Czytelnia: kwiecień na blogach kulturalnych

Kwiecień na blogach kulturalnych

A więc nadeszła tak długo wyczekiwana przez wszystkich majówka (i moja ukochana pora roku). Pewnie odpoczywacie w najlepsze, a ja niosę Wam porcję świetnych artykułów, które przeczytałam w sieci w kwietniu. Tym razem cała Czytelnia składa się z tekstów, które pojawiły się na blogach kulturalnych. Zapewniam, że będzie ciekawie. Zapraszam!


Poznałam się bliżej z Poznaniem

Tak naprawdę zamiast Czytelni miał pojawić się tu tekst o ciekawych miejscach, które odwiedziłam przy okazji Blog Conference Poznań. Pewnie niedługo się pojawi. Ale zanim to nastąpi, polecam Waszej uwadze przegląd fajnych miejscówek, który stworzyła Zosia – aktorka bloga Podróże po kulturze. Poznacie nie tylko warte uwagi lokalizacje, ale także mnóstwo ciekawostek. Ja o większości z nich nie miałam pojęcia. Idźcie sprawdzić, jak to jest z Wami.


Muzyczna Krótka piłka

Kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki. Z tej okazji u Mateusza na blogu Axun Arts w ramach cyklu „Krótka piłka” ukazało się zestawienie książek opowiadających o muzycznych życiorysach artystów i historiach zjawisk ściśle związanych z muzyką. Jeśli chcielibyście poznać historię Voo Voo, dowiedzieć się, jak to jest być Czesławem Mobilem i poznać różne oblicza kontrkultury – koniecznie odwiedźcie blog Mateusza.


Najgorsze teksty piosenek w polskiej muzyce

Pozostajemy jeszcze na chwilę w tematach muzycznych. Zaglądamy na blog Pożałowana Wanda, która jak zawsze celnie wypowiada się o popkulturze. Tym razem wzięła na warsztat najgłupsze fragmenty tekstów, które niejednokrotnie zaistniały na listach przebojów i… najlepszych memów. Dostało się m.in. Grabażowi, Marii Peszek i Michałowi Wiśniewskiemu. Spostrzeżenia te warte są więcej niż…

 

To chyba najdziwniejsze rzeźby, jakie widziałem

Pamiętacie piosenkę Maanamu, w której Kora śpiewa, że w ciszy nawet kamień rośnie? Nie, nie piję w tym momencie do powyższej listy, a do twórczości, która pokazała się na blogu Kulturą w płot. Michał trafił w sieci na japońskiego artystę, który tworzy rzeźby z kamieni. Nadaje im takie formy i cechy, że można spokojnie stwierdzić, że je ożywia. I to w jaki fajny sposób!


Czy elegancja to subkultura?

Hal – autorka bloga Szkoła Dam zainspirowana lekturą kilku książek dotykających świata mody postanowiła przyjrzeć się społecznemu postrzeganiu elegancji i dobrych manier. Z jednej strony etykieta uznawana bywa za element historii i staromodnego porządku świata trącącego nieco myszką i nieprzystającego do nowoczesności. Ale, jak zauważa Hal, bywa też elementem kształtowania wizerunku, dzięki któremu powstaje pewnego rodzaju subkultura. Koniecznie przeczytajcie jej tekst – może Wy znajdziecie odpowiedź na pytania stawiane przez Szkołę Dam.

***

Tak wyglądał kwiecień na blogach kulturalnych. Bardzo się cieszę, że przypadkiem całe zestawienie „przechwycili” blogerzy kulturalni. Jestem ciekawa, które z tych artykułów najbardziej Was zainteresowały. Koniecznie dajcie znać!

Zobacz również

  • <3

    Muzyczna Krótka piłka!

  • Wygląda bardzo ciekawie 🙂 Wrócę z pracy i będę chłonął 🙂

  • Angelika Ziętek

    Na kilka blogów chętnie zajrzę. ?

  • Chętnie zajrzę we wskazane miejsca, tak do popołudniowej kawy szczypta kultury. 🙂

    • O tak, do kawy w sam raz! 🙂

  • Wynalazłaś naprawdę świetne teksty! Analiza tekstów piosenek mnie rozbawiła. Często śmiejemy się z tych anglojęzycznych, zupełnie nie zastanawiając się nad naszymi „polskimi kwiatkami”

    • Bardzo się cieszę, że znalazło się tu coś, co Ci się spodobało 🙂 A tych polskich kwiatków można byłoby dopisać jeszcze więcej 😀

    • Super 🙂

  • Zawsze podziwiałam rzeźbiarzy, ożywić kamień to naprawdę trzeba mieć wyjątkowy talent 🙂

  • Bea Miko

    Interesujący przegląd, dużo informacji 🙂

    • Dzięki! Cieszę się, że przypadł Ci do gustu 🙂

  • MangoMania

    Wpadnę na blog Mateusza, poczytam ciekawostki:)

    • Zawsze warto odwiedzać jego blog! 🙂

  • Niektóre wpisy kojarzę (np. ten Pożałowanej Wandy), inne lecę nadrobić!

  • O jak fajnie :). Cieszę się, że się podobało i czekam niecierpliwie na Twój tekst o Poznaniu 🙂