W Polskę idziemy szukać kultury. Najciekawsze wydarzenia kulturalne jesieni

Wydarzenia kulturalne 2017

Jesienne miesiące zdecydowanie nie należą do moich ulubionych. Zazwyczaj ciężko znoszę przyzwyczajanie się do krótszych dni i zimniejszych poranków. Są jednak powody, dla których jesień da się lubić (lub dzięki którym staje się bardziej znośna). W ciągu dwóch dni porządnych poszukiwań znalazłam ich aż dwanaście. Oto zestawienie, w którym umieściłam najciekawsze wydarzenia kulturalne jesieni.

Jednym z największych plusów tej pory roku jest fakt, że wydarzenia artystyczne rosną jak grzyby po deszczu i zapełniają kalendarze, których kartki były puste podczas wakacyjnego sezonu ogórkowego. Teatry chwalą się premierami, muzea i galerie sztuki zachęcają do schronienia się w nich i nakarmienia głodu wrażeń estetycznych, a sale koncertowe i kluby licytują się w liczbie ciekawych koncertów.

Właśnie dlatego kontynuując ideę zeszłorocznego Jesiennego Przewodnika Kulturalnego stworzyłam listę, na której znalazły się interesujące wydarzenia kulturalne jesieni. Zapraszam na wycieczkę po różnych częściach Polski. W poszukiwaniu kultury rzecz jasna.


Poznań: Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst

To z pewnością jedno z najgorętszych wydarzeń tej jesieni – dosłownie i w przenośni. Prace Fridy Kahlo i Diego Rivery zostaną pokazane po raz pierwszy w Polsce na wystawie, która dodatkowo jest wzbogacona o polskie wątki ich twórczości. Można ją oglądać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od 28 września do 21 stycznia 2018 roku.


Lublin: Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny

Pablo Picasso wraca do Lublina po raz pierwszy od 1969 roku. Od 29 września do 3 grudnia na Zamku Lubelskim będzie można podziwiać około 300 dzieł hiszpańskiego artysty. Wystawa prezentuje przede wszystkim jego grafikę i ceramikę, a duża część ekspozycji jeszcze nigdy nie była pokazywana w Polsce.


Łódź: Łódź Design Festival

Na początku października odbędzie się 11. już edycja słynnego Łódź Design Festivalu. W tym roku jego hasłem przewodnim będzie OD.NOWA. Ta odnowa we wzornictwie może być kształtowana przez różne płaszczyzny – ekonomię, zmieniające się środowisko medialne, wartości i przemiany społeczne. Pokażą to wykłady, spotkania oraz panele dyskusyjne.


Poznań: Björk Digital

Björk to artystka, która jest za pan brat z nowymi technologiami. Dowodem tego będzie wystawa, którą będzie można zobaczyć w poznańskim Starym Browarze w ramach Art & Fashion Forum. Większość prac, które będzie można zobaczyć na wystawie powstała dzięki współpracy islandzkiej artystki z programistami i artystami wizualnymi. Efekty tych twórczych działań można podziwiać od 3 do 31 października.


Chorzów: Festiwal Jazz&Literatura

Jazz i literatura to jedno z najlepszych połączeń (na jesień i nie tylko). W tym roku już po raz trzeci udowodnią to organizatorzy festiwalu Jazz&Literatura. Przez kilka festiwalowych dni Chorzów będzie rozbrzmiewał słowem i jazzem – czasem w połączeniu, a czasem osobno. W programie festiwalu znajdują się koncerty, spotkania, warsztaty oraz wystawy.


Kraków: Unsound Festival

Piętnasta, jubileuszowa edycja krakowskiego festiwalu upłynie pod hasłem „Flower Power”. Jego organizatorzy chcą, aby elementy programu imprezy zachęcały i prowokowały do rozmów o ekologii, polityce, kontrkulturze, psychodelii, sztuce i innych polach ludzkiej aktywności. Na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Einstürzende Neubauten, Zonal, Moor Mother oraz Nina Kraviz.


Warszawa: 33. Warszawski Festiwal Filmowy

To impreza, którą powinni odwiedzić miłośnicy sztuki filmowej. W przebogatym programie Festiwalu znajdują się podzielone na bloki tematyczne projekcje filmowe, spotkania z twórcami, konkursy, warsztaty oraz cały szereg innych wydarzeń towarzyszących. Podczas tegorocznej edycji WFF zainaugurowana zostanie współpraca z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, z którym organizatorzy Festiwalu tworzą branżowy przegląd Warsaw Industry Days.


Kraków: Conrad Festival

Dziewiąta edycja Festiwalu Konrada upłynie pod hasłem „Niepokój”. Myśl przewodnia ma zachęcić do dyskusji o różnych obliczach niepokoju – o gwałtownych emocjach, lękach, niepokojach społecznych i różnego rodzaju zagrożeniach. Jak zwykle opowie o tym różnorodna literatura z całego świata, która rozgości się w Krakowie między 23 a 29 października.

