RetroSeans #6: Zaklęte rewiry

Podobno nie zna życia ten, kto nie pracował w gastronomii. I właśnie mniej więcej o tym jest film „Zaklęte rewiry” z 1975 roku oparty na powieści Tadeusza Kurtyki (Henryka Worcella). Ta polsko-czechosłowacka produkcja w reżyserii Janusza Majewskiego zabiera nas na wycieczkę w czasie do lat 30. XX wieku. Zapraszam do odwiedzenia pewnego hotelu i przyjrzenia się rewirom, do których goście nie mają dostępu. 

Jakie rewiry?

Przyznam szczerze, że kojarzyłam tytuł tego filmu, ale nie znajdował się na mojej liście „koniecznie do obejrzenia”. Trafiliśmy na niego wraz z P przeglądając ofertę Netflixa. Jako, że akcja wciągnęła nas już od pierwszych minut, zaufaliśmy Januszowi Majewskiemu i daliśmy się wciągnąć w skomplikowany świat międzyludzkich układów, znajomości, konkurencji i kariery, która lubi przechadzać się nawet po trupach.

Film „Zaklęte rewiry” opowiada historię kilkunastoletniego Romana Boryczki (Marek Kondrat), który w poszukiwaniu pracy trafia do restauracji w hotelu Pacyfik odwiedzanej przez wymagających i majętnych gości. Otrzymuje tam intratną posadę pomywacza i ze zdziwieniem obserwuje strukturę swojego nowego miejsca pracy oraz rządzące nim zasady.

Film Zaklęte rewiry

Nie wszystko złoto…

Przełożeni obchodzą się z młodym personelem brutalnie. To, co na sali wydaje się wysublimowane, eleganckie i ułożone pod linijkę, na zapleczu okraszone bywa inwektywami, rękoczynami oraz zwalnianiem ludzi bez żadnego wyraźnego powodu czy wytłumaczenia. Roman, mimo że inteligentny i pojętny, także pada ofiarą prześladowań. Wyżywa się na nim przede wszystkim jego przełożony Fornalski (Roman Wilhelmi) – jeden z największych psychopatów wśród personelu.

Chłopak mimo wszystko stara się zacisnąć zęby oraz radzić sobie z patologicznymi układami opartymi na donosach, zastraszaniu i biciu podwładnych. Obserwuje wszystko wnikliwie, zapamiętuje wpadki i zbiera informacje. Jest pojętnym uczniem, więc udaje mu się wspinać po drabinie kelnerskiej kariery. W międzyczasie zdaje ważny egzamin, który daje mu przepustkę do zajęcia wyższych stanowisk w hotelowej hierarchii. Z czasem zapomina też o sytuacjach, w których sam był ofiarą swoich przełożonych i zdarza mu się przenieść złość i frustrację na swojego podwładnego. Jednak splot pewnych wydarzeń każe mu przewartościować swój plan na życie oraz zastanowić się, czy chce w tym wszystkim uczestniczyć za wszelką cenę.

Aktorzy w filmie Zaklęte rewiry

Cestmir Randa Zaklęte Rewiry

Sąsiedzka współpraca

Januszowi Majewskiemu i całej polsko-czechosłowackiej ekipie kręcącej „Zaklęte rewiry” udało się bardzo wiarygodnie pokazać wydarzenia i zawiłości zawodowych oraz osobistych relacji pokazane w powieści Kurtyki. Na szczęście pośród nielekkich wydarzeń (w końcu to film psychologiczny) pojawiają się w filmie także sceny humorystyczne, które wpuszczają trochę świeżego powietrza do ciężkiego klimatu wypełniającego przestrzenie hotelu Pacyfik.

Spora część zdjęć odbyła się w Miejskim Domu Reprezentacyjnym w Pradze. Okazał się on idealnym miejscem do rozegrania akcji tego filmu, a scenografom (Tadeusz Wybult i Milan Nejedly) udało się stworzyć dla niego bardzo udane tło oddające klimat lat trzydziestych. Wszystko to przeniósł na ekrany operator Miroslav Ondříček.

Mocną stroną filmu jest także obsada. Na ekranie obok wspomnianych wcześniej wspaniałych kreacji Marka Kondrata i Romana Wilhelmiego pojawiają się m.in. Stanisława Celińska, Joanna Kasperska, Zdzisław Maklakiewicz, Tadeusz Drozda oraz czechosłowaccy aktorzy.

