsc, które odwiedzimy podczas podróżniczych wojaży. Muzea mody rozsiane są po całym świecie, a zbiory w nich zawarte są genialną dokumentacją przemian społecznych i obyczajowych. Na blogu House of design zostaniecie oprowadzeni po wspaniałych muzeach mody we Włoszech, Francji, Hiszpanii, a także zajrzycie do polskiego muzeum, na wizytę w którym po przeczytaniu tego tekstu nabrałam ogromnej ochoty.
Skoro jesteśmy już przy podróżach, proponuję kolejną wyprawę – tym razem za Ocean. Milena z bloga Smiley Project postanowiła oprowadzić nas po Nowym Jorku i przyjrzeć się tamtejszej sztuce. Bo przecież żadne inne amerykańskie miasto nie może poszczycić się taką ilością muzeów, galerii i „okazów” street artu na ulicach. Wielkie miasto to wielkie możliwości i wielkie ilości twórczych ludzi. Sami sprawdźcie.
W portrecie można zawrzeć całą historię – wywiad z Marcinem Andrzejem Telegą
Ciekawi mnie, o czym myślicie w pierwszej kolejności patrząc na portrety? O osobie, którą przedstawiają, technice i poziomie artystycznym autora, a może pojawiają Wam się jakieś bardziej uniwersalne skojarzenia? Bo portret to nie tylko odwzorowane powierzchowne cechy portretowanej przez portrecistę osoby, ale coś znacznie więcej. Co – o tym dowiecie się na blogu Zapiski o sztuce. Znajdziecie tam ciekawy wywiad z artystą, który tworzy właśnie takie obrazy.
13 największych pechowców w historii rocka
Nic tak nie poprawia nastroju, jak porażki innych śmiertelników. No dobrze, mam nadzieję, że to nie jest powód, dla którego tak ubawił mnie tekst poświęcony artystycznym upadkom. Z artykułu na blogu Hysteria dowiecie się, kto nie zarobił ani grosza na solówce w Jacksonowskim „Beat It”, kto był autorem hitu „I love rock and roll” (ha! Wcale nie Joan Jett) oraz w jaki sposób Marek Kondrat i Marlena Drozdowska poślizgnęli się na Mydełku Fa. Okazuje się, że historia muzyki ma parę ciekawie zapisanych kart.
5 książek o zwierzętach, które warto znać
Na koniec zostawiam Was z listą lektur stworzoną przez moje ukochane Otwarte Klatki. Jeśli jesteście wegetarianami, weganami, interesują Was prawa zwierząt, albo kręcą się w Waszym otoczeniu osobnicy o takich zainteresowaniach, warto spojrzeć na ten zestaw książek. Z pewnością pomogą zrozumieć pewne punkty widzenia czy zjawiska. A po lekturze można spokojnie gonić po nową Jadłonomię i zgotować coś bez udziału (a z poszanowaniem) zwierząt wszelkich gatunków. W końcu mamy lato, więc jest z czym szaleć w warzywniaku.
***
Te teksty wybrałam dla Was spośród wielu, na które trafiłam w czerwcu w sieci. Dajcie znać, czy przypadły Wam do gustu. A może trafiliście na inne ciekawe artykuły? Koniecznie podeślijcie w komentarzach.