Idzie wiosna, więc kultura kwitnie dobrymi wiadomościami. A ja już po raz piąty biegnę do Was z garścią kulturalnych newsów. Wybierzemy się do Wrocławia szukać Młynarskiego, pojedziemy do Łodzi podziwiać polską modę, wrócimy do Wrocławia krzewić sztukę, poczytamy o jazzie i pooglądamy dzieła polskich malarzy. Będzie fajnie!
Wojciech Młynarski ma skwer
15 marca minęła pierwsza rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego. Aby upamiętnić Mistrza zorganizowano mnóstwo wydarzeń związanych z jego życiorysem i twórczością. Jednym z nich było uroczyste nadanie nazwy skwerowi przy wrocławskim Teatrze Capitol. Wrocław był dla Wojciecha Młynarskiego bardzo ważnym miastem m.in. dlatego, że przez lata jednym z najważniejszych wydarzeń w jego kalendarzu był Przegląd Piosenki Aktorskiej. Nikogo zapewne nie dziwi też fakt, że właśnie Młynarski był bohaterem finałowej gali Przeglądu, która odbyła się 24 marca pod hasłem „Miłe Panie i Panowie bardzo mili”.
Antkowiak w muzeum i na ekranie
Polska moda to zjawisko, w którym zapisały się losy naszego społeczeństwa, nastrojów społecznych i sytuacji ekonomicznej. Dlatego warto poznawać jej historię. Jednym z najważniejszych polskich projektantów wpływających na kształt mody w Polsce był Jerzy Antkowiak. W październiku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pojawi się wystawa poświęcona jego twórczości. Kuratorem wystawy jest Tomasz Ossoliński. Wtedy też odbędzie się premiera dokumentu poświęconego Antkowiakowi. Zdecydowanie będzie co oglądać!
Survival dla artystów
Wracamy jeszcze do Wrocławia, w którym niedługo odbędzie się 16. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL prezentującego sztukę współczesną w przestrzeni miejskiej. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie „kapitał” we wszystkich możliwych znaczeniach – ekonomicznym, społecznym, intelektualnym, symbolicznym i politycznym. Do 15 kwietnia artyści mogą zgłaszać swoje propozycje prac, które mają szansę zaistnieć wśród festiwalowych realizacji. Szczegóły dostępne są na tej stronie.
Grzebałkowska o Komedzie
Myślę, że to jedna z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych premier na rynku wydawniczym. Magdalena Grzebałkowska – autorka bestsellerowych książek o Janie Twardowskim czy rodzinie Beksińskich tym razem przyjrzała się życiorysowi Krzysztofa Komedy. Książka „Komeda. Osobiste życie jazzu” ukaże się 9 maja tego roku, a jej oficjalna premiera odbędzie się podczas VII edycji Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda.
Polskie malarstwo w wersji wirtualnej
Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka” pracuje właśnie nad wyjątkowym projektem, który powstaje we współpracy z dwudziestoma muzeami z całej Polski. Do końca roku ma powstać wirtualny katalog sztuki polskiej, w którym będzie można zobaczyć prawie 10 tys. najważniejszych dzieł sztuki polskiej. Dostęp do platformy muzeana.com będzie bezpłatny.
***
Fi(t)szka kulturalna to cykl tekstów, w których piszę o ważnych, ciekawych i inspirujących wydarzeniach ze świata kultury. Jeśli trafiliście na wartą uwagi informację, podzielcie się nią w komentarzach.