Roman Wilhelmi Zaklęte Rewiry

Zdzisław Maklakiewicz Zaklęte Rewiry

Joanna Kasperska Zaklęte rewiry

Czy warto zajrzeć w Zaklęte rewiry?

Wszystko (włącznie z muzyką Jerzego Dudusia Matuszkiewicza) skomponowane jest tu naprawdę harmonijnie, a akcja wciąga od pierwszego momentu aż do ostatnich minut. Warto obejrzeć ten film. Jeśli nie po to, aby przenieść się do lat trzydziestych i popatrzeć na ówczesną rzeczywistość (w końcu nie każdego kręcą takie rzeczy), to chociaż po to, aby docenić, że nikt na korytarzu w pracy nie okłada nas pięściami.

Gdybyście mieli ochotę na seans, dobra wiadomość jest taka, że produkcja dostępna jest w zrekonstruowanej cyfrowo wersji na Netflixie oraz na YouTube na kanale Studia Filmowego TOR.

***

Widzieliście „Zaklęte rewiry”? Lubicie produkcje pokazujące rzeczywistość sprzed dziesięcioleci albo wieków, czy bardziej Wam po drodze z współczesnymi (albo przyszłymi) czasami?

Jeśli chętnie oglądacie filmy w klimatach retro, zapraszam do odwiedzenia poprzednich RetroSeansów. Z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie.

Zdjęcia: Screeny z filmu „Zaklęte rewiry”, produkcja Studio Filmowe TOR

Zobacz również

 • Anna Chowaniec

  Uwielbiam klimaty retro! To świetna propozycja! 🙂 Bardzo ładny i przejrzysty blog, z pewnością będę tu zaglądać częściej! <3

  • Zapraszam serdecznie! <3
   Ja też uwielbiam klimaty i retro i chętnie takie tu serwuję 😀

 • Karolina Żyłowska

  Trafiłaś mega w moje gusta filmowe. Uwielbiam Majewskiego, chociaż jest na miejscu trzecim mojej top trójki. ? A ten film jest naprawdę świetny i cieszę się, że o nim piszesz. ?

  • Bardzo się cieszę, że jest więcej nas zafascynowanych tą produkcją 🙂
   Szkoda tylko, że ten film nie jest za bardzo pokazywany w mediach (zamiast Kogli-mogli i innych Samych Swoich), bo naprawdę jest warty uwagi…

 • Anna Anna

  Ze starych, polskich filmów uwielbiam stare kino, czarno-białe. Mogliby znowu zrobić taki blok w tv.

  • Byłoby super! A nie wiem czy wiesz, ale pan Stanisław Janicki ma swój cykl o dawnych filmach w radiu rmf classic

 • Filmu nie znam, ale rzeczywiście dopiero gastronomia nauczyła mnie szkoły życia!

  • Czyli coś w tym rzeczywiście jest 🙂

 • Super’ tak! Ja bardzo chętnie 🙂

 • Lubię takie produkcję, ale o tym filmie nie słyszałam. Może kiedyś go obejrzę. Na razie wpisuję go na listę specjalną, gdzie są tytuły z lat 70, 80 i 90 do nadrobienia.

  • Taka lista to super sprawa! Ja dopiero niedawno nadrobiłam „Lekarstwo na miłość”, bo gdzieś mi się o nim zapomniało… 🙂 O „Zaklętych” też wcześniej nie słyszałam, ale cieszę się, że znalazłam go przypadkiem w ofercie Netflixa

 • Lubię tego typu filmy, ale muszę przyznać, że tego nie miałam jeszcze okazji oglądać w całości – czas to zmienić

  • Jak tylko znajdziesz chwilę, spróbuj nadrobić. Fajnie, bo dostępny jest i na YT i na Netflixie.

 • Artur Hert

  Takie klimaty lubię. To świetna propozycja warta obejrzenia

  • Zgadzam się, zdecydowanie warto.

 • Świetny film, oglądałam go parę razy w pewnych odstępach czasu i muszę przyznać ,że oglądam go tak samo z ciekawością…Bardzo dobra gra aktorska.

  • To prawda! I wspaniała sceneria 🙂