Jesienne miesiące zdecydowanie nie należą do moich ulubionych. Zazwyczaj ciężko znoszę przyzwyczajanie się do krótszych dni i zimniejszych poranków. Są jednak powody, dla których jesień da się lubić (lub dzięki którym staje się bardziej znośna). W ciągu dwóch dni porządnych poszukiwań znalazłam ich aż dwanaście. Oto zestawienie, w którym umieściłam najciekawsze wydarzenia kulturalne jesieni.
Jednym z największych plusów tej pory roku jest fakt, że wydarzenia artystyczne rosną jak grzyby po deszczu i zapełniają kalendarze, których kartki były puste podczas wakacyjnego sezonu ogórkowego. Teatry chwalą się premierami, muzea i galerie sztuki zachęcają do schronienia się w nich i nakarmienia głodu wrażeń estetycznych, a sale koncertowe i kluby licytują się w liczbie ciekawych koncertów.
Właśnie dlatego kontynuując ideę zeszłorocznego Jesiennego Przewodnika Kulturalnego stworzyłam listę, na której znalazły się interesujące wydarzenia kulturalne jesieni. Zapraszam na wycieczkę po różnych częściach Polski. W poszukiwaniu kultury rzecz jasna.
Poznań: Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst
To z pewnością jedno z najgorętszych wydarzeń tej jesieni – dosłownie i w przenośni. Prace Fridy Kahlo i Diego Rivery zostaną pokazane po raz pierwszy w Polsce na wystawie, która dodatkowo jest wzbogacona o polskie wątki ich twórczości. Można ją oglądać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od 28 września do 21 stycznia 2018 roku.
Lublin: Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny
Pablo Picasso wraca do Lublina po raz pierwszy od 1969 roku. Od 29 września do 3 grudnia na Zamku Lubelskim będzie można podziwiać około 300 dzieł hiszpańskiego artysty. Wystawa prezentuje przede wszystkim jego grafikę i ceramikę, a duża część ekspozycji jeszcze nigdy nie była pokazywana w Polsce.
Łódź: Łódź Design Festival
Na początku października odbędzie się 11. już edycja słynnego Łódź Design Festivalu. W tym roku jego hasłem przewodnim będzie OD.NOWA. Ta odnowa we wzornictwie może być kształtowana przez różne płaszczyzny – ekonomię, zmieniające się środowisko medialne, wartości i przemiany społeczne. Pokażą to wykłady, spotkania oraz panele dyskusyjne.
Poznań: Björk Digital
Björk to artystka, która jest za pan brat z nowymi technologiami. Dowodem tego będzie wystawa, którą będzie można zobaczyć w poznańskim Starym Browarze w ramach Art & Fashion Forum. Większość prac, które będzie można zobaczyć na wystawie powstała dzięki współpracy islandzkiej artystki z programistami i artystami wizualnymi. Efekty tych twórczych działań można podziwiać od 3 do 31 października.
Chorzów: Festiwal Jazz&Literatura
Jazz i literatura to jedno z najlepszych połączeń (na jesień i nie tylko). W tym roku już po raz trzeci udowodnią to organizatorzy festiwalu Jazz&Literatura. Przez kilka festiwalowych dni Chorzów będzie rozbrzmiewał słowem i jazzem – czasem w połączeniu, a czasem osobno. W programie festiwalu znajdują się koncerty, spotkania, warsztaty oraz wystawy.
Kraków: Unsound Festival
Piętnasta, jubileuszowa edycja krakowskiego festiwalu upłynie pod hasłem „Flower Power”. Jego organizatorzy chcą, aby elementy programu imprezy zachęcały i prowokowały do rozmów o ekologii, polityce, kontrkulturze, psychodelii, sztuce i innych polach ludzkiej aktywności. Na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Einstürzende Neubauten, Zonal, Moor Mother oraz Nina Kraviz.
Warszawa: 33. Warszawski Festiwal Filmowy
To impreza, którą powinni odwiedzić miłośnicy sztuki filmowej. W przebogatym programie Festiwalu znajdują się podzielone na bloki tematyczne projekcje filmowe, spotkania z twórcami, konkursy, warsztaty oraz cały szereg innych wydarzeń towarzyszących. Podczas tegorocznej edycji WFF zainaugurowana zostanie współpraca z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, z którym organizatorzy Festiwalu tworzą branżowy przegląd Warsaw Industry Days.
Kraków: Conrad Festival
Dziewiąta edycja Festiwalu Konrada upłynie pod hasłem „Niepokój”. Myśl przewodnia ma zachęcić do dyskusji o różnych obliczach niepokoju – o gwałtownych emocjach, lękach, niepokojach społecznych i różnego rodzaju zagrożeniach. Jak zwykle opowie o tym różnorodna literatura z całego świata, która rozgości się w Krakowie między 23 a 29 października.
Warszawa: Jazz Jamboree 2017
Jazz Jamboree to legendarna polska impreza poświęcona kulturze jazzowej i jedna z największych oraz najstarszych takich imprez w Europie. Jej inicjatorem był słynny miłośnik jazzu – Leopold Tyrmand, a pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 1958 roku. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 5 listopada w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz w SOHO Factory. Na scenie będzie można podziwiać m.in. Billa Frisella, Jamesa Cartera, Davida Murraya, Billa Laswella oraz Adama Bałdycha.
Bydgoszcz: Festiwal Camerimage
To impreza, która od kilku dni skutecznie podkręca temperaturę (i ciekawość) fanów filmu i sztuk plastycznych. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage obchodzi swoje 25. urodziny. Jubileuszowa edycja imprezy to spore przedsięwzięcie. Jej gościem specjalnym będzie David Lynch, który uświetni wydarzenie swoją obecnością i który otworzy wystawę swoich prac.
Toruń: Wystawa David Lynch. Silence And Dynamism
Wystawa wpisuje się w obchody 25-lecia festiwalu Camerimage. Wśród około 400 prac zgromadzonych w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie można zobaczyć obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy Davida Lyncha. Ogromnym wydarzeniem będzie udział artysty w wernisażu, który odbędzie się 12 listopada.
Cała Polska: Teatr Polska
Jesienne miesiące to także kolejna edycja programu „Teatr Polska”, dzięki któremu publiczność z mniejszych miast i miejscowości z całej Polski może oglądać spektakle, do których nie ma na co dzień dostępu. W ramach tej akcji instytucjonalne teatry grają gościnne spektakle w salach, domach kultury i innych lokalizacjach w aż 62 miejscowościach w całym kraju. Program i plan spektakli znajdziecie na stronie teatrpolska.pl
***
Oto moim zdaniem najciekawsze wydarzenia kulturalne jesieni odbywające się w różnych częściach Polski. Wiem, że nie uwzględniłam wszystkich fajnych akcji, ale to zapewne byłoby niemożliwe. Dajcie znać, czy coś z mojej listy przypadło Wam do gustu i na jakie wydarzenia Wy się wybieracie. Podczas pisania tego tekstu doszłam do wniosku, że jesień rzeczywiście da się lubić. Mam rację?