Conrad Festival


Warszawa: Jazz Jamboree 2017

Jazz Jamboree to legendarna polska impreza poświęcona kulturze jazzowej i jedna z największych oraz najstarszych takich imprez w Europie. Jej inicjatorem był słynny miłośnik jazzu – Leopold Tyrmand, a pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 1958 roku. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 5 listopada w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz w SOHO Factory. Na scenie będzie można podziwiać m.in. Billa Frisella, Jamesa Cartera, Davida Murraya, Billa Laswella oraz Adama Bałdycha.


Bydgoszcz: Festiwal Camerimage

To impreza, która od kilku dni skutecznie podkręca temperaturę (i ciekawość) fanów filmu i sztuk plastycznych. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage obchodzi swoje 25. urodziny. Jubileuszowa edycja imprezy to spore przedsięwzięcie. Jej gościem specjalnym będzie David Lynch, który uświetni wydarzenie swoją obecnością i który otworzy wystawę swoich prac.


Toruń: Wystawa David Lynch. Silence And Dynamism

Wystawa wpisuje się w obchody 25-lecia festiwalu Camerimage. Wśród około 400 prac zgromadzonych w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie można zobaczyć obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy Davida Lyncha. Ogromnym wydarzeniem będzie udział artysty w wernisażu, który odbędzie się 12 listopada.


Cała Polska: Teatr Polska

Jesienne miesiące to także kolejna edycja programu „Teatr Polska”, dzięki któremu publiczność z mniejszych miast i miejscowości z całej Polski może oglądać spektakle, do których nie ma na co dzień dostępu. W ramach tej akcji instytucjonalne teatry grają gościnne spektakle w salach, domach kultury i innych lokalizacjach w aż 62 miejscowościach w całym kraju. Program i plan spektakli znajdziecie na stronie teatrpolska.pl

***

Oto moim zdaniem najciekawsze wydarzenia kulturalne jesieni odbywające się w różnych częściach Polski. Wiem, że nie uwzględniłam wszystkich fajnych akcji, ale to zapewne byłoby niemożliwe. Dajcie znać, czy coś z mojej listy przypadło Wam do gustu i na jakie wydarzenia Wy się wybieracie. Podczas pisania tego tekstu doszłam do wniosku, że jesień rzeczywiście da się lubić. Mam rację?

 

Zobacz również

  • Ale dużo różności się szykuje! A ja już wolnego nie mam w pracy 🙁

    • To może chociaż Warszawski Festiwal Filmowy? Mam dokładnie ten sam problem z wolnym (szczególnie po chorobie), a na ten festiwal po prostu MUSZĘ 🙂

  • U mnie w mieście niedawno była Noc Kulturalna, czyli seria wydarzeń jednej nocy: wystaw, przedstawień, koncertów i przeróżnych eventów oraz dwa festiwale piwa. Co w planach? Pewnie się dowiem tuż przed konkretnym wydarzeniem, ale czekam z niecierpliwością na ciekawe spektakle w teatrze. Liczę na jakąś dobrą komedię ?

    • Komedie jesienią są szczególnie na miejscu 😉

  • Na Warszawski Festiwal FIlmowy poluję już od dawna! Może w końcu trzeba postawić kropkę nad „I” i pojechać!

  • Kurczę, niby mieszkam blisko, a o chorzowskim festiwalu jakoś nie słyszałam. muszę się przyjrzeć… Brzmi bardzo ciekawie…

    • Tez uważam, że to bardzo fajna opcja. Daj znać, jeśli wybierzesz się na tę imprezę – jestem jej bardzo ciekawa 🙂

  • Anna Anna

    Wszystko ode mnie daleko ale bywam często w Łodzi to może się załapię.

  • Fajnie widzieć taki zbiór wydarzeń w jednym miejscu. Każdy znajdzie coś dla siebie. 🙂

  • Nawet nie wiedziałam, że taka impreza jest w Łodzi organizowana, a to bardzo ciekawe. 🙂

    • Jeśli masz blisko, zdecydowanie warto się nią zainteresować 🙂

  • A co ten Wrocław taki niekulturalny tej jesieni 😀

  • W miejscu WFF (od dawna zbyt komercyjny) zdecydowanie wpisałabym FF Pięć Smaków 🙂

    • To już kolejny taki wniosek! Pozostaje tylko uwzględnić go w zestawie na następną jesień 🙂

  • Miałam okazję być w domu Fridy Kahlo w Meksyku 🙂 Bardzo ciekawa artystka, której twórcość bezpośrednio wiążę się z traumatycznymi wydarzeniami z życia.

    • Wow! To musiało być mega przeżycie! Na pewno wystawa to nie to samo, co miejsce, w którym Frida żyła, ale dobre i to na naszym polskim gruncie 🙂

  • Globfoterka

    Mnie też pokonała polska jesień:/. A pomyśleć, że mieszkałam w Laponii, przed którą większość drży ze względu na 30-stopniowe mrozy. Ani razu nie zachorowałam wtedy!
    Świetnie, że znalazłaś takie ciekawe wydarzenia w różnych miastach w Polsce. Każdy może coś znaleźć dla siebie. Ja często biorę udział w festiwalu Conrada w Krakowie.

    • Huh, to teraz można tylko liczyć na to, że odporność CI się ogarnie i przypomni, gdzie jej miejsce 🙂 Co do Festiwalu Conrada – bardzo mi się podoba jego idea. Muszę kiedyś się wybrać!

  • Osobiście poszłabym na wystawę Picassa. Inni z wyżej wymienionych artystów nie bardzo do mnie przemawiają (przyznaję też, że części z nich nie znam), ale dzieła Picassa na żywo… Oj, gdybym była w Lublinie, na pewno nie odmówiłabym sobie tej przyjemności! <3

    • To może jesienna wycieczka? Zapewniam, że w Lublinie jest co zwiedzać! 🙂

      • Nie tylko jest co zwiedzać, ale także jest kilka miejsc, gdzie można się napić świetnego piwa. 😉

        • Potwierdzam! Wojtek wie, co pisze 🙂

          • Ostatnio byłem na takiej imprezie – „Ostatnie piwo U Fotografa” – było wesoło i zapowiedź zmian w jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na polskiej mapie piw rzemieślniczych. 😉

  • Na Lublin się skuszę w końcu w nim pracuję, a Picasso i jego twórczość nie tak łatwo podziwiać (znaleźć) w takiej ilości w jednym miejscu. 😉

    • O! Nie wiedziałam, że mieszkasz w moim ukochanym Lublinie. Też muszę się wybrać na tę wystawę – szczególnie, że zebrano na niej zestaw, który w całości bardzo ciężko spotkać. Daj znać, jak się podobało 🙂

      • Nie mieszkam w samym Lublinie, ale kilkanaście km od niego – za to codziennie dojeżdżam do niego do pracy. 😉

        • To pozdrów Lublin ode mnie! 🙂

  • Ann

    W Łodzi jest organizowana taka super impreza? Wow nie wiedziałam, super!

    • Jeśli tylko masz możliwość – wybierz się na nią koniecznie!

  • 8 FiT

    Dzięki takim wpisom widać, że w jakimkolwiek miejscu w Polsce mieszkasz, nie trzeba się nudzić i siedzieć w domu tej jesieni. Dwie opcje na Warszawę, może z którejś skorzystam 🙂 Pozdrawiam

    • Bardzo walczyłam ze sobą, żeby nie uwzględnić większej liczby akcji w Warszawie – chciałam zachować jakąkolwiek równowagę 😉 Ale masz rację – super, że wszędzie coś ciekawego się dzieje. Udanej jesieni! 🙂

  • Wybieram się do Poznania na Fridę Kahlo, ale widzę, że będę mieć możliwość zaliczyć też Björk Digital. Fajnie 🙂
    Nie wiedziałam, że Picasso będzie wystawiany w Lublinie. Może tam też uda mi si pojechać.

    • Super! Fajnie, że tyle jest ciekawych wydarzeń kulturalnych w całej Polsce. Jest z czego wybierać. I jest jak zagospodarować sobie jesień 😀

  • Olga Dąbrowska

    Już dawno zamierzałam się wyrbać do łodzi – teraz mam do tego pretekst 🙂

    • Myślę, że lepszego szukać nie trzeba! 🙂

  • Krzysztof Łopuszyński

    Hej, tak to zazwyczaj bywa, że jeździmy po Polsce, po świecie, zwiedzamy to co dalekie i nieraz egzotyczne, a imprez w swoim mieście nie znamy. Chyba skuszę się na wystawę Pablo Picasso. Widzę, że dopiero przedwczoraj się zaczęła, więc mam jeszcze chwilę czasu. pozdrawiam

    • Koniecznie się tam wybierz! I daj znać, czy się podobała. Też zamierzam na nią przyjechać, ale najprawdopodobniej nie uda mi się w pierwszym miesiącu jej trwania :/

  • Widzę, że w Polsce dzieje się znacznie więcej, niż pokazuje mi Facebook 😉 Wybieram się na Fridę do Poznania (chociaż w Warszawie też będą wydarzenia związane z wystawą). Być może przejadę się też do Lublina, bo ani w tym mieście nigdy nie byłam a i Picasso mnie interesuje. Dzięki! 🙂

    • Bardzo się cieszę, że moja lista przypadła Ci do gustu. Rzeczywiście, na pewno warto wybrać się na Fridę do Poznania. A Lublin też bardzo polecam – tam zawsze jest fajnie 🙂

  • Łódź to już tradycyjnie łączy design z wzornictwem. I dobrze. W końcu niech trzymają poziom przy okazji budując swoją markę 🙂